5 levinud eksiarvamust kodukindlustusest

5. oktoober 20202 minut(it) lugemist
Kodukindlustus 5 levinud eksiarvamust

Kindlustus on igav ja keeruline ning sageli tekivad seetõttu mitmed eksiarvamused, mis tegelikkuses paika ei pea. Selleks, et teada, mis olukorras on kindlustusest kasu või millega arvestada ei maksa, toome Sinuni 5 levinud müüti. Nõu annab IIZI isiku- ja varakindlustuse tootearenduse juht Pille Plees.

Kindlustusspetsialist hindab minu kodu ja vara

Sageli tuleb kindlustuspakkumist tehes ette küsimusi, mis puudutavad kliendi kodu ja sealse vara olemasolu ja väärtuse kontrollimist. Kui kunagi käis kindlustusspetsialist igas kodus riske ja vara eraldi hindamas, pilte tegemas ning sobilikke summasid määramas, siis täna seda enam ei tehta.  „Klient teab oma kodu seisukorda, selle renoveeritust ning vara väärtust kõige paremini,“ kommenteerib Pille Plees.

Mulle hüvitatakse poliisil märgitud summa

Kui varasemalt märgiti poliisile hoone konkreetne kindlustussumma, siis nüüd on numbrite asemel taastamisväärtus. Kahju korral hüvitatakse Sulle uue samalaadse ehitise taastamise kulu ehk taastamisväärtus. „Klient ise seda määrama ei pea.  Kindlustusandja küsib lepingu sõlmimisel vajalikke andmeid nagu näiteks ehitusaasta, kodu suurus, aga ka ehitise kandvate seinte ja vahelagede ehitusmaterjali,“ lisab Plees.

Kahjud hüvitatakse olenemata põhjusest

Kindlustustingimused sisaldavad alati infot, mis käsitlevad ohutusnõuete tagamist. Näiteks tuleb tagada tuleohutus, korras elektrisüsteemid, hooldatud küttekoldeid ja korstnaid jne. Juhul, kui kahju tekib õigeaegselt hooldamata seadme või tahma tõttu korstnas, võib kindlustus hüvitist vähendada. „Oluline on ka kodust lahkudes sulgeda ja lukustada uksed ja aknad,“ lisab IIZI tootejuht.

Kodust vara pole mõtet kindlustada

Pane end olukorda, mil naaberkorterist või -majast alguse saanud tulekahju tõttu hävib kogu Sinu kodu või saab hoopis märkimisväärseid vee- ja tahmakahjustusi. Kahju ei teki ainult siseviimistlusele, vaid ka seal olevale tehnikale, mööblile, riietele jne. „Sageli alahinnatakse või ei arvestata oma koduse vara väärtust. Põlengu korral on hiljem vaja nii uut mööblit, kodutehnikat kui ka riideid ja jalanõusid või näiteks uut jalgratast,“ lisab Plees. Koduse vara kindlustussumma peaks olema selle jaoks piisav. Hea on teada, et koduse vara kindlustus hõlmab ka kahjusid väljaspool kodu.

Laenuga ostetud kodu peab kindlustama pangas

Kodulaenuga soetatud kodu peab olema kindlustatud ning kliendil on õigus valida endale sobiv kindlustusandja. Sageli eeldatakse, et pangast saadud kindlustuspakkumine on ainus valik. Isegi juhul, kui kindlustusleping sõlmiti, saab sobivama kindlustuslahenduse puhul sõlmida uue kindlustuse ükskõik millise teise kindlustuspakkuja juures.

Sinu kodukindlustus on siin!