Rahulikke pühi! Tähista nii, et ka uuel aastal hea olla oleks

20. detsember 20215 minut(it) lugemist
rahulikke puhi tarbi nii et ka uuel aastal hea olla oleks

Aasta kõige säravam aeg on käes. Inimesed tulevad kokku, naudivad seltskonda ning piirid igasugusel tarbimisel muutuvad hajusaks. Perearst tuletab meelde, et ka pühadel tuleb oma organismi armastada ning küllust nautida mõistlikult.

Pidustused on ukse ees, lauad on lookas ja šampanja voolab ojadena. Jõulud ja aastalõpp on ilus ning igatsetud aeg, kuid kehale tõenäoliselt hallist argipäevast koormavam. Perearst tuletab meelde, et pühadel tasub ikka rahulikult võtta, nautida lähedastega koosolemist, liikuda ning head ja paremat tarvitada nii, et ka uuel aastal hea olla oleks. 

Vähem on rohkem 

Pühad seostuvad ikka rikkaliku pidusöögiga ja kõike maitsvat nähes kipume oma taldrikuid hea ja paremaga üle kuhjama. Paraku on kahetsus kiire tulema kui täiskõhutunne juba hingamise raskeks muudab. MinuDoc perearst Dr. Sergei Saadi soovitab söömisega piiri pidada ehk kõike võib süüa, kuid mõõdukalt. Kui jõuluõhtusöögiga mindi siiski liiale, võib järgmisel päeval hommikusöögi julgelt vahele jätta, lisab arst. Nii saab organism puhata ja möödunud õhtu toitu kuni lõunani töödelda vältides seeläbi liigsete kilode lisandumist. Hommikul võib söögi asemele juua vett, kohvi või teed. 

“Kui sööd liiga palju või toit ei taha seedida, siis võib seedimise hõlbustamiseks võtta ka seedeensüüme,” lisab perearst. Küll aga võib preparaati kasutada lühiajaliselt, et kehas olevad loomulikud seedeensüümid nö lisaproduktiga ära ei harjuks ja inimese loomulikku seedimist laisaks ei muudaks. Saadi sõnul tuleb seedekaebuste korral alati mõelda põhjusele, miks on tervisehäire tekkinud. Kui kehva enesetunde peasüüdlaseks on rikkalik jõululaud, siis on kehv enesetunne mööduv, aga kui kaebused püsivad 2-3 nädalat, siis tuleb pöörduda arsti poole. Seedeensüüme apteegist ostes tuleb võtta kaks tabletti enne söögikorda. 

Õhtusöögiks vali mõistlik aeg

“Süsivesikuterikka õhtusöögi puhul ei jõua keha saadud energiat ära kulutada ja rasv ladestub siseelundite vahele,” selgitab arst, et einestamine vahetult enne uinumist võib põhjustada kaalutõusu. Peale kella kaheksat asub keha tootma melatoniini ehk unehormooni ja valmistuma uinakuks, mistõttu seedimine aeglustub. Optimaalne aeg õhtuseks eineks on vähemalt kuni 3 tundi enne magamaminekut. Saadi rõhutab ka hommikusöögi olulisust. Uuringute kohaselt on hommikueinet vahele jätvate inimeste kehakaal pisut kõrgem nende omast, kes hommikusööki pühaks peavad. 

Saun ja õlu kokku ei käi 

“Saun on tervendava toimega, alkohol aga mürk,” rõhutab Dr. Saadi algavate pühade eel, mil paljud plaanivad muuhulgas ka saunamõnusid nautida. Alkohol põhjustab veresoonte laienemist ja vererõhu alanemist. Keha koormab alkoholi lagundamine ja seetõttu võib tekkida probleeme vereringega või ilmneda südame rütmihäired. Olukord võib tipneda kukkumiste ja põletustega ning haiglas ei sooviks meist keegi oma pühi veeta. Lisaks on alkohol dehüdreeriva toimega, seega õllesõbrana võiksid eelistada alkoholivaba varianti.

Alkohol hävitab ajurakke

“Alkohol ja selle jääkained hävitavad ajurakke”, kinnitab perearst, et alkoholi tarbides meie peaaju pehmeneb. Iga järgnev alkoholi doos suurendab tõenäosust, et ajukude saab kahjustuse. Alkoholi tarvitavate inimeste mentaalsed ja kognitiivsed võimed halvenevad, mistõttu võiks pühadel rõhku panna pigem alternatiivsetele jookidele.

Pea magusaga piiri

Piparkoogid, kommid, mandariinid ja küpsetised on pühadel eriti aktuaalsed ning liigne magusa tarbimine on kiire tulema. Perearst möönab piiri pidama, eriti laste puhul. “Parim, mida päkapikk lapsele võib tuua on puu- või köögivili,” soovitab ta, et pole sugugi hea kui kõik sugulased lapsed kommidega üle kuhjavad. “Organismil on teatud reservid erinevate ainete seedimiseks ja kui süsivesikuid on liigselt, siis pole kehal reserve piisavalt neid töödelda ning süsivesikud ladestuvad rasvkudedesse.” Doktori sõnul on rasvkude kroonilise põletiku allikas, mis põhjustab südame- ja veresoonkonnahaigusi, 2. tüüpi diabeeti, viljatust, Alzheimeri tõve ja teisi haigusi.  

“Sööge vähem süsivesikuid ja valige väiksemad portsjonid. Peate oma organismi armastama ja sisse sööma ainult seda, mida organism vajab,” sõnab perearst, et oma organismi tuleb austada. 

Pühadeaegne koduapteek:

  • NoSpa – aitab kõhuvalu korral
  • Seedeensüümid – parandavad seedimist
  • Valuvaigistid 
  • Smecta – leevendab kõrvetisi, aitab seedeprobleemide ja toidumürgituse korral 
  • Allergiarohud – allergilise reaktsiooni korral asendamatu esmaabi

Telemeditsiin on mugavalt kättesaadav nii nädalavahetusel kui pühadel. Valvearstid on olemas igapäevaselt 9-22ni. 

IIZI Tervisega saad tervisemuredele kiired ja lihtsad lahendused.