3 müüti seoses kodulaenu ja kindlustusega

10. juuni 20245 minut(it) lugemist
3 müüti seoses kodulaenu ja kindlustusega

Mis on kodulaenuga seotud paratamatud lisakulud, mida saaks tegelikult vältida? Võtame murdmiseks kodulaenu ja kindlustusega seotud müüdid.

Kodulaenu võtmine on ilmselt üks elu tähtsamaid finantsotsuseid, mille pikaaegne mõju rahakotile annab eriti teravalt tunda kui mängus on viimasel kolmel aastal jõuliselt kasvanud euribor. Kuigi karmim, üle 5% euribori tõus sai 2023. aastal mööda ja täna püsib kuue kuu euribor 3,7% juures, siis enamike laenuvõtjate jaoks tähendab see ikkagi arvestatavat igakuise laenumakse suurenemist.

Lisaks koonduvad kodulaenu hinna ümber ka erinevad lisakohustused ja kui koduostja on üldiselt fokusseeritud kodulaenu saamisele, siis sellega kaasnevatesse võimalikesse lepingutesse nagu kodu-, elu-, laenu- ja laenumaksekindlustus, ta liigselt ei süvene. See aga võib tähendada alakindlustatust ja ebamõistlikke kulusid kohas, kus oleks võimalik teistsuguste lahenduste valimisel olulisel määral kokku hoida.

#1 MÜÜT “Kodulaenuga seotud kindlustused tuleb võtta pangast“

Kodulaenu võttes saab klient panga poolt kaasa kohustuse sõlmida kodukindlustus ja soovituse teha elu- või laenukindlustus. Viimased aitavad vältida üliraskete ja traagiliste sündmuste korral perele tekkivaid lisakohustusi. Pank teeb kõigile nimetatud toodetele omapoolse pakkumise, mille puhul kiputakse eeldama, et pangast saadud pakkumine on ainus, sobivaim ja ilmselt ka soodsaim valik. Tegelikult ei vasta see tõele ja läbimõtlematu otsuse tagajärjeks võivad üle laenuperioodi olla hoopis tuhanded kaotatud eurod. Selle vältimiseks julgustame klienti enda huvide eest seisma ja valima endale sobiv toode mistahes teenusepakkuja juurest.

Pangast kodukindlustust osta tundub mugav, kuid IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuht Pille Plees soovitab võtta korraks hetk ja vaadata, mis turul toimub ehk mida ja mis hinna eest pakuvad teised kindlustusseltsid. “Pigem valida laiem kindlustuskaitse ja suurem kindlustussumma, et olla ootamatute kulude eest parimal moel kaitstud,” soovitab ta ja lisab, et uut kodu soetades on pere eelarve küll tundlik, kuid kodukindlustuse arvelt kokku hoida ei tasu. „Kahju korral on kulu tunduvalt suurem, kui kokkuhoitud kindlustusmakse.“

“Usutakse, et kodukindlustus tähendab vaid tule- vee ja tormikaitset, kuid õigupoolest katab sisukas kodukindlustus ka koduse vara, sh kodus olevate seadmete sisemised rikked ning naabri kodule tekitatud kahjud,” selgitab Plees ja soovitab spetsialistiga arutada, kui palju võib maksta sinu kodus olev vara kokku. Mõtle, kas saaksid täna kindlustuspoliisile märgitud summa eest soetada koju kõik uued samalaadsed asjad?

#2 MÜÜT „Elukindlustus on väike kulu ja üldsegi – mul on kõik hästi!“

Üldjuhul tundubki elukindlustuse kuumakse väike eelkõige nooremas eas, kuid vanuse kasvades muutuvad vahed, kas maksete või summade võrdluses, päris suureks. Seetõttu võib elukindlustus tulla aastate peale korralik kulu ja seejuures saadav hüvitis olla kesine. Kuigi IIZI elukindlustust oma veebilehel ei paku, siis hindame kõrgelt innovatiivseid lahendusi, millega elukindlustuse pakkujate seast paistab selgelt silma turu värskeim tegija Lyfery.

„Tänase info baasil võib julgelt väita, et pankades koos kodulaenuga ostetud elu- või laenukindlustus on esiteks üle mõistuse kallis, tuues inimestele kaasa põhjendamatuid kulusid tuhandetes eurodes ning teiseks, kindlustusseltsid ei võta hinnastamisel arvesse inimeste tervisliku käitumise positiivset mõju kindlustusriskidele“, selgitab Indrek Holst, kes on Lyfery üks asutajatest.

Nimelt arvestab Lyfery elukindlustus hinna kujundamisel lisaks vanusele ja üldisele tervislikule seisundile ka inimese tervisekäitumisega. See tähendab, et sisuliselt on võimalik liikudes ja tervislikku elustiili harrastades mõjutada oma elukindlustuse makset ning jõuda enesele soodsaid otsuseid tehes arvestatava kokkuhoiuni. Kuna tegemist on turul ainulaadse lahendusega, siis palusime Holstilt näiteid, kas ja kui suureks kujuneb hinnaerinevus, kui võrrelda Lyfery elukindlustust näiteks panga tootega.

Kui 35-aastastel on elukindlustus tehtud 25. aastaks 100 000 euro peale, siis Lyfery elukindlustusega on kokkuhoid 9210 eurot.

Lyfery kalkulaatori võrdlus. Allikas: Lyfery
Lyfery kalkulaatori võrdlus. Allikas: Lyfery

Kui 50-aastasel on elukindlustus tehtud 15. aastaks 100 000 euro peale, siis on Lyfery elukindlustus kokkuhoid 10132 eurot.

Lyfery kalkulaatori võrdlus. Allikas: Lyfery
Lyfery kalkulaatori võrdlus. Allikas: Lyfery

“Eestis on täna 150 000 kehtivat elukindlustuslepingut, mille seast tõenäoliselt kümned tuhanded nende omanikest on hea tervisekäitumisega vastutustundlikud eesti inimesed, kes väärivad oluliselt paremat ja õiglasema hinnaga elukindlustust, mis annaks pere eelarvesse kokkuhoiu tuhandete eurode väärtuses,” selgitab Holst, et kui tavapärane elukindlustus on mõeldud tagajärgede leevendamiseks, siis Lyfery elukindlustus seab fookuse ennetusele ja aitab pikemas perspektiivis kulusid kokku hoida.

#3 MÜÜT “Laenuga kaasamüüdud tooteid ei saa lõpetada või muuta”

Kodulaenu klientide seas levib hirm justkui kodulaenuga kaasamüüdud tooteid muutes või neid lõpetades muutuvad ka kodulaenu tingimused. Nii see ei ole ja tegemist on täiesti eraldiseisvate lepingutega, mille sisu peabki aeg-ajalt üle vaatama, et veenduda pakutu sobivuses enda vajadustega. Seda toetab ka VÕS § 401, mille kohaselt kehtib kliendile krediidilepinguga koos sõlmitava kindlustuslepingu sõlmimisel vabadus.

Finantstarkuse üks oluline osa on mõista lepingute sisu. Tasub vaadata, mis lepingud ja kohustused on võetud ning kuidas saaks neid paremaks. Nii leiab igaüks võimaluse oluliseks säästuks või hoopis suurendada antud kulu juures olemasolevate lepingute väärtust. Laenudega kaasamüüdud kindlustustooted on valdavalt kuumaksepõhised, mis tähendab, et neid saab katkestada reeglina ilma lisakuludeta, kas iga kuu või kindlustusaasta möödudes.

Kui sul tekib oma kindlustuslepingu ülevaatamisel küsimusi ja soovid spetsialistiga nõu pidada, siis pöördu julgelt IIZI Kindlustusmaakleri poole telefonil 666 0300 või kirjuta info@iizi.ee.

Kodukindlustus

Hoiab Sinu kodu ja seal olevat vara. Vali parim kaitse!

Alusta kindlustamist