1. Ettevalmistused enne reisi
Kindlasti on elementaarne, et sõiduk, millega pikema reisi ette võtad, on tehniliselt korras. Mõistlik oleks panustada autohooldusesse, kontrollida üle kõik vedelikud, rehvid (ka varurehv), aku ning puksiirköie ja ka tungraua olemasolu.
Sihtriiki minnes võiks autojuht olla kogemustega, sest algaja ning kogenematu roolikeeraja jaoks võib ümbrus liiga erinev ning võõras olla. Välisministeeriumi soovitusel tuleks esmalt selgeks teha, missugused on sihtriigis kehtivad liiklusreeglid ja nõuded, loodud on näiteks tasuta mobiilirakendus Euroopas kehtivate liiklusohutuse reeglite kohta (GoingAbroad). Olenevalt riigist võib ka marsruudile jääda näiteks tasulisi teelõike, millelt ilma maksutähistuseta väljumine on Välisministeeriumi andmetel ka kaasa toonud rahatrahve. Näiteks Kesk- ja Ida-Euroopa riikides on kiirteed sageli tasulised.
Autoga reisile minnes kontrolli üle ka paberimajandus alustades kehtivast juhiloast, korras auto- ja kindlustusdokumentideni.
2. Kindlustus välismaal
Eestis sõlmitud liikluskindlustus kehtib kõigis Euroopa Majanduspiirkonna riikides (lisaks Šveitsis), samuti rohelise kaardil märgitud riigid. IIZI spetsialistid soovitavad kindlasti välismaal liigeldes kaasas kanda nii kindlustusdokumenti kui ka rohelist kaarti.
Kaskokindlustuse puhul on üldjuhul kehtivuspiirkonnaks märgitud Euroopa. Selleks, et sõidukil kindlustuskaitse ka väljaspool Euroopat kehtiks, tuleks sõlmida lisapoliis kehtivusterritooriumi laiendamiseks. Näiteks Venemaa, Valgevene või Ukraina puhul. Lisapoliisi hinnad algavad ca 35€ ning lõplik maksumus sõltub kindlustatavast sõidukist ja perioodist. Isikliku sõidukiga reisides on hea teha lisakaitsetega reisikindlustus, et reis murevabalt mööduks. Ette võib tulla probleeme tervisega, kui ka plaane segavaid ootamatusi. Näiteks reisitõrkekindlustus on abiks, kui Sinu sõiduk satub avariisse ja edasine sõit pole võimalik. Reisi jätkamiseks või koju tulekuks on vaja muid alternatiive. Samuti hüvitatakse olenevalt kindlustusseltsist kõik ette tehtud kulutused, näiteks kontserdipiletid, hotell või muud broneeringud.
Võta lisaks kindlustusdokumentidele kaasa või salvesta telefoni ka vajalik info, kus on olemas olulised kontaktid ning auto- või reisiabinumbrid.
3. Mida teha avarii korral välisriigis?
Autoga reisides tasub kaasa võtta rahvusvaheliselt kasutatav liiklusõnnetuse teate blankett. Olemas ka mobiilirakendusena (e-accident liiklusteate edastamise äpp). IIZI spetsialistid panevad südamele, et liikluskahjud hüvitatakse liiklusõnnetuse asukohariigi seaduste kohaselt ning kindlustussummad on määratud kahjujuhtumi toimumiskoha seadusega. Paraku võib välismaal toimunud kahjude menetlemine pikalt kesta.
Õnnetuse korral käitutakse enamikus riikides sarnaselt kui kodumaal:
- Esmalt tuleks täita liiklusõnnetuse blankett või koostada vabas vormis kirjalik dokument õnnetuse asjaolude kohta;
- Tee kindlasti palju pilte – nii autodest, sündmuskohast, lähemalt ja kaugemalt, sest need on tõendusmaterjaliks õnnetusasjaolude välja selgitamisel.
- Juhul, kui keegi on saanud viga või on ebaselge, kes õnnetuses süüdi on, tuleks kohale kutsuda politsei. Mõnes riigis on politsei sündmuskohale kutsumine isegi kohustuslik.
- Informeeri kindlustusandjat ning saad teada edasised juhised.