4 asja, mis tuleks auto juures enne külmade saabumist ära teha

6. november 20243 minut(it) lugemist
4 asja, mis tuleks enne külmade saabumist auto juures ära teha

Kuigi mõnel pool on esimene lumi ära olnud, siis päris talv pole veel kätte jõudnud ning paras aeg on auto ettevalmistada stabiilselt talvisteks tingimusteks.

Pikk ja võrdlemisi soe sügis on vaheldumas miinuskraadide ja lume vastu. Seepärast on tagumine aeg kontrollida üle oma sõiduki valmisolek talvisteks tingimusteks.

Ära venita talverehvide vahetusega

Esimene lumi kipub ära sulama, kuid pluss- ja miinuskraadide vaheldumine jääb, mistõttu püsib salakaval must jää sageli seal, kus sa seda oodatagi ei oska – ristmikel, kiirendusradadel, sildadel, viaduktidel, metsavahelistel teedel, madalates kohtades ja tunnelisse või sealt välja sõites. Sestap tasub talverehv alla panna olenemata sellest, kas lumi on maas või mitte.

„Libedal teel suverehvidega sõites seame ohtu nii enda kui kaasliiklejate elu. Ka tasub arvestada, et juba 5-8 kraadist madalamatel temperatuuridel kaotab suverehvide kummisegu oma elastsuse ja seetõttu ka oma haarduvusomadused. Seepärast on soovitatav rehvivahetus teha juba enne esimeste miinuskraadide tulekut,” selgitab Transpordiameti tehnoosakonna juhataja Jürgo Vahtra.

Kas panna alla naastud või lamellid sõltub juba igaühe liiklusharjumustest. Lamelliga saab hästi linnas hakkama, aga kui tee viib sageli linnast välja ja sõita tuleb maal või metsavahel, siis aitab korralikule pidamisele kaasa naastrehv.

Kui oled terve aasta sõitnud lamellidega, tuleb ka need enne talve üle kontrollida. Tuletame meelde, et talverehvidel on lubatud minimaalne mustrijääk 3 mm, kuid soovitatav on, et jääk oleks vähemalt 4–5 mm. Kui märkad, et rehvi mustri sügavus on erinev, siis on suure tõenäosusega põhjus ebaühtlases kulumises, mida sageli põhjustab vale rehvirõhk.

Talverehvide mustri jääk võiks olla 4-5mm.

Eestis võib naastrehve kasutada 15. oktoobrist kuni 31. märtsini. Talverehvid on kohustuslikud alates 1. detsembrist kuni 1. märtsini.

Kasuta talviseid vedelikke

Autos kasutatavad vedelikud tasub enne jahedamat perioodi üle kontrollida. Vaheta suvine klaasipesuvedelik talvise vastu. Kui ühte on veel järel ja teine läheb peale, siis nende segamisel iseenesest midagi halba ei juhtu. Ideaalis võiks aga saadud “segu” enne miinuskraade ära kasutada, et olla kindel toote külmakindluses.

Kui sinu autol on kojamees ka tagaaknal, ära unusta, et ka sealse aknapesurini jõuaks talvine klaasipesuvedelik. Samamoodi peab üle vaatama mootori jahutusvedeliku taseme, õlitaseme, vanematel autodel ka pidurivedelikud ja roolivõimendi vedelikud.

Kontrolli üle kojamehed

Sügis-talvel nähtavus halveneb. Spetsialistid soovitavad kojamehi vahetada kaks korda aastas: kevadel ja sügisel. Nii tagad parima nähtavuse autost ka kehvemates ilmaoludes. Ära unusta tuuleklaasi ka seestpoolt puhastada.

Tõsta talvevarustus autosse

Kui suveks tõstsid autost kõiksugused talvised abimehed autost välja, on nüüd paras aeg need autosse tagasi viia. Varahommikused hallad saabuvad alati üllatusena, seepärast on hea, kui autos on olemas kindad ja jääkaabits. Vanemate autode pagasiruumis võiksid igaks juhuks olemas olla ka akukaablid.

Kontrolli kindlasti üle, kas salongisoojendus ja konditsioneer suudavad aknalt udu korralikult kuivatada. Udusest aknast on nähtavus halb ning sõit võib olla ohtlik nii sulle kui kaasliiklejatele.

Porisel ajal on hea, kui autos on kummist porimatid – neid on lihtne puhastada ja need hoiavad auto kauem puhtana.

Kui olukord libiseb käest…

siis IIZI 24/7 Kahjuabi aitab! Sünoptikute sõnul tasub talverehvid novembri esimeses dekaadis alla panna, sest vahelduvad pluss- ja miinuskraadid toovad teedele libeduse ning ega see esimene lumigi tulemata jää. Mida teha liiklusõnnetuse korral?

  • Helista 666 0300
    Anname kahju korral nõu ja juhendame, kuidas kahjusid fikseerida. Helista kasvõi öösel!
  • Fikseeri olukord
    Tee sündmuskohast, sõidukitest, kokkulepetest ja kahjudest pildid. Lepi teise osapoolega kirjalikult kokku süülisuses.
  • Esita kahjuteade
    Esita liikluse või kasko kahjuteade rahulikult kodus IIZI veebis või äpis. Aitame valida Sulle sobiva töökoja ning seisame vaidluste korral Sinu eest.
Teemad
Alati olemas

Kahju on alati ootamatu

Kui see juhtub, siis võta meiega ühendust. Anname nõu ja aitame Sind lahendusele lähemale.

Esita kahjuteade Helista 666 0300