45% kahjuteadetest on seotud reisitõrgetega

13. juuni 20234 minut(it) lugemist
45% kahjuteadetest on seotud reisitõrgetega

Segased ajad lennunduses on viljakas pinnas streikidele, mis omakorda on kaasa aidanud reisitõrgete osakaalu tõusule, kinnitab IIZI kahjuteadete statistika.

Kui esiti võiks arvata, et meditsiiniabi on number üks, siis IIZI kahjuteate lahenduse statistika kohaselt on viimasel kolmel kuul pea pooled kahjuteadetest olnud seotud reisitõrgetega. “Lennundussektoris on streigid ja töökatkestused muutunud üsna igapäevaseks, mis tingib lendude hilinemisi ja seisakuid,” ütleb IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuht Pille Plees, et see tekitab nö ahelreaktsiooni. “Kui väljalend Tallinnast hilineb on oht jätkulennust maha jääda, mis omakorda võib nõuda lisakulusid majutusele või uutele lennupiletitele,” selgitab Plees, et reisitõrke kindlustuskaitse olemasolul kataks see lisakulud.

Mis puudutab pagasikahjusid, siis siin tasub meeles pidada, et pagasikindlustuse alla kuulub ka käsipagas, kus inimesed hoiavad lisaks esmavajalikele asjadele ka hinnalist nutitehnikat,” rõhutab Plees, et kindlustuse ostmisel pagasi väärtusele mõeldes võiks seda kindlasti arvesse võtta. 

Jätkuvalt käivad haigused mööda inimesi ja nii jäädakse haigeks nii enne reisi kui selle ajal. Plees toonitab, et haigestumine enne reisi kuulub samuti reisitõrke kaitse alla ja toob näite elust enesest. „Pidin septembris koos sõpradega Itaaliasse sõitma, kuid paar päeva enne reisi tekkis mul palavik. Järgmisel hommikul ei olnud olukord paranenud ja tegin igaks juhuks covid-testi, mis osutus positiivseks ja minu reis tuli ära jätta,“ räägib kindlustusspetsialist. „Kuna sõbrad olid terved, siis nemad läksid reisile, kuid kindlustus hüvitas minu lennupiletid, minu poolt kasutamata jäänud majutuse ja rendiauto osa,“ räägib ta, et nii ei tekkinud teistel rendiauto ja majutuse osas lisakulusid ja tema sai kogu reisipaketi maksumuse kindlustuselt tagasi.

Vahel tundub, et kui millegi muu järgi valida ei osata, siis valitakse soodsama hinna järgi. – Pille Plees, IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuht

Teine olukord leidis aset käesoleva aasta kevadel, mil IIZI andis küll oma soovituse, aga klient valis sellest hoolimata väiksema kaitsega kindlustuse, mistõttu polnud kindlustusel võimalik tekkinud kahjusid hüvitada. „Klient oli hoolas ja tegi reisikindlustuse juba varakult (ca kuu aega enne reisi), kuid ei jälginud „IIZI soovitust“, vaid valis sel hetkel soodsama maksega variandi,“ räägib Plees, et klient otsustas ca 20 € soodsama kindlustuskaitse kasuks. „Reis algas kenasti, kuid vahetult enne tagasisõitu selgus, et lennuettevõte alustab tagasisõidu päeval streiki ehk klient pidi kiirelt ostma tagasisõiduks uued lennupiletid. Paraku streigi tõttu tekkinud kulud hüvitab kindlustus vaid juhul, kui kindlustatud on ka reisitõrke lisakaitse, mida antud juhul soovitas IIZI küll kliendil osta, kuid mida klient ei teinud,“ selgitab Plees ja lisab, et lõpuks pidigi klient uue 300 eurose tagasisõidupileti omast taskust kinni maksma.

Kindlustuse tegemine jäetakse viimasele hetkele või eelistatakse kõige soodsamat varianti

Pleesi hinnangul muudavad reisikindlustuse kliendi jaoks keerukaks pikad kindlustustingimused ja see, et need on kindlustusseltsidel väga erinevad. “Vahel tundub, et kui millegi muu järgi valida ei osata, siis valitakse soodsama hinna järgi,” arvab spetsialist.  “Paraku võib juhtuda, et esialgu “säästetud” mõnikümmend eurot võib osutuda väga kalliks, sest juhtub just selline olukord, mida soodsam kindlustus ei kata.”

25% inimestest hakkab tõsisemalt reisikindlustuse peale mõtlema alles nädal enne reisi. – Pille Plees, IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuht

Reisikindlustuse soetamisel mängib olulist rolli ka ajastus. “Kuigi näeme, et inimesed mõistavad varasemast paremini, et reisikindlustusest võib tõesti kasu olla, siis paraku ca 25% inimestest hakkab tõsisemalt reisikindlustuse peale mõtlema alles nädal enne reisi,” möönab kindlustusspetsialist. “Kui kindlustuse sõlmitakse vaid mõned päevad enne reisi, siis võib juhtuda, et reisi ärajäämise põhjus on juba toimunud, misjuhul pole enam tegemist ootamatusega ja kindlustus ärajäänud reisi kulusid ei kata,” lisab Plees, et antud juhul võibki näidetena tuua nii reisiselli haigestumise kui ka lennufirma töötajate streigi.

Üks reisikindlustus katab enamlevinud riskid

Kindlustusmaakler on seadusest tulenevalt kliendi esindaja, mis tähendab, et ennekõike on oluline kliendi heaolu. Reisikindlustus on nüansirikas ja üks keerukamatest kindlustustoodetest ehk maakleri ülesanne on keeruline kindlustus kliendi jaoks arusaadavaks muuta. „Reisikindlustusel on palju tingimusi ja segadus on kerge tekkima. IIZI-il on teadmised enamlevinud kahjudest ja kindlustusvajadustest, mille pinnalt oleme kliendile kokku pannud kõige kasulikuma kindlustuspaketi, mis on märgitud alati “IIZIKLIK soovitus” lipukesega,“ toonitab Plees, et sellisel juhul ei pea muretsema, kas reisija enda või tema pereliikme haigestumisel, streikide või muu mure korral on kindlustus ikka piisav. “Kindlustus pole lisakulu, vaid reisipaketi loomulik osa,” lisab spetsialist, et kindlustus võiks olla osa korralikust reisihügieenist.

Kindlustus pole lisakulu, vaid reisipaketi loomulik osa.  – Pille Plees, IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuht

Perioodil märts-mai on läbi IIZI kahjuteate lahenduse esitatud kokku 95 kahjuavaldust, millest 45% on reisitõrkekahjud, 30% puudutavad pagasikahjusid, 18% meditsiiniabi ja 7% kahjuteadetest on seotud muude põhjustega.

Reisile Sinuga

Reisile Sinuga

Reisi kindlustamisel on oluline kindlustuskaitsete sisu. Kiirelt ja targalt aitab valida “IIZI soovitus”!

Vaata lähemalt