5 meelespead: mida teha sõiduki ja looma kokkupõrke korral?

7. oktoober 20192 minut(it) lugemist
5 meelespead mida teha sõiduki ja looma kokkupõrke korral

Pimedatel sügiskuudel tõuseb loomade liikumisaktiivsus, mis toob kaasa ka õnnetusi. Loomale otsasõit võib kaasa tuua märkimisväärsed sõidukikahjud, mille hüvitab vaid kaskokindlustus. Kuidas käituda ja mida arvestada, kui oled õnnetus juhtub loomaga?

Üha rohkem luuakse ennetavaid meetmeid selleks, et sõidukite ja loomade õnnetused väheneksid. Teede äärde rajatakse piirdeaiad ning metsloomadele sillad, kuid kasutatakse ka vastavaid liiklusmärke. Näiteks Tallinn-Pärnu maanteel kasutatakse muutuva teabega hoiatust, mida näidatakse kõige aktiivsemal liikumisperioodil hilisõhtust kuni varahommikuni. Maanteeameti andmetel põhjustab inimvigastustega õnnetusi enamjaolt põder (52,4%), seejärel metskits- ja siga.

Kindlustuses on erisusi, mida ei teata

„Loomale otsasõit võib kaasa tuua märkimisväärsed sõidukikahjud, mille hüvitab vaid kaskokindlustus,“ kommenteerib IIZI sõiduki- ja masinakindlustuse tootearendusjuht Triin Kääramees. Kui juhtub, et loomale otsasõitu üritati vältida ning seetõttu sõideti teelt välja, siis on tegemist tavalise õnnetusjuhtumiga ning tasuda tuleb ka kindlustuslepingule märgitud omavastutuse osa.
Omavastutuses on ka teisi erisusi, mida sageli ei teata. Näiteks hüvitavad mitmed kindlustusseltsid omavastutuseta vaid kokkupõrke metsloomaga ning mõne kindlustusandja puhul võib rolli mängida hoopis õnnetuse toimumiskoht olenevalt sellest, kas tegu oli asulasisese või -välise teega,“ rõhutab sõiduki- ja masinakindlustuse tootearendusjuht. Seetõttu oleme IIZI Kaskoga toote puhul taganud omavastutuseta hüvitamise igasuguse loomaga kokkupõrkel.

5 meelespead, millega arvestada, kui põrkad kokku loomaga

1. Teel vigastatud ja hukkunud loomadest tuleks teavitada Keskkonnainspektsiooni helistades valvetelefonile 1313.
2. Oluline on tagada enda ja teiste liiklejate ohutus. Peatudes lülita sisse ohutuled ja kasuta ohukolmnurka, et Sinu sõiduk oleks kaasliiklejatele näha.
3. Kui õnnetuses saab keegi viga, tuleb viivitamatult helistada 112 ja abi kutsuda.
4. Kui õnnetuses vigastatuid ei ole ning õnnetuse asjaolud on fikseeritud (näiteks sündmuskohta on pildistatud, politseid teavitatud jne), võib sõidukiga sündmuskohast lahkuda olles veendunud liiklemine on ohutu.
5. Kindlustusandjat tuleks teavitada esimesel võimalusel.

Sinu kaskokindlustus on siin!