Liikluskindlustus hakkab hüvitama asendusauto kulu
Muudatusega tagatakse, et kindlustusandja kahju hüvitamise kohustuse ulatus võrdub kahju tekitaja omaga. Seega tühistatakse punktid, mis välistasid kindlustusandjal osade kahjude hüvitamise.
Uue seaduse kohaselt hakkab tulevikus asendusauto kulu hüvitama kindlustus.
Liikluskindlustus hakkab hüvitama kahjusid, mis varem olid seaduses välistatud. Üheks levinumaks näiteks on asendusauto kulude hüvitamine. „Kannatanul on ka täna õigus asendusauto hüvitisele, kuid see tuleb välja nõuda otse õnnetuse põhjustajalt. Uue seaduse kohaselt hakkab tulevikus asendusauto kulu hüvitama aga kindlustus,“ selgitab Kääramees, et hüvitatakse kulu, mis tekib asendusauto vajadusega, kui oma sõiduk on remondis.
„Samuti ei kuulu välistuste alla enam juhtumid, kus teel olnud kivist või muust esemest ülesõites saab teine sõiduk kannatada,” lisab ta, et enamasti on küll põhjustajat sellises olukorras pea võimatu välja selgitada, kuid pardakaamera salvestise olemasolul saab ka sedalaadi kahju hüvitamist kindlustuselt nõuda.
Mittevaralise kahju alammäärad kahekordistuvad
Isikukahju alt hüvitatakse lisaks ravikuludele taastusravi, kannatanu tervisekahjustusest tulenevad lisakulud, töövõimetushüvitis, kurvematel juhtudel matusekulu ja ülalpidamishüvitis. Lisaks on kannatanul õigus saada ka mittevaralise ehk moraalsele kahju hüvitist. „Ajale jalgu jäänud täna kehtivaid alammäära hüvitisi kahekordistatakse. Eriti raske tervisekahjustuse või kehavigastuse korral on uueks alamääraks 7000 eurot varasema 3200 euro asemel“ toob Kääramees näite, et alammäär hakkab suurenema igal aastal Statistikaameti avaldatud eelmise aasta tarbijahinnaindeksi suurenemise võrra. Eesti Liikluskindlustuse Fond hakkab avaldama statistikat väljamakstud mittevaralise kahju hüvitiste kohta tervisekahjustuste raskusastmete kaupa ehk seadus kehtestab alammäärad aga reaalselt väljamakstavate hüvitiste suured kujunevad vastavalt kindlustusandjate ja kohtute otsustele.
Eestis toimunud kahju korral saab hüvitist nõuda oma kindlustusandjalt
“Uus seadus võimaldab kannatanul nõuda kahju hüvitamist enda kindlustusandjalt ka juhul, kui juhtumis sai keegi viga või kui eeldatav kahju on üle 10 000 euro”, märgib tootejuht, et alates 2015. aastast saab kannatanu valida, kellelt kahju hüvitist nõuab – kas põhjustaja seltsilt või enda kindlustusandjalt. “Küll aga ei või pärast nõude esitamist seda tagasi võtta ja esitada nõuet teise kindlustusandja vastu,” lisab ta.
Teavitusi liikluskindlustuse lõppemise kohta hakkab laekuma uksest ja aknast
Kui klient ei ole kindlustuslepingut enne selle lõppu mõistliku aja jooksul uuendanud, siis saadetakse talle mitmeid meeldetuletusi, kus uue seaduse kohaselt on nõue selgitada talle lepingu uuendamata jätmise tagajärgi. Lisaks kui klient on sõlminud lepingu, mis uueneb algavaks perioodiks sama kindlustusandja juures automaatselt, tuleb pakkumisele lisada võrdlemiseks ka eelmise perioodi kindlustusmakse.
Kääramehe sõnul ei pea IIZI klient muretsema, et leping ootamatult lõppeb. „Meie mitmeastmeline meeldetuletussüsteem on kliendile vahest isegi tüütu, aga see-eest säästab klienti trahvidest ja enda taskust kahju hüvitamisest,“ selgitab tootejuht, et meeldetuletusi saadetakse nii e-posti, SMS-i kui ka äpi teavitusega ja kliendil jääb üle vaid liikluskindlustus esimesel võimalusel ära uuendada.