Metalli- ja masinatööstuse ettevõtted otsivad aktiivselt uusi turge ning on tuleviku suhtes pigem optimistlikud.
Swedbanki tööstusuuringu andmetel on tööstusettevõtete TOP 3 riski toodete konkurentsivõimelise omahinna tagamine, ettevõtte likviidsuse tagamine ja (välis)nõudluse vähenemine. Peamiseks probleemiks on ebakindlus, mis tuleneb asjaolust, et need Skandinaavia ettevõtted, kellele meie ettevõtted allhanget teevad, ei suuda prognoosida, kui palju nende müük väheneb. Pea 70% metalli- ja masinatööstuse ettevõtetest hindavad, et kasumlikkus jääb sel aastal 2023.aastaga võrreldes samaks või kasvab.
Eesti Masinatööstuse Liidu tegevjuhi Andri Harani sõnul ootavad ettevõtted uue kasvu algust. Suurimad ootused on seatud sügisesse, mil loodetakse näha taastumist. „Eelkõige oodatakse, et sügisel hakkavad vilja kandma ettevõtjate pingutused seoses laienemisega uutele välisturgudele. Pärast Skandinaavia turu langust on sellesse palju panustatud. Peamiselt keskendutakse laienemisele Saksamaa turule, aga ka Austriasse, Taani, Hollandisse ja Inglismaale,“ kommenteeris Haran.
Eelkõige oodatakse, et sügisel hakkavad vilja kandma ettevõtjate pingutused seoses laienemisega uutele välisturgudele – Eesti Masinatööstuse Liidu tegevjuht Andri Haran
Metallitööstuse krediidiriskid = suured tehingusummad ja pikaajalised projektid
Metallitööstuse turuhinnad kõiguvad, eriti tooraine hindade puhul, mis mõjutab otseselt ettevõtete kasumlikkust ja klientide maksevõimet. „Metallitööstuse krediidiriskid võivad olla märkimisväärsed tulenevalt just pikaajalisusest aga sageli ka turu geograafilistest riskidest,“ lisab krediidikindlustuse spetsialist Eeva Arnover.