IIZI: mida tasub teada droonide lennutamisest?

5. juuli 20212 minut(it) lugemist
IIZI mida tasub teada droonide lennutamisest

Õhus sumisev droon ei ole tänapäeval enam midagi erilist ning neid kasutavad nii eraisikud hobi korras, kui ka ettevõtted erinevate tööülesannete täitmiseks. Droone kaasatakse täna juba väga erinevates valdkondades ning see tehnikaime lihtsustab elu näiteks ehituses, transpordis aga ka foto- ja videograafias. Mida peaks droonilennutaja teadma uutest reeglitest ja milline droon tuleks kindlustada?

Muutusid reeglid drooni lennutamises

Alates 2021. aasta juulist kehtivad uued reeglid, millega drooni lennutajad end kurssi viima peavad. Nüüd peab Euroopa Komisjoni rakendusmäärusega ka kontrollimata õhuruumis drooni käitaja end registreerima. Transpordiameti lennuohutuse süsteemis registreerimisele lisaks tuleb omandada ka vastavad teadmised ja algpädevus ning sooritada eksam.

Lisaks muutub ka varasem kõrguspiir – nimelt 150 meetri pealt 120 meetrile. Droone ei tohi lennutada kõrgemal kui 120 meetrit maa- ja veepinnalt, kõrgemaks lennuks on vaja eriluba. Oluline on ka kontrollida, et piirkonnas ei ole riiklikke eripiiranguid.

Jäävad kehtima ka mõned erandid – käitajaks ei pea end registreerima, kui lennutad vähem kui 250 g kaaluvat drooni, millel pole kaamerat ega muid andureid, mis koguksid isikuandmeid. Samuti ei laiene käitamise registreerimise kohustus ka vähem kui 250 g kaaluvatele kaameraga mänguasjadele.

Uued nõuded droonide kindlustamisel

Uued nõuded toovad 2021.aastast kindlustuskohustuse 20 kg ja raskematele droonidele. Nõutud on eelkõige vastutuse kindlustamine, mis tähendab, et kindlustatud peab olema kahju tekitamine inimestele ja varale. Näiteks juhtumid, mil üritusel vigastab droon osalejaid või kahjustab kukkudes kellegi maja või sõidukit. Vastutuskindlustus on juba praegu paljudes riikides drooni lennutamisel kohustuslik ja seda palju väiksematel lennuseadmetel. Näiteks Saksamaal peab kindlustus olema alates 250g droonidel. Seega on väga oluline enne lennutamist nõuetega tutvuda. Loe täpsemalt erinevate riikide nõudeid SIIT.

IIZI pakub äriklientidele võimalusi, mida kodumaalt ei leia

Äritegevuses kasutatavaid droone on võimalik kindlustada eraldi droonikindlustuse lepinguga või erandjuhtudel lisada ettevõtte olemasolevasse kindlustusprogrammi, kuid viimane ei pruugi tagada kaitset lennutamisel ettevõtte territooriumist kaugemal. IIZI vahendab eraldiseisvaid droonikindlustuse lepinguid välismaistelt kindlustuspakkujatel. Kõige paremini sobib lahendus ärikliendile, kelle huvi on kindlustada suurema väärtusega droone koos lisavarustuse ja vastutusega, hobi- ja võistlusdroone ei ole võimalik kindlustada. Kindlustusleping sõlmitakse aastaks ja kindlustuskaitse pakett sisaldab drooni, sellega seotud varustuse ning vastutuskindlustuse kaitset. Droonikindlustuse makse sõltub drooni tehnilistest andmetest ja väärtusest, varustusest, kasutusalast, lennupiirkondadest jne.

Eraisikute droonikahjud hüvitab kodukindlustus

Eraisikutele kuuluvaid droone on võimalik kindlustada kodukindlustuslepingu osana, kuid seda võimalust ei paku kõik kindlustusandjad. See tähendab, et üksiku esemena drooni ei kindlustata ja drooni saab kindlustada muu koduse varaga koos. Mitmed kindlustusandjad ei paku ka vastutuskindlustust lennutamise ajal.

Loe droonide kindlustamise kohta SIIT või küsi pakkumist info@iizi.ee.