IIZI: saagi kindlustamine nüüd lihtsam ja selgem

5. oktoober 20212 minut(it) lugemist
Küberkindlustus kuidas toimub kahjude käsitlemine (1)

Kuigi seni on räägitud saagi kindlustamise vähesest huvist, siis viimase aasta muudatuste näol võiks nõudlus kasvada. Ilmastikust tulenevate riskide maandamise üheks meetmeks põllumajanduses on põllukultuuride kindlustamine. Tihti jääb kindlustustoetus aga kasutamata, sest ei leita turult sobivaid pakkujaid. Oleme loonud sobiva ja kiire võimaluse PRIA nõuetele vastava pakkumise koostamiseks. Nõu annab IIZI kindlustusmaakler Karin Sarap-Laitala.

Põllumehe peamine huvi seisneb kindlustusmakses

Kindlustundel on oma hind ning põllumeest huvitab kindlustusmaksele lisaks ka see, mida täpsemalt pakutakse. Kindlustusmakse suurus on väga individuaalne, sest see sõltub konkreetsest pakkumisest ja mahust. Kahju korral jääb põllumehe omavastutuseks teatud protsent kindlustussummast, PRIA nõutav omavastutus on 20%.

Oluline on pakkuda lahendust, mis tagab kaitse põhiliste ilmastikuga seotud kahjude korral. IIZI on koostööpartneritega välja töötanud sobiva kindlustuslahenduse, kuid leiame ka personaalseid võimalusi ka muudele soovidele ja vajadustele.

Eestis pakutavad kindlustusriskid jagunevad kolmeks

Riskide alla kuuluvad ilmastikuoludest nii rahe, vihm, torm, tulekahju, välk aga ka saagi vargus. Samuti saab kindlustada liigniiskuse või vastupidiselt põua vastu. „Liigniiskuse ja põua puhul on oluline, et kindlustusleping oleks väljastatud 2 nädalat enne külvi algust,“ lisab IIZI kindlustusmaakler.

Saagikindlustus tagab vihma ja tormi kahjud, samuti on kindlustatud näiteks rahe tagajärjel painutatud, hävinenud või viljast välja pekstud seemnete tõttu tekkinud kahjud. Sageli saavad põllukultuurid kahjustuda talvitumisperioodi tekkinud külmumisest või jääkoorikust, mida samuti kindlustusleping hõlmab. Ka tulekahju tõttu tekkinud kahjudega on arvestatud. „Näiteks tõi 2020. aasta kuum suvi kaasa mitmeid viljapõldude põlenguid ning hävis märkimisväärselt põlluhektareid, kus vili veel koristamata oli,“ lisab IIZI kindlustusmaakler.

Esita PRIA taotlus mistahes ajal

IIZI kindlustusmaakleri sõnul muutus PRIA taotluste esitamise kord ning taotlusi saab nüüdsest esitada aastaringselt. See tähendab, et enam ei ole taotluste esitamise aeg piiratud mõne nädalase perioodiga aastas vaid kindlustusmakse soodustustaotlust saab esitada endale sobival ajal.

Toetuse eesmärgiks on aidata põllumeestel toime tulla enimlevinud riskidega. PRIA toetuse raames hüvitatakse 70% ulatuses kindlustusmaksed.

Küsi nõu ja personaalset pakkumist karin.sarap@iizi.ee!