Kui 2020. aasta kevadel läks maailm viiruse hirmus lukku ja inimesed olid sunnitud mõneks ajaks paikseks jääma, siis aasta hiljem tegid julgemad juba reisiplaane. Piirangud leevenesid, siin-seal muutusid viirusega seotud nõudmised leebemaks ja nii mõnigi iizikas pühkis kohvritelt tolmu ja otsustas oma eeloleva puhkuse veeta just välismaal. Uurisime, kus täpsemalt reisimas käidi ja mida põnevat ette võeti.
Peale töist perioodi premeerisid iizikad end valdavalt puhkusereisidega, mis kestsid keskmiselt nädal aega. Viimase poolaasta lõikes käis kõige aktiivsem puhkamine suvel, juunist augustini. Kõige pikemalt peatuti Küprosel, kus patareisid laeti suisa kuus nädalat.
Iizikad puhkasid Vahemere ääres
Suurem osa iizikatest põrutas Vahemere äärde; populaarseimaks sihtkohaks päikeseline Kreeka, Itaalia, Küpros, Türgi ja Montenegro. Hinnatud sihtpunktiks oli ka Austria, lähemalt Soome ja Rootsi ning matkati ka maalilisel Islandil. Enim võeti ette lennureise, mõnel pool sõideti laeva või autoga. Viimase rendivõimalust kasutati eelkõige sihtkohas ringi vaatamiseks.
Reisi eesmärke oli iizikatel mitmeid ja sihtkoha valik sõltus eelkõige seal valitsevast koroonaolukorrast; millised olid piirangud, kas tegemist oli valge, kollase või punase tsooniga jne. Kui koroona kõrvale jätta, siis sõideti ikka päikest püüdma, sõpradele külla või suunduti puhkama oma lemmikpaika, kus käimine juba traditsiooniks kujunenud. Rõõm on tõdeda, et viimase poolaasta jooksul toimunud reisiga täitis nii mõnigi iizikas oma suure unistuse.
Koroonast ei saa üle ega ümber
Kuigi elukorraldus, sh reisimine on suures osas taastunud, siis koroonaga seotud toimingud ei ole raugenud. Enne reisile suundumist uurisid iizikad asjakohast infot nii oma reisikorraldajalt kui lehelt Reisi Targalt. Jälgiti sihtkohariigi koroonanõudeid või transiidina läbitavate riikide piirangute infot ning nakatunute näitajaid. Samuti on oluline enne reisile minekut registreerida end Välisministeeriumi kodulehel.
Lennujaamas ja lennukis oli ja on siiani meditsiinilise maski kandmine kohustuslik. Vajalik on ka vaktsineerimispassi olemasolu või negatiivne testitulemus 72h enne reisi. Olenevalt sihtriigist nõutakse kiirtesti tegemist ka kohapeal. Kõige värskemal ja põhjalikumal infol saab silma peal hoida Vabariigi Valitsuse poolt loodud kodulehel.
Siseruumides viibides kehtib maskinõue nii Eestis kui välismaal. Iizikate sõnul paistis, et välismaal kantakse maski meelsamini, millest võib järeldada, et inimeste sealne ohutaju on oluliselt suurem.
Tark reisib koos reisikindlustusega
Iizikad ilma reisikindlustuseta ei reisi. Reisikindlustust sõlmides peeti oluliseks võimalikult laia kaitset, mis hõlmaks kulude katet ka Covidisse haigestumisel. Kui reisil plaaniti matkata arvestati seda ka reisi kindlustamisel. Mõnel juhul jäädi hoopis olemasoleva krediitkaardiga kaasneva reisikindlustuse juurde.
Elu on seiklus ja paljutki võib juhtuda just reisile suundudes. Iizikatel kulgesid ettevõetud käigud valdavalt plaanipäraselt, kuid siin-seal leidis aset nii mõnigi kõnekas seik.
Sündmuskohalt põgenenud kass
Ühest iizikast sai suve hakul kliimapagulane kui otsustati sõita kuueks nädalaks Küprosele. Et tegemist oli keskmisest pikema puhkusega, siis võeti ühes ka pere lemmikloom. Paraku pole kassiga reisimine lihtne ning stressis kiisu otsustas vahemaandumisel Ateenas põgeneda. „See oli meeletu katastroof ja šokk, kuna lennujaam on avatud territoorium ja megasuur, samas hilinesime juba vaikselt ka lennule,“ meenutas kassiomanik. Õnneks oli kiisu peagi käes ja turvaväravatesse suunduti juba lemmikloom turvaliselt süles.
Montenegro liiklus kompab piire
„Liiklusest rääkides on seal riigis tavaline, et teised autod suvalisel hetkel vastassuunavööndisse kalduvad,“ räägib Montenegros puhanud iizikas, kelle jaoks sealne liikluskultuur oli ülimalt hirmutav. „Kui mujal mägistes riikides võetakse kitsastel mägiteedel kasutusele erinevaid viisakusreeglid, siis Montenegros ei… ise vaata, kust mööda saamiseks laiema koha leiad,“ kirjeldab ta, et rendiautoga liigeldes tasub olla seal äärmiselt ettevaatlik.
Täitunud unistus Islandil
Matkamine jää ja tule maal oli ühe iizika kauaaegne unistus, mis täitus möödunud suvel. Islandil käinud neiu sõnul oli tema jaoks unustamatu kogemus aktiivse vulkaani oma silmaga nägemine, kus hõõguv laava oli peaaegu käegakatsutav. Reisist on valminud ka tõeliselt kaunis video, mida näed SIIT!
Iizikate soovitused puhkusereisiks:
- Ära muretse liialt. Vaata järgi, mis nõuded riigiti on ja kõik läheb hästi!
- Vali lai kindlustuskaitse, siis on reis muretu!
- Puhkusele minnes peab ise olema hoolas ja järgima hügieeninõudeid.
- Vii end kurssi sihtriigi piirangutega.
- Seiklus algab siis, kui plaan kõrvale jätta!
- Praegu on kõige parem reisimas käia, teisi turiste on vähe.
- Ära liiga palju eeltööd tee! Muidu reisid paberi peal juba ette ära ja kui kohale jõuad, siis pole enam pooltki nii huvitav.
- Vaktsineerimine annab reisikindlustuse kõrval sama kaaluga südamerahu.
- Varu aega, ole kannatlik ja leplik.
- Kui reisid kaugele, siis mõtle läbi, kui jaburaks võib mõni COVID-piirang minna ja kuidas seda kindlustusega katta. Näiteks karantiini sattumine isegi vaktsineeritud inimesele.
Jälgi reisikindlustust ostes IIZI soovitusi ja võta küsimuste korral julgelt ühendust meie spetsialistidega.