Kahjujuhtumid elamurajoonide parkimisoludes on tõusuteel

14. aprill 20203 minut(it) lugemist
Kahjujuhtumid kitsastes parkimisoludes on tõusuteel

Tühjad ostukeskuste parklad ei tähenda, et parklakahjud on möödanik. Elamurajoonide majaesised on tihedalt täis pargitud ning piiratud ja kitsad olud toovad kaasa nii mõlke kui kriime, kuid ei ole välistatud ka oluliselt tõsisemad kahjud. Millega arvestada, kui pargid auto selleks mitte ettenähtud kohale ning mida peaksid teadma parkimiskahjudest? Nõu annab IIZI sõiduki- ja masinakindlustuse tootearendusjuht Triin Kääramees.

Parklas saab tihti saatuslikuks juhi tähelepanematus

Elamurajoonide parklates on nii manööverdamisruum kui nähtavus piiratud, mistõttu on õnnetused kerged tekkima nii parkimiskohale sõites kui sealt välja tagurdades. Samuti kahjustatakse vähese ruumi ja hajameelsuse tõttu autouksega kõrval parkivat masinat. Parklates kiputakse kiirustama, et mitte teisele autojuhile nö ette jääda ning olude sunnil tuleb sõita piiratud nähtavusega. Oluline on võtta parkimiseks aega ning säilitada rahu.

Parkimine mitte ettenähtud kohale võib olla ohtlik

Parkimiskohtade puudus soodustab parkimist ka selleks mitte ettenähtud kohtadele, näiteks puude alla või hoopis haljasalale. Pane tähele, et haljasalal parkimine võib kaasa tuua lisaks rikutud murulapile ka rahatrahvi, sest liiklusseaduse kohaselt seal parkida ei tohi. Samuti soovitame vältida parkimist puude alla. Sagenevate tormide tõttu kipuvad murduma nii suuremad oksad kui ka vanemad puud ning tagajärjeks on siis juba tõsisemad kahjud.

Lapse majaesised mängud võivad kaasa tuua ootamatud õnnetused

Ilusate kevadiste ilmadega veedavad lapsed aina enam aega õues. Mänguhoos ei ole harvad olukorrad, mil pall vastu autot lendab või rattaga sõites riivatakse mõnda parkivat sõidukit. Tagajärjeks võib olla katkine küljepeegel või hoopis kriimud autol. „Sellises olukorras hüvitatakse Sinu lapse tekitatud kahjud Sinu autole kaskokindlustuslepingu alusel,“ kinnitab Kääramees. Igas kindlustuslepingus on kokkulepitud omavastutus, mille tasumisega pead siiski arvestama. 

Kindlustuse osas tuleb arvestada erinevate nüanssidega

Parklas toimunud avarii on kindlustusjuhtum, mis hüvitatakse liikluskindlustuslepingu alusel. Küll aga tasub arvestada erinevate nüanssidega. Liikluskindlustus  hüvitab Sinu poolt  teisele sõidukile põhjustatud kahju, kuid Sinu sõiduki remondikulud tuleb tasuda Sul endal.  Paraku sageli ei õnnestu kahju põhjustanud süüdlast leida. „Kui süüdlane on lahkunud ja ei ole ka tunnistajaid, siis ei ole võimalik juhtumit liikluskindlustuslepingu alusel ka hüvitada,“ nendib IIZI sõiduki- ja masinakindlustuse tootearendusjuht Triin Kääramees. 

Kui ostukeskuste parklates on sündmuskohalt lahkunud süüdlase leidmisel abiks valvekaamerad, siis elamurajoonides reeglina need puuduvad. Selliste juhtumite puhul on abiks kaskokindlustus, mis hüvitab auto remondikulud ja saad kiiresti igapäeva elu juurde naasta. Remondiarve tasub kindlustus ning Sinul tuleb maksta ainult kindlustuslepingus kokkulepitud omavastutus. Kui juhtub, et hiljem süüdlane siiski  tuvastatakse, siis saad ka juba tasutud omavastutuse süüdlase kindlustusandjalt tagasi nõuda. 

Sõidukid alati vahet ei hoia. Parem kindlusta! Loosi läheb üle 1000 liitri kütust!
Liikluskindlustuse leiad 
siit ja kaskokindlustuse leiad siit.