Sageli jõuab pikselöök koduni läbi õhuliinide
Üldjuhul tekib kahju kodutehnikale ja kodule läbi elektri-, telefoni- või TV-kaabli. Äikesetormi ajal on ka ohtlikud kodust eemal olevad liinid. Kindlasti tuleks meeles pidada, et äikese ajal ei tohiks laadima jätta mobiiltelefoni, sülearvutit ega muud tehnikat. Võimalusel tasub kogu kodutehnika elektrivõrgust eemaldada. Eriti oluline on see suvilate puhul.
Tormi eest on mõistlik varju tõsta ka väljas lahtiselt olevad esemed nagu jalgrattad, laste batuudid, lauad ja toolid, et vältida lisakahjusid. Võimalike ootamatuste ennetamine ning varakult tagajärgedega tegelemine on võrdselt olulised.
Kodukindlustus ei sisalda automaatselt kaitset äikse tekitatud kahjude vastu
Kodukindlustuse pakette on erinevaid ja kindlasti tuleks kontrollida, kas Sinu kindlustus katab lisaks kodule üldiselt ka koduse vara. Äikese tõttu kannatada saanud kodutehnika ja muu kodune vara kuulub hüvitamisele, kuid selleks tuleb sõlmides valida juurde koduse vara lisakaitse.
Oluline on üle vaadata, missuguste riskide vastu kindlustada soovitakse. “Põhiriskidega kodukindlustus ei hüvita näiteks olukorda, mil äike tekitab voolu kõikumise ning selle tagajärjel kodumasinad- ja seadmed rikki lähevad. Kui soovid oma kodu täielikult kaitsta, siis tuleks valida laiem kindlustuskaitse,” kommenteerib IIZI kodukindlustuse vanemspetsialist Gertu Karbus. Laiendatud kaitsega kodukindlustuse maksed võivad põhipaketiga võrreldes olla 7-20% suuremad, kuid kindlustuskaitsete ulatused ka oluliselt mahukamad.
Kas kindlustus katab kahju, kui äikesest läheb maja põlema?
Jah, kodukindlustus hüvitab äikesest tekkinud kahjud. Sellise kahju tagajärjel taastatakse ehitis endisele kujule. Koduse hävinenud vara puhul kehtib üldiselt taassoetamise väärtus, osade esemete puhul ka kindlustusjuhtumi eelne turuväärtus, olenevalt kindlustusseltsist ja eseme vanusest näiteks arvutite ja mobiiltelefonide puhul. Samuti arvestatakse turuväärtust ka näiteks ATV ja murutraktorite kahjude korral.
Kas kõrvalhooned tuleks eraldi kindlustada?
Oleneb kõrvalhoonest ning selle suurusest, näiteks saun tuleb alati eraldi kindlustada. Kuni 20m2 suurused kõrvalhooned on üldiselt kindlustatud koos koduga.
Kas piksevarras on kindlustuse puhul kohustuslik?
Piksevarda omamine ei ole kindlustuse seisukohast kohustuslik. Piksevarrast iseseisvalt aga paigaldada ei maksa, sest sellele kehtivad täpsed nõuded ning valesti paigaldatud piksevarras on pigem ohuks. Kodukindlustuse puhul on tähtis, et hoonel oleksid korralikud kaitsmed ja maandus. Maanduse panek sobivasse kohta või majaosale on piksevardast parem.