Küberkaitse 6 nippi, mis tasub kasutusele võtta juba täna

23. september 20182 minut(it) lugemist
Küber

Küberrünnakud on ettevõtete jaoks aina suurenev probleem, milleks tuleb juba täna valmis olla. IIZI küberkindlustuse ekspert Helen Evert jagab ettevõtetele mõned kiired ja lihtsad nipid, mida igapäevaselt jälgida küberpahalaste eemal hoidmiseks.

Tee ettevalmistusi

Ettevõtteid on kahte tüüpi – need, kes on langenud küberrünnaku ohvriks ning need, kes ei tea, et neid on üldse rünnatud. Kõige madalamaks peavad küberründe ja andmelekke ohtu just väiksemad ettevõtted, kuid reaalsuses on just nemad kõige sagedasemad rünnakute ohvrid. Esmased ettevalmistused on kõige lihtsam ise ära teha. Näiteks kontrolli, et arvutites kasutatav viirusetõrjeprogramm oleks ajakohane ja töökorras, kasuta veebilehel turvalist ühendust (https), krüpteeri olulisi andmeid, oma ülevaadet kes ja millele ettevõttes ligi pääseb.

Hinda erinevate stsenaariumite mõju

Meediast on läbi käinud mitmeid juhtumeid küberrünnakute kohta. Mõtle, kas midagi sarnast võib juhtuda ka Sinu ettevõttes ja kuidas võib see võib Su ettevõtte tegevust mõjutada. Kas keegi on langenud petukirja ohvriks? Kas kellelgi on andmeid varastatud? Kas häkker on blokeerinud kellegi arvutisüsteemi? Millised on kulud, kui Su e-pood on maas või olulised isikuandmed lekivad?

Testi tegutsemisplaani

Kui olete ettevõttes kolleegidega kokku pannud jätkusuutlikkuse plaani, siis on oluline proovida, kas see päriselt ka töötab. Näiteks inimesed, kes peaks telefonile vastama, seda ka reaalselt teevad või kas varuserveri saab tööle piisavalt kiirelt.

Koolita töötajaid

Küberturvalisuse kõige nõrgem lüli on inimene ise. Tee kindlaks, kas töötajad teavad ja kasutavad elementaarseid küberhügieeni meetmeid. Näiteks ei vajuta mõtlematult võõra saatja e-kirjas olevale lingile, kasutavad turvalist VPN-ühendust ja tugevaid paroole jne.

Iga juhtum nõuab tähelepanu

Kui märkad midagi kahtlast, siis tegutse kohe – teavita politseid, CERT-EE-d (Eesti küberintsidentide käsitlus) või kindlustusandjat. Mida kiiremini küberpahalase tegevust piirata, seda väiksemad on kaasnevad kahjud Su ettevõttele.

Osta kindlustusleping

Parim ennetav vasturünnak on kindlustusleping, mis annab Su ettevõttele tugisüsteemi ja valmiduse küberrünnakutele reageerimiseks. Küsi pakkumist siin: https://www.iizi.ee/cyber

Kuula ka küberkindlustuse eksperdi Helen Everti ettekannet TTÜ Küberkonverentsil siit.