Suviste puhkuste aeg hakkab ümber saama ja tagasi argirutiini pöördumine võib osutuda üsna väljakutsuvaks. Ometi saab mõningase planeerimise ja ettevalmistusega muuta nö tööellu maandumise oluliselt pehmemaks. Järgnevalt jagame sulle soovitusi, kuidas mõnusalt sügisega peale hakata.
Saa uuesti sõbraks oma tavapärase ajakavaga
- Reguleeri unegraafikut
Mõned päevad enne puhkuse lõppu või lastel nädal enne kooli algust tasuks reguleerida unegraafikut ning liikuda iga päevaga tasapisi oma tavapärase uinumise ja ärkamise kellaaegade poole. Nii saavutad „õigeks ajaks“ oma tavapärase rütmi ning hommikune ärkamine kulgeb kergusega. - Tuleta meelde oma igapäevane rutiin
Kuigi siin-seal kiputakse rutiini kiruma, siis tegelikult võimaldab rutiin inimesel end tunda kindlalt ja turvaliselt. Enne puhkuse lõppu asu vaikselt asjade kallale, mis kuulusid sinu igapäeva juurde – kindlal kellaajal einestamine, treeningud, kodused toimetamised jne.
Planeeri päev enne puhkuse lõppu oma esimest töö- või koolipäeva
- Prioritiseeri ülesandeid
Tee nimekiri paberil või oma peas asjadest, mis vajavad ärategemist ning markeeri kõige ajakriitilisemad tegevused. Kui julged, võid oma e-kirju vaadata juba päev enne päriselt tööle naasmist, mis lihtsustab esimesel tööpäeval kuhjunud ülesannete prioritiseerimist. - Võta rahulikult
Ilmselt on puhkusega kogunenud omajagu ülesandeid, mis vajavad tegemist, kuid ära end esimesel päeval üle koorma. Pole mõtet oma närvisüsteemi üksteise otsa kuhjuvate koosolekutega punasesse ajada. Anna aega kohanemiseks ja võta üks asi korraga. Ega töö eest ära ei jookse!
Spontaansus on mõnus, kuid organiseeritus mõnusam!
- Tee end ümbritsev keskkond korda
Kui naased reisilt või tuled maakodust tagasi linna, siis paki asjad lahti esimesel võimalusel. Korista kodu ära ja säti asjad sinna, kuhu nad käivad. Nii väldid asjatut stressi ja ka su peas saavad mõtted puhtamaks. - Vaata kalendrisse ja hajuta tegevusi
Kui enne puhkust ei tahtnud töörütm kuidagi raugeda, siis ilmselt planeerisid mõningad kohtumised ka peale puhkuselt naasmist. Vaata kalendrisse ja tuleta meelde, mis sind ees ootab ning sea kolleegidele oma tegevuste osas realistlikud ootused.
Võta hetk ja hinda, mis seisus on sinu vaimne tervis
- Ära karda endasse vaadata ja mõtteid mõlgutada
Enne tavarutiini sukeldumist võta hetk, et vaadata tagasi oma puhkusele, meenutada erilisi hetki ja olla nende eest tänulik. See tekitab positiivse meelelaadi, millega tööellu naasta. Pealegi saad siis kohvinurgas vastata küsimusele „Mis puhkusel tegid?“ midagi enamat, kui vaid „Ah tead, suurt ei midagi.“ - Väikesed eesmärgid on täiega okei
Sea esimeseks nädalaks väikeseid eesmärke, mida on lihtne saavutada. Nii püsid produktiivne ja eduelamused aitavad kaasa jätkuvale motiveeritusele.
Viimane, kuid mitte vähemoluline – mõtle oma järgmisele puhkusele!
Isegi kui see on vaid eelseisev nädalavahetus, võib järgmise puhkuse planeerimine tekitada mõnusat ootusärevust ja muuta rutiini vähem heidutavamaks. Ühtlasi teavad erinevad uuringud kinnitada, et puhkuse planeerimine muudab teinekord inimese õnnelikumaks kui puhkus ise. Niisiis, head planeerimist!
Neid punkte järgides peaks argirutiini naasmine kulgema lenneldes. Rahulikult võttes püsib stressitase madalal ning säilivad puhkusel kogetud ja kogutud õnnelikud hetked, mis kannavad sind veel pikalt tööeluski.