Igapäevaselt autorooli keerates puutume kokku igasuguste inimestega. Sestap oleks kasulik teada, kas üldse ja mida ütleb inimese liikluskäitumine tema olemuse kohta. Käitumisteadlaste sõnul võib meie isiksusetüüp mõjutada seda, kuidas ja millega me sõidame ning mil viisil me ümbritsevaga suhestume.
Kommunikatsiooniekspert dr Tony Alessandra ja käitumisteadlane dr Michael J. O’Connor tutvustasid juba oma 1996. aastal ilmunud raamatus “The Platinum Rule” nelja peamist isiksusetüüpi, mis leiavad tänaseni laialdaselt kasutust erinevates valdkondades. Ühtlasi võivad need neli tüüpi ilmestada hästi ka isiksuse ja sõidustiili vahelist seost.
Dominantne autojuht
Need isiksused on enesekindlad ja eesmärgile suunatud. Neil on sageli konkureeriv ja agressiivne sõidukäitumine, mis tähendab, et dominantsed juhid ületavad tõenäoliselt kiirust, ei pea lugu pikivahest ja sooritavad riskantseid manöövreid. Kõike selleks, et olla sihtpunktis esimesena ja võita võistlus, mida tegelikult ei toimu.
Ekspressiivne autojuht
Tegemist on väljendusrikka isiksusega, kes on lahke, sotsiaalne ja äärmiselt jutukas. Paraku kipub joviaalne isiksus autoroolis olema hajameelne, mistõttu tegeletakse kõige muu kui juhtimisega. Ekspressiivne isiksus räägib roolis telefoniga, vestleb kaasreisijatega, seejuures vaadates rohkem neid kui teed, sööb või elab kaasa raadiost kõlavale lemmikloole. Peaasi, et autojuhtimine liiga tõsiseks ettevõtmiseks ei kisuks.
Analüütiline autojuht
Analüütilised isiksused on loogilised, keskenduvad detailidele ning peavad lugu andmetest ja faktidest. Liikluses on nad pigem ettevaatlikud järgides rangelt liikluseeskirju. Analüütikud sõidavad lubatud kiirusega või veidi alla selle, et hoida ohutut jälgimiskaugust ning vältida tarbetuid riske. Nad ei vihasta, vaid imestavad.
Sõbralik autojuht
Tegemist on empaatilise, kannatliku ja headele suhetele orienteeritud isiksusega. Autoroolis on nad tähelepanelikud eelistades harmooniat teiste liiklejatega. Sõbralikud juhid ei tea agressiivsest liikluskäitumisest suurt midagi ja sageli võivad nad erinevates olukordades teistele juhtidele hoopis järele anda, ka juhul, kui neil on (ees)õigus.
Kuigi loetletud isiksusetüübid annavad ülevaate sellest, kuidas inimesed tõenäoliselt liikluses käituvad, siis tasub meeles pidada, et inimese loomus on keerukas ning erinevad tüübid võivad avalduda erinevates olukordades. Samuti mõjutab inimese käitumist tema üldine stressitase ja muud välised tegurid, mida kontrollida ei saa.
Ometi aitab isiksusetüüpide tundmine paremini mõista kaasliiklejate võimalikku käitumist ja selle tagajärgi, mis omakorda võimaldab ennetada liiklusohtlikke olukordi.
Turvalist liiklemist!