Kuidas kodukindlustusega sügiseks valmis olla?

28. september 20203 minut(it) lugemist
Kuidas kodukindlustusega sügiseks valmis olla

Sügisel varitsevad Sinu kodu või suvilat mitmed erinevad ohud, mis võivad kaasa tuua ootamatuid kulutusi. Algab kütteperiood, mil tormituulteta sageli läbi ei saa ning ka suvilad jäävad üksindusse uut hooaega ootama. Mida teada kodukindlustuse kohta? Nõu annab IIZI isiku- ja varakindlustuse tootearendusjuht Pille Plees.

Hooldamata küttekolded mängivad rolli ka kindlustuses

Päästeameti andmete põhjal oli mullu peamisteks eluhoonete tulekahjude põhjustajateks elekter või lahtine tuli, kuid arvestav osakaal oli ka kütteseadmetest tekkinud tulekahjudel. Nii tuleohutusseaduse kui ka kindlustuse vaatest on hooldatud küttekolletel oluline roll. Juhul, kui korrapäraselt puhastamata ja tahmases korstnas tekib tulekahju ning suur osa kindlustatud kodust seetõttu kannatada saab, soovib kindlustusandja teada, kas korsten oli puhastatud vastavalt seadusele. “Hooldamata korstna tõttu tekkinud tulekahju korral võib kindlustusandja hüvitist vähendada,“ kommenteerib IIZI isiku- ja varakindlustuse tootearendusjuht.

Sügistorm paneb katused lendama ja rikub elektroonikat

Ootamatud sügisesed tormid on aktuaalsed just septembri lõpus ja oktoobri alguses. Võimalike ootamatuste ennetamine ning varakult tagajärgedega tegelemine on võrdselt olulised. Sügistormiga võib kaasneda nii äike kui elektririkked, mis tekitavad kahju kodutehnikale ja kodule läbi elektri-, telefoni- või TV-kaabli. Äikese ja tormi ajal ei tohiks laadima jätta mobiiltelefoni, sülearvutit ega muud tehnikat. Võimalusel tasub kogu kodutehnika elektrivõrgust eemaldada. Eriti oluline on see suvilate puhul.

“Tormituulte eest on mõistlik varju tõsta ka väljas lahtiselt olevad esemed nagu jalgrattad, laste batuudid, lauad ja toolid, et vältida lisakahjusid,” lisab Plees.

Kindlustuslepingu sisu on mõistlik üle vaadata. „Kuigi laiema kindlustuskaitse maksed võivad olla põhiriskidega paketist 7-20% krõbedamad, soovitan kodu kaitseks valida koguriski kaitse,“ soovitab tootearendusjuht. Näiteks hüvitab põhiriskidega kindlustus küll tormikahjud, kuid ei korva tormi või äikese tõttu tekkinud voolukõikumise tagajärjel kahjustada saanud kodutehnikat. 

Suvekodus eksisteerivad riskid aastaringselt

Sageli jäetakse suve lõppedes maakodud üksi või käiakse seal harva. Tihti asuvad majad aga piirkonnas, kus asustus on pigem hõre ning ka naabrivalvele ei saa loota. Samuti ohustab suvilaid Eesti ilm, mis oma ootamatute sügistormidega võib arvestavad kahjud kaasa tuua. Kahjuks ei ole ükski kodu soovimatute külaliste ega loodusjõudude vastu kaitstud, mistõttu on mõistlik selliseid olukordade vastu kindlustada.

„Suvekodu ja mittealalise elukoha kindlustusmakse võib olla 2-3 korda kõrgem kui alalise elukoha kindlustamisel. Samas pakuvad osad kindlustusseltsid soodsamat makset, kui nii põhiline elukoht ja ka suvila on neil kindlustatud,“ lisab Plees. Hinnatundlikuma kindlustaja puhul soovitame suurendada omavastustust, kuid riskide osas valida siiski võimalikult lai kindlustuskate.

Sinu kodukindlustus on siin!