Kuidas valida oma autole sobivaid kojamehi?

3. august 20232 minut(it) lugemist
Kuidas valida oma autole sobivaid kojamehi?

Millal on õige aeg sõiduki kojamehi vahetada ja kuidas valida välja need kõige sobivamad?

Räägitakse, et kojamehi peaks vahetama iga kuue kuu tagant. Selline intervall on muidugi kerge liialdus ning pigem tuleb vaadata seda, kui hästi need toimivad.

Kui tundub, et nüüd on saabunud aeg uued soetada, siis on järgmine keeruline küsimus – kuskohast ja millised? Kojamehi müüakse lisaks autokaupade poodidele ja esindustele ka bensiinijaamades ning supermarketites.

Millised kojamehed sinu autole sobivad?

Kui sa ei ole kunagi kojamehi ostnud ja ei tea neist midagi, siis kõige parem oleks minna autokaupadele spetsialiseerunud poodi ja paluda sealt endale ulatada õige paar.

Aga ka seal küsitakse sinult tõenäoliselt tehnilisi küsimusi nagu, mis auto, mis aasta ja mis mudel? Asi võib veelgi peenemaks minna (V1 või V2 tüüp?) ja lõpuks taandub kõik VIN-koodile või auto registreerimisnumbrile. Selle järgi saab müüja ise kõige täpsemini otsida.

Seega on teil poodi minnes mõistlik võtta autost kaasa tehniline pass või vähemalt teada oma auto numbrit. Edasise teeb ära müüja.

Kui üritan ise osta?

Uuemate autode puhul on enamasti asi lihtne. Kaubanduskeskuses on kojameestele peale kirjutatud auto mark, mudel ja tootmise aasta. Näiteks Škoda Octavia ’04-’13 tähendab, et kojamehed sobivad sellele mudelile, kui auto on toodetud vahemikus 2004-2013.

Vanemate puhul võib juhtuda, et sellist marki või mudelit ei ole karbile märgitud või on, aga lõpuks kojamees ikkagi ei sobi. Seega riskide maandamiseks soovitaks ikkagi spetsiaalsesse poodi sõita.

Kojamehi müüakse eraldi, seega nii vasak- kui parempoolne tuleb üles leida.

Raamiga või raamita?

Tänapäeval on pigem levinud raamita kojamehed ja väga maailmamuutvat vahet ei ole, kummad osta. Ilma raamita näevad natuke elegantsemad välja ja tõenäoline on, et tavapoodides ongi just sellised müügil.

Mida kallim, seda parem?

Jah. Või noh, nagu enamike asjadega elus. Kojameeste puhul väga seda muret pole, et kõige kallimatel klaasipuhastajatel moodustaks pool hinnast firmamärk või luksuseprotsent. Kummisegu, painduvus, puhastusvõime – seda kõike on kallima otsa vahenditel põhjalikumalt arendatud kui tundmatu nimega säästukatel.

Kokku hoida ei tohiks ka selle pealt, et ostad ainult ühe kojamehe, kuna teine enam vähem veel töötab. Mõistlik on see mure lahendada ikka nii, et vahetad kaks korraga.

Allikas: Autogeenius

Teemad