Talverõõme saab nautida vaid siis, kui õuest tulles on tuba soe. Pimedusse loovad valguse küünlad ning kuuse ehtimiseks mõeldud tulekesedki leiavad erineval viisil kasutust juba pikalt enne seda, kui kuusk tuppa tuuakse. See tähendab, et tuleohtlik periood kestab tegelikult sama pikalt kui pime ja külm aeg, mistõttu ei tohiks hubase keskkonna loomisel mööda vaadata tuleohutusest.
IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuhi Pille Plees sõnul põhjustavad enamiku traagilistest tuleõnnetustest hooletu ümberkäimine lahtise tulega, vananenud ning ülekoormatud elektrijuhtmed ja -seadmed, aga ka ülekütmine.
Külmal ajal küta ahju korraga vähem, kuid mitu korda
Külmaperioodil on tihti tulekahju põhjuseks ka ahju ülekütmine, mis tuleb päevakorda just suuremate külmade ajal. “See oht varitseb inimesi ka maakodudes, kus talvisel ajal harva käiakse ning teada on juhtumeid, kus külm tuba on vaja pühadel kiirelt soojaks saada ning ülekütmisest saab alguse kogu maja põleng. Sellise õnnetuse korral võivad kahjud ulatuda sadadesse tuhandetesse eurodesse ning hullemal juhul ohtu sattuda ka inimelud,“ selgitas spetsialist.
Päästeamet soovitab külmal ajal kütta ahju korraga vähem, kuid mitu korda. Meeles tuleb pidada, et kahe kütmise vahele peaks jääma vähemalt 8 tundi. Nii jõuab ahi piisavalt jahtuda ja uuesti kütmine on ohutu.
Plees rõhutab, et ahjud ei ole ainsad süüdlased ning levinud tulekahju allikateks on ka teised küttesüsteemid nagu gaasiseadmed, elektriradiaatorid ja soojuspumbad. Turvalise kodutunde tagab kõikide nimetatud kütteseadmete regulaarne kontroll ja hooldus.
Tuleohtlikuks võivad osutuda ka katkised kuusetuled
Jätkuvalt tuleb inimestele meelde tuletada tuleohutusreegleid küünalde põletamisel. Kui jõulupärga ja kuusele paigutatud küünaldesse on tuleoht sisse kirjutatud ning seda oskavad inimesed tänapäeval pigem vältida, siis õueküünaldega on lugu teine. “Pealtnäha ohutud õueküünlad jäetakse terrassile, õue liialt majaseina või mõne muu süttiva materjali lähedusse ilma järelevalveta, saamata aru, et tegemist on reaalse tuleohuga,” rõhutab Plees.
Paljusid kodusid ehivad elektrilised tulukesed akendel, rõdudel või jõulupuul. Kindlustaja sõnul tuleb nendega kodu kaunistades üle kontrollida juhtmed ning veenduda, et vooluvõrk pole elektriliste seadmetega üle koormatud. Vastasel juhul kuumenenud juhtmete isolatsioon sulab ja lühisesse läinud juhtmed võivad süüdata ümbritseva.
Kas suitsu- ja vingugaasiandur on olemas?
Kuigi suitsuandur kuulub majapidamiste kohustuslikku arsenali juba üle kümne aasta, leidub kindlustaja sõnul jätkuvalt mitmeid kodusid, kus tuleohutusse suhtutakse liiga kergekäeliselt. „Turvaliseks kütteperioodiks soovitame üle vaadata nii enda kui ka lähedaste suitsu-või vingugaasiandurid, mis võivad vajalikul hetkel elu päästa.“
Soovitusi pühadeks:
IIZI esindaja jagab soovitusi, et eelolev pühade aeg ikka turvaliselt kulgeks.
- Ära jäta lahtist leeki järelevalveta ei toas ega õues.
- Kontrolli elektriseadmeid ja veendu, et pikendusjuhtmesse ühendatud seadmete koormus ei ületaks soovituslikku piiri.
- Eemalda ahjude ja kaminate lähedusest asjad, mis võib süttida.
- Ära jäta pidusöökide või piparkookide küpsetamise ajal kööki järelvalveta.
- Kui võtad ahjust või kaminast tuhka, siis pane see mittepõlevasse anumasse. Kunagi ei tea, kus on see sädemeke, millest tuli võib alguse saada.
- Aseta küünlad mittepõlevale alusele ja ära pane neile põlevast materjalist kaunistusi külge.
- Kasta tubast jõulupuud iga päev.
Kui tead lähedasi, kellel pole veel kodus suitsuandurit, siis on tagumine aeg see soetada.