Lamell- või naastrehv: kumb Sinu autole paremini passib?

17. november 20213 minut(it) lugemist
lamell voi naastrehv kumb sinu autole paremini passib

Rehvivahetuse aeg on käes ja koos sellega esile kerkinud taaskord küsimus, kas eelistada naast- või lamellrehve? Õige valiku teed siis, kui lähtud oma sõidukist ja sellest, missuguseid teekatteid väisad.

Oma sõidukile tuleb taaskord talvine vorm selga ajada ja aastaajale kohaselt sobivad rehvid alla panna. Koos rehvivahetusega kerkib pinnale ka igipõline küsimus, kas eelistada lamell- või naastrehve. Vaatasime teemat koos Autogeeniusega lähemalt ja selgub, et valik oleneb Sinu autost ja sellest, kus sõidetakse.   

Rehvivalik sõltub eelkõige talvistest tingimustest, mida kõige enam kohtad. Kui liikled valdavalt linnas hästi hooldatud teedel, sobivad sulle lamellid. Need on vaiksemad, pakuvad head pidamist märjal asfaltil ja lahtisel lumel. Erinevalt naastrehvidest ei riku lamellid nii palju küll teekatet, kuid see-eest kuluvad kiiremini. 

Naastrehvi eelised ilmnevad peamiselt kinnisõidetud lumel või siledal jääl, kus naast tungib jäässe ja peab seetõttu jää külge imeda üritavast lamellist paremini. Teadagi tekitavad naastrehvid palju müra ja lõhuvad asfalti. Muuseas, naastrehvidest tulenev asfalditolm ongi soolalöga üks peamisi komponente. Näiteks Tallinn-Tartu otsaga kisub üks naastrehvidega auto selle tee pealt üles kokku ligi pangitäie asfalti.

Rehvitüübist vaat, et olulisem on see, kas kasutatakse odavaid või kalleid, kasutatud või uusi rehve. Samuti tuleb rehve iga kindla aja tagant vahetada. Autogeenius toonitab, et isegi kõige parem rehv kaotab kolmanda hooaja lõpuks oma head omadused. Mõttekoht – kui vanad on Sinu sõiduki rehvid?

Rehvimõõtude osas tasub talvel eelistada kitsamaid ja kõrgema küljeseina mõõtudega rehve. Kitsas rehv tagab parema läbivuse lumes ja lörtsis ning muuhulgas hoiab kokku ka kütust.

Millised rehvid Sinu autole sobivad?

Tootja poolt soovitatud sobiva rehvimõõdu leiad:

1. Auto kasutusjuhendilt

2. Auto uksepiidalt leitavalt kleebiselt

3. Transpordiameti kodulehelt, kuhu sisestad registreerimisnumbri ja kerid lehe lõppu, kus on kirjas erinevad sinu autole sobivad mõõdud.

Kuigi üks koolkond eelistab naaste ja teine lamelle, siis võib öelda, et tegelikult suurt vahet ei ole. Tänapäeva rehvimudelid on kõik juba piisavalt head, et Eesti kliimas kenasti toime tulla.

Talv tuleb olenamata ettevalmistustest alati ootamatult. Sestap ära jäta rehvivahetust viimasele minutile, mil rehvivahetuspunktidest looklevad sabad, vaid mõtle sellele juba täna. Talve eel tasub kaaluda ka kaskokindlustust, sest libedaga pikeneb nii autode pidurdusteekond, juhitavus on kerge kaduma ja igasugused kõksud lihtsad tulema. Kaskoga oled aga ootamatusteks valmis! Kahju korral helista 666 0300 ja me aitame Sind! Vaata SIIT, mida teha kui tagurdasid sõidukile otsa, kuid omanikku ei paista kuskilt. 

Eestis võib naastrehve kasutada 15. oktoobrist kuni 31. märtsini. Talverehvid on kohustuslikud alates 1. detsembrist kuni 1. märtsini.