Kui täiskasvanute reisil jääb rohkem ruumi spontaansusele, siis pere noorimatega puhkusereisile sõites kulgeb kõik ladusamalt, kui tehtud on tugev eeltöö. Selleks, et koolivaheaeg välisriigis tervele perele kustumatu mälestuse jätaks, oleme kokku koondanud mõned tähelepanekud, mis lastega reisimist lihtsustavad.
Vali sobiv sihtkoht ja arvesta ajakuluga
Igasugust puhkusereisi planeerides on mõistlik tutvuda sihtriigi olukorraga. Kui üksi või sõpradega reisides on ootamatustega kergem kohaneda ja mõningane teadmatus võib isegi elevust tekitada, siis perepuhkuse mõnusaks kulgemiseks on hädavajalik teada sihtkoha eripärasid – kliima stabiilsus, transpordiühendus ja vahemaad ning loomulikult, mis võimalused on lastele meelepäraste tegevuste leidmiseks.
Üks asi, mis selgelt erineb täiskasvanute puhkusereisist, on reisi tempo. Planeeri igale tegevusele ajavaru. Näiteks arvesta noorima lapse kõndimiskiirusega või enda suutlikkusega teda kanda. Pea meeles, et mida vähem asju päevakavasse sätid, seda stressivabamalt sinu perepuhkus kulgeb.
Leia üles ka enese lapsemeelsus ja sea prioriteediks kergemad tegevused nagu aja veetmine basseini veerel, looduskaunites parkides, mänguväljakutel, vee- või teemaparkides. Oma kultuurihuvi osas võid olla jällegi paindlikum, sest pikad jalutuskäigud, muuseumid, kohalikud vaatamisväärsused, suurlinnad ja restoranid on laste jaoks sageli piinarikkad.
Nuputa lastele lennureisiks tegevusi
Perepuhkust planeerides võiks arvestada, et lend ei oleks pikk ega tülikas. Vali võimalusel sujuvad ühendused või eelista otselende (nt pakettreisid otse Eestist). Pika lennu puhul on keeruline lapsele lõputult tegevusi leida, et neid lennukis ühe koha peal hoida. Kui väiksematele saab kaasa võtta lemmiklelud, siis koolilapsi hoiavad tegevuses erinevad elektroonilised vidinad, eakohased nuputamisülesanded, raamatud, lemmikmängud või -filmid.
Leia lapsesõbralik majutus
Lastega reisides pööra erilist tähelepanu majutuse valimisele. Kui üksi või kahekesi reisides pole ette broneeritud öömaja just hädavajalik, siis lastega tuleks vähemalt esimeseks paariks ööks kindel ööbimiskoht leida. Kes see ikka tahaks lennureisist väsinud pahurate mudilastega võõras riigis maid jagada.
Majutust otsides lähtu peresõbralikest hotellidest, kus on peretoad või ühendatud toad, toitlustus hinna sees, mänguväljakud jne. Lisaks hotellipakkumistele tasub vaadata ka villamajutust, kus on rohkem privaatsust ja lastel ruumi nii halva tuju väljendamiseks kui ringi jooksmiseks.
Ühtlasi loe ka majutuse tagasisidet ja veendu, et kõik oleks päriselt nii nagu piltidelt nähtub ja kirjelduses lubatud. Näiteks uuri, kas laste atraktsioonid on veel kasutuskõlblikud ning milline on tagasiside lastele mõeldud meelelahutusprogrammide osas.
”Kõik hinnas” paketid leevendavad toidumuresid
Kui lapsed on toidu osas valivad, siis üks võimalus on neid juba enne reisi sihtriigi kohaliku menüüga harjutada külastades paar korda söögikohti, kus sarnaseid palu pakutakse. Nii jõuab laps uute maitsetega talle omases keskkonnas harjuda ja on reisil kohalikule köögile juba oluliselt vastuvõtlikum. Teine variant on leida majutuskoht, kus hinna sees korralik buffet-stiilis toitlustus, mille valikust leiab enamasti iga laps endale midagi meelepärast. Nii ei pea ka näljaste lastega aega sobiva söögikoha otsimiseks kulutama. Alati võib ka mõned lapse meelissnäkid kohvrisse kaasa pakkida.
Mis puudutab pere igapäevaseid söögireegleid, siis reisil on täiesti okei nihutada piire ja oma tavapärasest menüüst kõrvalekaldeid teha. Reisil on oluline nautida ning küll koju tagasi jõudes tavapärane rutiin kõik paika loksutab.
Tee kohapealsete aktiviteetide osas eeltööd
Plaanisite oktoobris Hispaaniasse sõita ja külastada hotelli läheduses asuvat veeparki, kuid kohale jõudes selgub, et see on hooaja lõpu tõttu suletud? Sellist äparduste vältimiseks tasub enne reisi välja uurida, kas plaanitud külastuskohad on sinu soovitud ajal avatud. Lisaks kellaaegadele ja nädalapäevadele tasub tähelepanu pöörata ka hooajalistele ja pühade lahtiolekuaegadele.
Lisaks on võimalik paljude vaatamisväärsuste ja meelelahutuskohtade pileteid internetist ette osta. Samuti tasub teada, et mitmete vaatamisväärsuste külastamiseks tuleb broneerida aeg. Sestap otsi enne infot internetist ja võimalusel soeta pilet usaldusväärsetelt lehekülgedelt raha ja aja kokkuhoiu mõttes ette ära.
Võta kaasa reisiapteek
Varusta ennast lihtsamate ravimitega nagu palavikualandajad, valuvaigistid, söetabletid ja sügeluse ning tilkuva nina vältimiseks allergiarohi. Nahaallergiate puhul varu hüdrokortisoonkreemi. Ka juhul kui sinu lapsed on alati terved, siis kunagi ei tea, kuidas võib keha uutele asjadele reageerida. Reisiapteegi pakkimisel tee kindlaks, milliseid ravimeid võib sihtriiki kaasa võtta ja milliseid dokumente vajad.
Kõhuviiruste vältimiseks tee alati enne reisi kindlaks, kas kohalik kraanivesi kõlbab juua. Kui ei, siis lihtsam on otsustada pudelivee kasuks. Sellisel juhul vali vähese mineraalide sisaldusega vesi, et noort organismi mitte liigselt koormata. Seedeprobleemide ennetamiseks tasuks juba paar nädalat enne reisi võtta immuunsuse tugevdamiseks probiootikume.
Aja dokumendid enne reisi korda
Enne reisi soetamist tee selgeks, milliseid dokumente sihtriiki reisides vaja läheb:
pass või id kaart, mis on nõutud dokumentide kehtivusaeg peale reisi, millised reisipiirangud võivad ette tulla (näiteks covid-19 tõendid), viisa või sissesõiduloa reeglid jms. Kui sinu sihtriiki külastades läheb vaja viisat, siis tõenäoliselt nõutakse neid ka lastelt. Seejuures on viisatasu sama, mis täiskasvanutel.
Juhul kui lapsega reisiv täisvanu on näiteks vanaema või tädi, mitte lapse seaduslik hooldaja, tuleks reisile kaasa võtta ka lapsevanemate ühine nõusolek. Samuti soovitab Välisministeerium kohalikust omavalitsusest kaasa võtta rahvastikuregistri ingliskeelse väljavõtte, mida saab kasutada sünnitõendi asemel. See on kasulik dokument, kui ühel vanematest on lapsega erinev perekonnanimi.
Võta kaasa Euroopa Ravikindlustuskaart! Kaart väljastatakse Eesti Haigekassa poolt kindlustatud isikutele tasuta ning sellega saab vältimatut arstiabi riiklikes raviasutustes. Kaart tuleb reisile minnes kaasa võtta.
Reisikindlustus on A ja O
Reisikindlustuse valikul peavad paljud kõige olulisemaks kaitseks meditsiiniabi, siis tegelikult võib samaväärselt tähtsaks pidada nii reisitõrke- kui pagasikaitset.
Meditsiiniabikaitse hoolitseb sinu ja su pere eest, kui keegi teist peaks reisi vältel haigestuma või õnnetusse sattuma. Kuna kohalik haiglaravi on paljudes riikides röögatult kallis, siis tuleks sellele mõelda ka meditsiiniabi kindlustussummat valides.
”Et haigeks jäädakse sageli ka enne reisi, mille tõttu jääb kauaoodatud puhkus ära, siis tuleks kindlustust ostes valida juurde reisitõrkekaitse,” soovitab IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuht Pille Plees. Eriti oluline on see lastega reisides, sest hooajalised viirushaigused tabavad just neid kõige sagedamini.
Pleesi sõnul on viimasel ajal oluliselt sagenenud juhtumid, kus pagas hilineb välisriiki jõudes mitmeid päevi. „Selleks, et puuduvate asjade tõttu basseini äärde minek ära ei jääks ja hambad pestud saaks, tuleb appi pagasikindlustus,“ ütleb ta, et pagasikindlustuse olemasolul hüvitatakse esmavajalikud riided ja asjad.
“Mis puudutab pagasikahjusid, siis siin tasub meeles pidada, et pagasikindlustuse alla kuulub ka käsipagas, kus inimesed hoiavad lisaks esmavajalikele asjadele ka hinnalist nutitehnikat,” rõhutab Plees, et kindlustuse ostmisel pagasi väärtusele mõeldes võiks seda kindlasti arvesse võtta.
Kui eelpool väljatoodud nüansid tunduvad keerukad, siis IIZI kodulehelt reisikindlustust ostes on asi lihtne, kui lähtud kindlustuspaketi valikul IIZI soovitusest.
Perepuhkus on kindlasti üks väärt kogemus, mis võimaldab nii iseennast kui oma lähedasi uue nurga alt tundma õppida. Võttes rahulikult ja kaasates lapsi algusest peale reisi planeerimisse võid kindel olla, et ka pere noorimate jaoks kujuneb puhkusereisist üks imetore mälestus kogu eluks.