Maailma reisiturvalisuse kaart 2019: mida jälgida, kui reisid ohtlikku piirkonda?

25. november 20192 minut(it) lugemist
Maailma reisiturvalisuse kaart 2019 mida jälgida, kui oled reisimas ohtlikku piirkonda 2

Sageli adrenaliini otsiv reisija turvalisusele alati rõhku ei pane. Reisiplaane tehes ei arvestata tihti külastatavas riigis eesootava looduskatastroofi ohu või terrorismi tõenäosusega. IIZI reisikindlustuse vanemspetsialist Moonika Kaste annab nõu, mida jälgida.

Reisiturvalisust kaardistanud International SOS-i riskihinnang sisaldab ka näiteks rahutuste, terrorismi aga ka kuritegevuse taset või loodusõnnetuste tõenäosust. Näiteks on riskihinnangu andmetel hetkel tulemusel ohtlikumateks riikideks Afganistan, Jeemen, Süüria, Somaalia, Pakistan aga ka Ukraina idaosa sõjapiirkond.

Tutvu olukorraga sihtriigis

Enne reisi tasub end kurssi viia, missugused ohud sihtriigis olla võivad. Lisaks meedia jälgimisele, tuleks rahutuste ja looduskatastroofide korral järgida ka võimude korraldusi ning soovitusi. Reisi planeerimisel tuleks uurida, kas antud riiki reisides on soovitatav end vaktsineerida. Näiteks reisides Egiptusesse soovitab Terviseamet reisijal end vaktsineerida A-hepatiidi vastu.

Vaata kriitiliselt üle oma reisikindlustus

Reisikindlustus tuleks vormistada esimesel võimalusel peale piletite ostmist või broneeringu tegemist, et kindlustuskaitse võimalikult lai oleks. Loodusõnnetuste puhul pakuvad kindlustusseltsid kaitset juhul kui valida tavalisele reisitõrkele lisaks ka reisitõrke lisakaitse. Vastasel juhul ei ole kindlustusseltsil kahju hüvitamise kohustust. Meeles tuleks pidada, et kindlustusselts ei hüvita olukordi, mil kindlustus vormistatakse peale juhtumi toimumist või kui enam pole kahtlust õnnetuse toimumise osas. Näiteks olukorras, mil meediasse on jõudnud info aktiivsest vulkaanist, mis võib iga hetk purskama hakata või lennufirma streigist, mis on teada juba reisi planeerimisel ja kindlustuse sõlmimisel.

Kontrolli reisidokumente

Pööra tähelepanu reisidokumendi kehtivusele. Sageli nõutakse, et dokumendid kehtiksid veel teatud aja peale reisi lõppu, näiteks 3 või 6 kuud. Lisaks arvesta, et väljaspool Euroopat ei ole reisidokumendiks ID-kaart, vaid pass. Ka nõutud viisa peab olema õigeaegselt vormistatud ja reisi alguses kehtima.

Teavita reisimisest ka teisi

Lisaks sellele, et jagad oma reisiplaane lähedastega, on ka soovitatav oma reis registreerida Välisministeeriumi lehel, et tagada vajadusel konsulaarabi. Seda teavet kasutatakse kontakti saamiseks olukordades, kui sihtriikides on tekkinud kriisiolukord või on reisijaga juhtunud õnnetus. Reisile minnes jäta reisiinfo ka lähedastele (sh reisikindlustuse info) ning uuri välja ka sihtriigi saatkonna kontaktandmeid.

Sinu reisikindlustus on siin!