Mida peaksid teadma laevareisile minnes?

1. jaanuar 20153 minut(it) lugemist

Paljude eestlaste tutvusringkonnas on alati keegi, kes pidevalt töö tõttu laevaga näiteks Soome või Rootsi reisib. Ka ei ole harvad juhtumid, mil lennureisid võivad alguse saada Helsingist või Stockholmist, mitte Tallinnast. Kuna riigid on nii lähedal, siis tihti ei tundu, et tegemist oleks reisiga välisriiki. Nii nagu teiste transpordivahenditega, võib ka laevaga reisides ette tulla ootamatuid juhtumisi, hilinemisi ja muid sekeldusi, mis võivad planeeritu pea peale pöörata.

Statistikaameti andmetel sõitis välisriiki 2016. aastal laevaga 5 030 994 reisijat, mis on 12% enam kui näiteks 2012. aastal. Laeva kui transpordivahendit kasutatakse reisimiseks üha rohkem. Seetõttu on Euroopa Liidus laevareisijatele abiks määrus, mis annab veetransporti kasutajatele sarnased õigused nagu on ka näiteks lennureisijatel. Eelkõige tagab määrus parema kaitse reisi pikema hilinemise või tühistamise korral.

Kui laevareis hilineb üle 1,5 tunni või tühistatakse on Sul õigus nõuda, et Sind toimetatakse lisakuludeta muud marsruuti pidi planeeritud sihtkohta. Kui uus marsruut Sulle ei sobi, on õigus piletiraha tagasi saada ning nõuda tasuta tagasireisi. Kui laevareisi hilinemine või tühistamine toob kaasa ööbimisvajaduse, siis tea, et Sul on õigus majutusele kuni kolmeks ööks.

Kui Sinu reis hilineb üle 1 tunni või tühistatakse võid nõuda 25-50% piletihinnast olenevalt planeeritud reisi ja hilinemise pikkusest. Hüvitise maksmisest võib keelduda, kui hilinemise põhjuseks oli tugev tuul, tormine meri, tugev hoovus, rasked jääolud jne.

Kui Sinu liikumisvõime on piiratud näiteks puude või vigastuse tõttu, on Sul õigus saada tasuta eriabi nii sadamaterminalis kui ka laeva pardal. Sul on õigus nõuda hüvitist, kui Sinu liikumisabivahend läheb reisil kaduma või kahjustub.

Kui Sinu laevareis hilineb või tühistatakse, võid esitada laevafirmale kaebuse. Juhul, kui probleem nii ei lahene, võid pöörduda Tarbijakaitseametisse või EL-I tarbija nõustamiskeskusesse. Kindlasti soovitame ka reisikindlustuse koos reisitõrkekindlustusega juurde valida. Nii oled hästi kaitstud!

Allikas: Tarbijakaitseamet

Tegemist on väljavõttega Tarbijakaitseameti kodulehel toodud infost.
Tutvu reisijate õigustega ja loe lisaks Tarbijakaitseameti kodulehelt!

Kindlustamine on iizi. 

Kui soovid püsida kindlustusturul toimuvaga kursis, siis liitu meie uudiskirjaga!