Mida teha kui riivasid sõidukit, aga auto omanikku pole sündmuskohal?

16. november 20212 minut(it) lugemist
mida teha kui riivasid soidukit aga autoomanikku pole sundmuskohal  

Kuidas käituda, kui juhtunud on pisiõnnetus, kahjustada sai vara, kuid selle omanikku pole sündmuskohal? 

Pime aeg ja õige pea saabuv libedus muudavad liiklemise ohtlikumaks ning sagenevad ka liiklusõnnetused. Kindlustusjuhtumite statistika kohaselt moodustavad suurema osa liiklusõnnetustest just “kõksud”, kus riivatakse teist autot, tänavavalgustusposti või midagi kolmandat. Tuletame meelde, mida teha, kui on juhtunud avarii.

Sõidukijuhi käitumist liiklusõnnetuse korral reguleerib Liiklusseadus. Sõidukikindlustuse tootearendusjuht Kristiina Kivilaan soovitab, et esmane on jääda sündmuskohale ja sealt lahkumata liiklusõnnetus vormistada. “Kui õnnetuses osalenud saavad süülisuse osas kokkuleppele ja vormistavad õnnetuse asjaolu kohapeal ise ära, pole tarvis politseid kutsuda. Kui kahjustada saanud isikut ei ole sündmuskohal, siis tuleb liiklusõnnetusest teavitada kindlasti politseid ja oodata kohapeal korrakaitsja korraldusi,” selgitab Kivilaan. 

“Kui õnnetuse põhjustanud sõidukijuht lahkub kumbagi tegemata sündmuskohalt, on kindlustusandjal õigus esitada tagasinõue sõidukijuhi vastu väljamakstud summa ulatuses,” lisab spetsialist. See tähendab, et kindlustusselts korvab kannatanule küll tekitatud kahjud, kuid süüdlane on kohustatud kulutatud summa kindlustusseltsile tagasi maksma. 

Kui kahjustad parklas sõidukit, mille juhti ei ole läheduses, pead teavitama juhtunust politseid. 

Samuti tuleb politseisse helistada, kui kahjustad näiteks aeda, maja, liiklusmärki, tänavavalgustusposti vms asja, mille omanik ei ole kohal. 

 „Kui õnnetuse põhjustaja lahkus tahtlikult sündmuskohalt, on ka kaskokindlustusel õigus keelduda põhjustaja auto kahjude hüvitamisest,“ täpsustab sõidukikindlustuse tootearendusjuht Kristiina Kivilaan. 
 
Sündmuskohal tuleb politseid teavitada, kui: 

  • inimene sai viga või hukkus 
  • juhtumit ei ole võimalik kohapeal vormistada, näiteks üks pool keeldub sellest 
  • kahju saaja ei ole sündmuskohal 

Liiklusõnnetuse korral tasub eelkõige jääda rahulikuks. Kui aga juhtub, et pea on ehmatusest tühi ja ei tea, mida teha, siis helista julgelt meile telefonil 666 0300. Oleme olemas ööpäevaringselt, kuulame su ära, anname nõu ja selgitame samm-sammult, mida kahju korral edasi teha.