Millal sundkindlustus Sinu kaherattalist ohustab?

27. aprill 20213 minut(it) lugemist
Millal sundkindlustus Sinu kaherattalist ohustab

Kevad on aeg, mil näeme tänaval oluliselt enam motikaid ja mopeede. Kuna kaherattalisi kasutatakse vaid hooajaliselt, neid vahetatakse sagedamini, siis tsiklimeeste seas tekitab segadust sundkindlustus. IIZI sõiduki- ja masinakindlustuse toote arendusjuht Triin Kääramees toob välja nüansid, millega iga liikluses osalev motikajuht arvestama peaks.

Miks peaksid sundkindlustust vältima?

„Tegemist on Eesti Liikluskindlustuse Fondi poolt tagatud automaatse kindlustuskaitsega registreeritud sõidukitele ja haagistele, mille suhtes on jäänud täitmata seadusest tulenev kohustus sõlmida liikluskindlustus,“ kommenteerib IIZI sõiduki- ja masinakindlustuse tootearendusjuht. Sundkindlustuse kindlustusmakse on oluliselt krõbedam, samuti rakendatakse 640 € suurust omavastutust, mida muidu liikluskindlustuse puhul ei eksisteeri.

Mida teha, kui jätan mootorratta seisma?

Liiklusregistris registreeritud mootorratas võib olla kindlustamata kuni 12 kuud, mis tähendab, et kui aasta jooksul ei ole motikat kindlustatud, rakendub sellele automaatne kindlustus. Juhul, kui mootorratas jääb mõneks ajaks garaaži seisma ja sellega liikluses ei osale, siis tuleks sundkindlustuse vältimiseks see liiklusregistrist ajutiselt registrist kustutada.

Ostsin ratta, kuid kasutan alles uuel hooajal

Uue mootorratta ostmisel tuleks sundkindlustuse vältimiseks koheselt kindlustada või ajutiselt registrist kustutada. Uuel hooajal peale ajutist kustutamist tuleb taas liikluskindlustus teha.

Arvestada tuleks, et registrist kustutamine katkestab automaatselt ka liikluskindlustuse. Näiteks kui sügisel kustutad mootorratta registrist, kuid nädala pärast tekib tahtmine ilusa ilmaga siiski sõitma minna, siis tuleks ajutine kustutamine tühistada ja taas kindlustada.

Maanteeameti andmetel saab sõiduki registrist ajutiselt kustutada sõiduki omanik või tema esindaja. Ajutiselt saab registrist kustutada teatud perioodiks – minimaalselt 1 kuu ja maksimaalselt 2 aastat. Kustutamine täiendavaid kulusid kaasa ei too. Kui ajutise kustutamise kuupäev lõppeb, on aga mootorratas automaatselt registris ning kindlustada tuleks koheselt, vastasel juhul ohustab masinat sundkindlustus.

Mida teha, kui mootorratta maha müün?

Uuel omanikul tuleb liikluskindlustus kohe korrektselt ümber vormistada, et lepingu lõppemise teavitused jõuaksid õigel ajal õigele inimesele. Samuti on omaniku vahetusest teavitamine sätestatud mõne kindlustusseltsi tingimustes. Seni, kuni Sina oled liiklusregistris omanik, vastutad ka võimalike kahjude eest.

„Arvestama peaks, et kui liiklusregistris muudetakse omanikku, siis lähevad üle ka kõik mootorrattaga seotud õigused ja kohustused, sealhulgas ka liikluskindlustus,“ kommenteerib Kääramees. Paljudele tuleb üllatusena, et peale mootorratta müümist vana omanik enda poolt sõlmitud liikluskindlustuse lepingut enam lõpetada ei saa.

Sõlmi liikluskindlustus õigeaegselt

Sundkindlustus katkeb, kui teed mootorrattale liikluskindlustuse, kustutad registrist või peatad ajutiselt registrikande. Muidugi ei vabasta liikluskindlustuse sõlmimine Sind juba saadud sundkindlustuse arve tasumisest.

Meeldetuletus võib kokku hoida märkimisväärseid summasid ning IIZI peab kindlustuslepingu lõppemist meeles Sinu eest. Saadame lepingu lõppedes uue pakkumuse ning kindlustuskaitse kehtivust saad alati jälgida IIZI äpist. Saad kasutada võimalust ka kindlustuse meeldetuletuse saamiseks, kus tuleb märkida endale sobiv kuupäev, mil Sulle taas pakkumise saadame.

Sinu mootorratta liikluskindlustus on siin!