Teed peab andma, aga eesõigust ei ole
Paragrahv 17 lg 2 ütleb, et liikleja peab andma teed sõidukile, millel on sisse lülitatud sinine vilkur või sinine märgutuli koos erilise helisignaaliga või ilma, ja niisuguse sõidukiga saadetavale sõidukile, samuti teel töötavale sisselülitatud kollase vilkuriga sõidukile ja niisuguse sõidukiga saadetavale sõidukile. Vajaduse korral peab liikleja tee andmiseks seisma jääma.
Kuigi osadest liiklusseaduse nõuetest võib hooldussõiduki juht kollast vilkurit kasutades kõrvale kalduda, siis eesõigusmärkide (anna teed, peatu ja anna teed) ja fooride nõuetest hooldussõiduki juht kõrvale kalduda ei tohi.
Aita lihtsalt hooldussõidukite raskele tööle kaasa ja püüa nende liikumist mitte takistades ja olla selliste sõidukite läheduses eriti tähelepanelik. Hooldemasinale vastu sõites tuleb hoida tee serva, sest sahk ulatub üle tee telgjoone, et tee keskele ei jääks valli. Alustades hooldemasinast möödasõidu, tuleb veenduda selle ohutuses ning arvestada, et hooldemasinast eespool olev tee võib olla hooldamata.
Teeolud muutuvad talvel temperatuuride kõikudes kiiresti ja liiklemiseks tuleb valida ohutu sõidustiil. Enne rooli istumist saab hetkel valitsevaid tee- ja sõiduolusid vaadata aadressil Tarktee.ee.
Mis abi on kindlustusest, kui põrkad kokku teehooldusmasinaga?
Kui sõidukile on sõlmitud kaskokindlustus, siis hüvitab kahjud kaskokindlustus. See tähendab, et kindlustusselts teeb auto korda, kuid kliendil tuleb tasuda omavastutus. “Kasko olemasolu säärases olukorras on parim variant, sest see tagab auto kiireima taastamise ja päästab tihti pikale venivast süüdlase otsimise protsessist,” ütleb IIZI sõidukikindlustuse tootearendusjuht Kristiina Kivilaan.
Mis saab juhul, kui kasko puudub?
“Kaskokindlustuse puudumisel on lugu veidi keerulisem, sest oluline leida kahju põhjustaja ning juhtunut tõendada, et saaks esitada kahjunõude süüdlase liikluskindlustusele”, ütleb Kivilaan ja lisab, et kindlasti võib pöörduda omavalitsuse või teehooldaja poole abi saamiseks, kuid sel juhul on tarvis tõestada, et kahju tekitas üks konkreetne teehooldusmasin. Juhul, kui puuduvad pealtnägijad või videomaterjal, võib juhtunu tõendamine osutuda keerukaks.
Samas videotõestuse või pealtnägijate olemasolul tasub igatahes võtta ühendust teehaldajaga ning esitada kahjutaotlus.