Mis õigused on liikluses hooldusmasinatel ja kuidas aitab kahju korral kindlustus?

19. jaanuar 20233 minut(it) lugemist
Mis õigused on liikluses hooldusmasinatel ja kuidas aitab kahju korral kindlustus?

Mis õigused on talvises liikluses hooldusmasinatel ja kuidas aitab kindlustus, kui lumesahk sinu sõidukit riivab?

Loodetavasti kõik oskavad käituda, kui näevad siniste ja punaste vilkuritega alarmsõidukit. Mis reeglid kehtivad aga kollaste vilkuritega teehooldusmasinatele – kas hooldussõidukid võivad kollast vilkurit kasutades ristmikku ületada näiteks foori keelava tulega?

Liiklusjärelevalvekeskus toonitab, et vastus on kindel ei. Liiklusseaduse § 84 lg 4 ütleb, et hooldussõiduki juht, kelle sõidukil on sisse lülitatud kollane vilkur, võib tööülesannete täitmisel kõrvale kalduda liiklusseaduse teatud nõuetest ning liiklusmärkide, välja arvatud eesõigusmärgid ja kiirust piiravad märgid, ja teemärgiste nõuetest.

Näiteks tohib hooldussõidukiga sõita kollast vilkurit kasutades vasakul pool teed, parkida ja peatuda kohtades, kus liikluskorraldus seda ei luba, sõita sõiduraja piiridest väljaspool, sõita kõnniteel ja sooritada väljaspool asulat vasak- või tagasipööret eraldusribaga teel. Seadusest tulenevaid õigusi kasutades peab sõiduki juht tagama liikluse ohutuse.

Teed peab andma, aga eesõigust ei ole

Paragrahv 17 lg 2 ütleb, et liikleja peab andma teed sõidukile, millel on sisse lülitatud sinine vilkur või sinine märgutuli koos erilise helisignaaliga või ilma, ja niisuguse sõidukiga saadetavale sõidukile, samuti teel töötavale sisselülitatud kollase vilkuriga sõidukile ja niisuguse sõidukiga saadetavale sõidukile. Vajaduse korral peab liikleja tee andmiseks seisma jääma.

Kuigi osadest liiklusseaduse nõuetest võib hooldussõiduki juht kollast vilkurit kasutades kõrvale kalduda, siis eesõigusmärkide (anna teed, peatu ja anna teed) ja fooride nõuetest hooldussõiduki juht kõrvale kalduda ei tohi.

Aita lihtsalt hooldussõidukite raskele tööle kaasa ja püüa nende liikumist mitte takistades ja olla selliste sõidukite läheduses eriti tähelepanelik. Hooldemasinale vastu sõites tuleb hoida tee serva, sest sahk ulatub üle tee telgjoone, et tee keskele ei jääks valli. Alustades hooldemasinast möödasõidu, tuleb veenduda selle ohutuses ning arvestada, et hooldemasinast eespool olev tee võib olla hooldamata.

Teeolud muutuvad talvel temperatuuride kõikudes kiiresti ja liiklemiseks tuleb valida ohutu sõidustiil. Enne rooli istumist saab hetkel valitsevaid tee- ja sõiduolusid vaadata aadressil Tarktee.ee.

Mis abi on kindlustusest, kui põrkad kokku teehooldusmasinaga?

Kui sõidukile on sõlmitud kaskokindlustus, siis hüvitab kahjud kaskokindlustus. See tähendab, et kindlustusselts teeb auto korda, kuid kliendil tuleb tasuda omavastutus. “Kasko olemasolu säärases olukorras on parim variant, sest see tagab auto kiireima taastamise ja päästab tihti pikale venivast süüdlase otsimise protsessist,” ütleb IIZI sõidukikindlustuse tootearendusjuht Kristiina Kivilaan.

Mis saab juhul, kui kasko puudub?

“Kaskokindlustuse puudumisel on lugu veidi keerulisem, sest oluline leida kahju põhjustaja ning juhtunut tõendada, et saaks esitada kahjunõude süüdlase liikluskindlustusele”, ütleb Kivilaan ja lisab, et kindlasti võib pöörduda omavalitsuse või teehooldaja poole abi saamiseks, kuid sel juhul on tarvis tõestada, et kahju tekitas üks konkreetne teehooldusmasin. Juhul, kui puuduvad pealtnägijad või videomaterjal, võib juhtunu tõendamine osutuda keerukaks.

Samas videotõestuse või pealtnägijate olemasolul tasub igatahes võtta ühendust teehaldajaga ning esitada kahjutaotlus.

 

Alati olemas

Kahju on alati ootamatu

Kui see juhtub, siis võta meiega ühendust. Anname nõu ja aitame Sind lahendusele lähemale.

Helista 666 0300 Esita kahjuteade