Mis või kes hüvitab löökaukude tekitatud kahjud?

13. märts 20243 minut(it) lugemist
Mis või kes hüvitab löökaukude tekitatud kahjud?

Kevadel teede lagunemine intensiivistub ja löökaugud muutuvad liikluses tavapäraseks. Kuidas oma sõidukit löökaukude kahjude eest kaitsta?

Teekattele mõjub laastavalt temperatuuride kõikumine ehk pidev külma ja sula vaheldumine ning sellest tingitult sagedasem kloriidide kasutamine tänavatel. Transpordiameti sõnul saavad hooldeettevõtted löökauke kvaliteetselt parandada eelkõige soojemate ilmadega ja talvel tehtud parandustööd tuleb kevadel kestlikkust silmas pidades tõenäoliselt ümber teha.

Märtsi lõpus ja aprilli alguses on kõige rohkem löökauke

Transpordiameti hinnangul on kõige hullem aeg märtsi lõpp ja aprilli algus, mil teede lagunemine intensiivistub ja hooldusettevõtetel saavad käed-jalad tööd täis olema. Kuni õhutemperatuur püsib nullkraadi lähistel, jätkub pinnasekihtide liikumine, mis põhjustab asfaldi lagunemist. Löökaugud tekivad sula, sademete ja intensiivse liikluse tingimustes vaid loetud tundidega, mistõttu ei jõua hooldusettevõtted nii kiiresti reageerida. Sestap palub Transpordiamet liiklejatelt ka mõistvat suhtumist ja palub teetöödega seotud kehtestatud piirangutest kindlasti kinni pidada.

Teeoludega saad end jooksvalt kursis hoida veebilehel www.tarktee.ee

@iizikindlustusmaakler Mida teha, kui sõidad autoga löökaugust läbi? 🚗🤷🏼‍♀️👀 1. Kõigepealt jää seisma 2. Fikseeri kahjud ja pildista löökauk 3. Kui sul on kehtiv kaskokindlustus, siis katab see tekitatud kahjud. Sinu kanda jääb sel juhul ka omavastutus. 4. Kui aga kaskot pole, siis on sul võimalus esitada nõue teeomanikule. Selleks tuleks sündmuskohalt helistada ka politseisse. 5. Kindlasti tuleb lasta auto kahjud ära hinnata remondiettevõttes. #võtaiizilt #iizikindlustusmaakler #autod #kevad #kindlustus ♬ original sound – IIZI Kindlustusmaakler

 

Auto aitab korda teha kaskokindlustus

Löökaugust läbi sõites saavad tavaliselt kõige enam kahjustada veljed ja rehvid ning veermikudetailid. Halvimal juhul võib löökauk liiga teha ka mõnele keredetailile. Kuigi löökaukude tekitatud kahjud on hüvitatavad kaskokindlustuslepingu alusel, siis on äärmiselt oluline kohene kahjustuste ja toimumiskoha fikseerimine. Peale juhtunut peata koheselt auto ja kutsu võimalusel sündmuskohale politsei, kes jäädvustab olukorra (teeb pildid ning mõõdab augu suuruse ja sügavuse). Kui politseid ei ole võimalik sündmuskohale kutsuda, siis tuleb sul eelmainitud toimingud ise teha.

Kui sõidukil kaskokindlustus puudub, siis saab nõude esitada teeomanikule. Politsei kinnitab, et löökaukude tekitatud kahjude eest vastutab teeomanik, kelleks üldjuhul on kohalik omavalitsus. Seda põhjusel, et teeomanik on kohustatud hoidma tee nõuetele vastavas seisundis ehk teel peab olema võimalik ohutult liigelda.

Kahjunõude esitamiseks peavad politsei kinnitusel olema täidetud kindlad kriteeriumid:

  • löökaugust läbi sõites peatu esimesel võimalusel ja fikseeri sõiduki vigastused;
  • pildista kahju põhjustanud löökauku nii, et selle asukoht ja suurus oleksid tuvastatavad;
  • fikseeri juhtum politseis, helistades numbril 112;
  • kahjunõue koos tõendusmaterjaliga esita teeomanikule (linn või transpordiamet).

Kui tee omanik keeldub kahju hüvitamast, siis tuleb paraku nõudega pöörduda edasi kohtusse.

Hüvitamisele ei kuulu kahju, mis ei ole tekkinud riigiteel, mis on tekkinud liiklusseaduse rikkumise käigus või kui löökauk on tähistatud liikluskorraldusvahendiga.

Arvuta kaskokindlustus

Turu laiem valik. Vali kasko, mis töötab!