Sääraseid olukordi võib ette tulla meil kõigil ja mure paistab seda suurem, kui kahjustatud sõidukil puudub kaskokindlustus. Tegemist on looga elust enesest, mil IIZI töötaja avastas peale tööpäeva oma kõrvalise tee äärde pargitult sõidukilt kahjustused, mis viitasid värskele plekimõlkimisele. Paraku ei paistnud süüdlast ei lähedalt ega kaugelt. Sõidukil oli küll kehtiv liikluskindlustus, kuid puudus kasko, mistõttu kõlas juhtum kui korralik pauk rahakotile. Kuidas edasi?
Süüdlase leidmisel tuleb olla ise aktiivne
Esimene samm oli leida süüdlane, mis kõlab enamikel juhtudel kui heinakuhjast nõela otsimine, ent mitte seekord. Nimelt oli auto pargitud tänavale, mille vahetus läheduses asuval hoonel paistis olevat valvekaamera. Kuna kannatanule tundus, et kahjustatud sõiduk võis isegi kaamera vaatevälja sattuda, asus ta asja uurima. Kuid see ei olnud lihtne – teha tuli erinevaid kõnesid ja käia ukselt uksele kuni jõuti õige inimeseni. Nüüd tuli loota, et lindistus on olemas, auto küündis valvekaamera vaatevälja ning pildikvaliteet võimaldab autonumbri tuvastamist.
Materjal käes. Kaamerasalvestiselt nähtub, et tegemist oli suuremat sorti rekkaga, mis kitsavõitu ja autosid täis pargitud tänaval oma gabariite välja ei arvestanud ning selle tagajärjel kahju põhjustas. Nagu peale kontaktivõttu selgus, ei saanud rekkajuht arugi, et midagi toimunud oleks, rääkimata kahjudest, mida “kõks” suurele masinale ei põhjustanud.
Süüdlase tuvastamisel katab kannatanu kahjud liikluskindlustus
Järgmine samm oli pöörduda kindlustusandja poole ning kahjuprotsess kulges järgmiselt:
- Süüdlane teatas kahjust oma kindlustusseltsi. Kannatanu tegi kahjuteate läbi iizi.ee.
- Kindlustus võttis kannatanuga ühendust, palus remonditöökotta minna ja hinnakalkulatsioon võtta.
- Kannatanu läks remonditöökotta autot ette näitama. Tehti kalkulatsioon ja saadeti kindlustusele.
- Kindlustus aktsepteeris kalkulatsiooni ja andis sõiduki parandamiseks rohelise tule.
- Remonditöökoda võttis kahjusaajaga ühendust ja leppis kokku aja auto remondiks.
- Kahjusaaja viis auto töökotta. Paari päeva pärast sai sõiduk korda ning oli taas sõiduvalmis.
Kaskokindlustust saab sõlmida kuni 20 aasta vanusele sõidukile
Kui lisaks liikluskindlustusele oleks autol olnud ka kaskokindlustus, oleks saanud auto remonti viia ning kogu remondikulu tasumise asemel arvestada vaid omavastutuse kuluga (mis reeglina jääb 200 € kanti). Kui juhtub, et hiljem suudetakse süüdlane siiski tuvastada, siis on kannatanul õigus ka omavastutuse osa süüdlase kindlustusseltsilt välja nõuda. Tea, et kaskokindlustust on võimalik sõlmida isegi kuni 20 aasta vanusele autodele.
IIZI soovitab: Kui õnnetuse põhjustanud sõiduk on sündmuskohalt lahkunud, siis ei ole kahjuks võimalik juhtumit liikluskindlustusega hüvitada. „Sellisel juhul tuleb süüdlase leidmiseks olla ise aktiivne ja läbi kaaluda kõik variandid, kuidas leida kahju tekitaja” selgitab IIZI sõidukikindlustuse tootearendusjuht Kristiina Kivilaan, kes soovitab uurida sündmuskohta – kas seal võiks olla valvekaameraid või pealtnägijaid, kellelt saada juhtunu kohta infot.