Õnnetused droonidega muutuvad üha sagedasemaks

1. jaanuar 20153 minut(it) lugemist

Üks kuulsamaid drooniga seotud õnnetusi on ilmselt Enrique Iglesiase kontserdi juhtum, kui laulja drooni tõttu peaaegu sõrmedest ilma oleks jäänud. Mäesuusataja Marcel Hirscher pääses napilt õnnetusest, kui võistlust jäädvustanud droon tema selja taga ootamatult alla kukkus. Mida enam kasutatakse droone, seda sagedasemaks muutuvad õnnetused nendega.

Õnnetused-droonidega-muutuvad-üha-sagedasemaks

Kellele pakutakse droonide kindlustamist?

Droonid ei ole ainult meelelahutus, vaid neid kasutatakse väga erinevates äri- ja uurimisvaldkondades. Levinud on foto- ja videograafia, kuid neid kasutatakse ka näiteks erinevate piirkondade uurimiseks või õhuseire tegemiseks maal või merel, kaupade kohaletoimetamiseks, pääste- ja teadustegevuseks, ehitiste ja rajatiste tehnoseisundi kontrolliks, kinnisvarasektoris, geodeesias jne.

IIZI vahendab droonikindlustusi äriettevõtetele, mis kasutavad drooni oma tegevuseks. Võistlus- ja hobidroonidele ei ole hetkel võimalik kindlustust osta. Äritegevuses kasutatavate droonide omanikud on üldjuhul kogenud ja koolitatud droonikasutajad ning teadlikud lennuameti seatud piirangutest ja seadusest tulenevatest nõuetest.

Mida kindlustatakse?

Kindlustada saab drooni ja selle juurde kuuluvat varustust ning vastutuskindlustust drooni tekitatud kahju suhtes. Näiteks võib droon lennutamise ajal ootamatult puruneda, kusagile kukkuda või kadunuks jääda. Sellisel juhul hüvitab kindlustusandja drooni parandamise või hävinenud drooni väärtuse. 

Õnnetumal juhul võib droon  vigastada inimesi või kokkupõrkel lõhkuda kellegi auto või maja. Näiteks on droon vigastanud kontserdi ajal lauljaid või pealtvaatajaid, jäänud kinni elektrijuhtmetesse, põrganud kokku helikopterite ja lennukitega. Seetõttu pakuvad kindlustusseltsid hüvitislimiiti alates 2,5 miljonist eurost ning hüvitisele omavastutust ei kohaldata.

Miks Eesti kindlustusseltsid droone ei kindlusta?

Droonid on kahtlemata uus ja huvitav tehnoloogia. Tihti pole õigusruum ega ettevõtted selleks veel valmis. Eestiski toimuvad pidevad muutused, näiteks on loodud võimalused vajadusel droonide allatoomiseks või droonitõrjeks.

IIZI vahendab droonide kindlustust Londoni turult, kus kindlustusseltsid on uute ja alles kujunevate riskide kindlustamiseks rohkem valmis kui kodumaised kindlustusandjad. Juriidilise isiku vara- ja vastutuskindlustused välistavad igasugused lennuseadmetega seotud kahjud ning seepärast ei ole Eesti kindlustusseltsidel võimalik droonide kindlustust praegu soovitud kujul pakkuda. Samuti ei ole Eesti droonikindlustuse turu maht piisavalt suur.

Kui palju maksab?

Täpse kindlustusmakse saamiseks tuleb täita avaldus, kus küsime infot kindlustatava vara kohta. Majanduslikult mõistlik on kindlustada droone või drooniparki, mille väärtus koos varustusega algab 5000 eurost. Tihti soetatakse droone, mille väärtus on ca 1500 eurot. Sellise seadme kindlustusmakse võib olla koos vastutuskindlustusega umbes pool drooni maksumusest.

Rohkem infot droonide kindlustamise kohta

Küsi droonikindlustuse pakkumist!

Helen_Evart_800x571
Helen Everthelen.evert@iizi.ee

Kindlustamine on iizi. 

Kui soovid püsida kindlustusturul toimuvaga kursis, siis liitu meie uudiskirjaga!