10 kõige ägedamat paika, mida puhkusel külastada

28. juuni 20221 minut(it) lugemist
10 kõige ägedamat paika, mida puhkusel külastada

Eesti on küll väike, aga teha ja näha on siin palju. Kogusime kokku kümme vahvat paika, mida puhkuse ajal külastada tasub.

Eestimaal leidub paiku, mis on hinnatud üle terve Baltikumi, Põhjamaade või koguni kogu maailma kontekstis. Eesti on väike, aga olemuselt nagu üllatusmuna! Reastasime 10 kohta, mida suvise puhkuse ajal külastada võiks.

Rummus asub maailma ainus veealune vangla

Maailma ainus veealune vangla asub Paldiski lähedal Rummus, kus kaevandustegevuse lõpetamise järel täitus kaevandus kiiresti veega, mattes enda alla ka vangla hooned. Siniseks laguuniks kutsutav tehisjärv on nüüd populaarne ujumis- ja sukeldumispaik.

Põlvas kasvab maailma kõrgeim mänd

Põlva maakonnas Verioral kasvab maailma kõrgeim mänd, mille kõrgus on 46,6 meetrit ja vanus ca 214 aastat. Kohe selle kõrval kasvab Eesti kõrgeim kuusk, mis on 48,6 meetrit kõrge ja umbes 202 aastat vana. Iga eestlane teab Eesti jämedaimat tamme – see on Tamme-Lauri tamm, mis on pühapuu ning looduskaitse all juba aastast 1939. Selle puu kõrgus on 17 meetrit, ümbermõõt 8 meetrit ja vanus üle 700 aasta.

Haapsalust leiab imelist puitpitsarhitektuuri

Haapsalu kuursaal on ainus algsel kujul säilinud kuursaal Eestis. Imekaunis puitpitsidega hoone rajati 19.sajandi lõpus mereäärsele promenaadile ning see on tänase päevani üks populaarse suvituslinna keskpunkte. Suvel on kuursaal linna esinduskohvik, kuid lisaks toidule pakub see unustamatut arhitektuurilist ja kultuuriloolist elamust.

Haapsalu promenaad

S(p)aaremaal on kõige rohkem spaasid elaniku kohta

Kõige spaatihedam linn asub Saaremaal – Kuressaare spaahotellid pakuvad 1200 voodikohta umbes 14 000 elaniku kohta Kuressaares. See teeb Saaremaa pealinnast tõenäoliselt maailma kõige spaatihedama linna ning seetõttu hüütakse Saaremaad hellitusnimega Spaaremaa.

Saaremaa spaa

Maailma ainulaadseim staadion asub Orissaares

Selle põhjuseks on keset staadionit kasvav võimas tammepuu, mis kannab uhket tiitlit „Euroopa aasta puu 2015″. Tamm on gümnaasiumi staadionil kasvanud juba ligi 70 aastat. Algul asus tamme kõrval väike spordiplats, kuid aastal 1951 seda laiendati ja kuna tolleaegne tehnika ei suutnud puud liigutadagi, siis jäigi uhke puu seisma keset uut staadionit.

Orissaare

Hiiumaal asub Põhja-Euroopa vanim tuletorn

Kõpu tuletorn on ka üks vanimaid pidevalt töötavaid tuletorne kogu maailmas, mille ajalugu algas juba üle 500 aasta tagasi. Tuletorni oli vaja hoiatamaks kaubalaevu Hiiu madala eest. Tuletorni kõrgus maapinnast on 36 meetrit ja ülevalt avaneb lummav vaade imelisele ümbrusele.

Kõpu tuletorn

Kuressaares asub üks paremini säilinud linnuseid

Balti riikide parim säilinud keskaegne linnus on Kuressaare piiskopilinnus, mille vanust loetakse juba 14.sajandist. Tänasel päeval asub seal Saaremaa vanim ja suurim muuseum – Saaremaa Muuseum oma püsiekspositsiooni ja põnevate ajutiste näitustega.

Saaremaa linnus

Sillamäe linn on üks paremini säilinud Stalini-aegseid arhitektuure

Nõukogude ajal oli Sillamäe tänu siia rajatud salastatud tööstusele suletud, kuid tänapäeval rikastab linna nõukogude aja eri aastate ainulaadne arhitektuur. Külalised võivad sisse astuda omanäolisesse kultuuripaleesse, muuseumidesse, jalutada kauniste alleede ja treppidega promenaadil ning tunnetada tolle aja hõngu.

Sillamäe park

Järva maakonnas saab akusid laadida energeetilises mõisas

Ainulaadsete raviomadustega Kirna mõisapark on tuntud loodusravikoht. Mõisa maa-alal on tugevad magnetilis-anomaalsed tsoonid, mis võivad olla nii positiivse kui ka negatiivse laenguga. Tegemist on nõrkade madalsageduslike lainetega, mis teatud sageduse ja intensiivsuse juures mõjuvad inimorganismile kasulikult. Väidetavalt on maailmas ainult 5 taolist kohta.

Energeetiline mõis

Narvas asub Põhjamaade suurim linnus

Põhjamaade suurim 17. sajandi linnusekompleks on Hermanni linnus Narvas. Üle 700 aasta vanune linnus on ajaloo jooksul käinud käest kätte ja kuulunud taanlastele, sakslastele, rootslastele, venelastele ja lõpuks ka eestlastele. Linnus omandas tänaseni säilinud ilme Liivi ordu valitsemise ajal 14.-16. sajandil.

Narva linnus

Veel vahvaid kohti avastamiseks:

  • Üks väheseid säilinud enne II maailmasõda valminud allveelaevu on Lembit, mida saab näha Lennusadamas.
  • Põhja-Euroopa kõige kõrgem väliterrass kõrgusel 175 m, kust ilusa ilmaga näeb ka Helsingit, asub Tallinnas 314 m kõrguses teletornis.
  • Parim teehöövlite kogu Baltimaades asub Põlvamaal Eesti Maantemuuseumis, kus saab näha ka täiesti töökorras saja aasta vanust masinat.
  • Kõige rohkem rõngasriste maailmas on Vormsi saarel Püha Olavi kalmistul, kus on üle 300 keldi ehk päikeseristi.
  • Põhja-Euroopa kunagi pikimat katusealust perrooni saad imetleda Haapsalus, kus see keisri rongi pikkuse järgi 216 m pikkuseks ehitatigi. Külasta ka Haapsalu raudteemuuseumi!
  • Maailma kolme vanima ikka veel töötava majaka hulka kuulub 1531. a valminud Kõpu tuletorn.
  • Maailma esimene modernne läätsteleskoop asub Tartu tähetornis.

Allikas: Puhka Eestis