1. Mida jälgida enne reisi, et kindlustusest kasu oleks?
Reisi planeerimisel tuleks kindlasti teha põhjalik eeltöö, üle vaadata sihtriigi olukord ja nakkuskordaja info Välisministeeriumi kodulehelt. Kindlasti tuleb meeles pidada, et kui kindlustamise hetkel on sihtriigi piir suletud ja seda ei avata kuni reisi alguseni, ei ole kindlustusest kasu, sest tegu ei ole ootamatu olukorraga.
Kui varasemalt tehti reisikindlustus viimasel minutil või jäeti suisa sõlmimata, siis täna on rõhk kohesel sõlmimisel ja teadlikumal valikul. Kui reis on broneeritud, tuleks leida sobiv kindlustus, sest koheselt kindlustades on võimalusi oluliselt enam. „Osad kindlustusandjad pakuvad laiemat kindlustuskaitset vaid piiratud aja või peab reisikindlustuse sõlmima teatud päevad enne reisi,“ lisab Plees. Samuti tagab varakult kindlustamine hüvitise olukorras, mil reis tuleb näiteks arsti soovitusel ootamatu jalaluu murru või mõne muu õnnetuse tõttu
2. Milline peaks täna reisikindlustus olema?
Reisikindlustus sõltub selgelt reisi iseloomust ja sihtriigist. IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuht rõhutab, et täna sõlmitud reisikindlustus võiks anda võimalikult laia kindlustuskaitse koroonaviirusega seotud kindlustusjuhtumitega – nii haigestumisel aga ka lähikontaktsena karantiininõude täitmisel enne reisi või reisil olles. Seega, reisikindlustus peaks sisaldama COVID-19 haigestumise tõttu tekkivad meditsiiniabikulusid aga ka võimalikult laia kindlustuskattega reisitõrke kindlustuskaitset ja reisitõrke lisakaitset. Viimase puhul hüvitab kindlustus lisaks ürituse tühistamisega kaasnevatele kuludele ka ärajäänud reisi maksumuse kui sihtkohta ei ole võimalik minna näiteks maavärina, üleujutuse või terrorismi tõttu.
3. Mis saab, kui haigestun koroonaviirusesse reisil?
4. Põdesin läbi või olen vaktsineeritud – mis sest koroonast enam?
Koroonaviiruse läbipõdenutel tuleb kindlasti jälgida, kas ja mis tingimustel neile reisikindlustust pakutakse. „Ka varasemalt läbipõetud või vaktsineeritud inimesed võivad taas koroonasse haigestuda, mille tõttu võib reis katkeda,“ nendib Plees. Seetõttu on oluline otsida kindlustust, mis katab reisitõrke kulud ka COVID-19 haigestumisel. Võib juhtuda, et reisi ärajäämise või katkemise kindlustuskaitset pakutakse vaid neile, kellel on olemas negatiivne PCR test, mis on tehtud peale läbipõdemist, kuid enne reisi algust. Samuti peaks arvestama, et negatiivset koroonatesti võib nõuda ka teele jääv transiitriik, kus toimub ümberistumine järgmisele lennule,“ rõhutab IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuht Pille Plees.
5. Kuidas on reisil teiste riskidega?
„Kuigi koroona on hetkel fookuses, siis see ei tähenda, et reisimist puudutavad muud riskid on taandunud,“ nendib Plees. Reisimist võivad jätkuvalt mõjutada näiteks enne reisi haigestumine kõhuviirusesse, streikivad lennufirmad, vulkaani ootamatu aktiviseerumine, terrorismiakt, lennugraafikute muudatused, ürituste tühistamine või edasilükkamine jms. Samuti juhtumid, mis tekivad võõrsil purjetamise, surfamise või mõne muu spordiala harrastamisel. Tasub läbi mõelda, millise transpordivahendiga reisitakse, mis väärtusega on kaasavõetav pagas ning mis on Sinu reisi eesmärk.
6. Kas perega, laste või vanavanematega reisides on midagi teisiti?
Perega reisile minnes on oluline, et kindlustatud oleksid kõik reisijad, sest enamasti hüvitatakse pereliikme haigestumisel teistele reisijatele reisi ärajäämise või reisitõrkega seotud kulud. Näiteks olukorras, mil kauaoodatud reisi saabudes selgub, et lapsed on haigestunud ning reisile minna ei ole võimalik. Reisikaaslase lisakulud hüvitatakse ka juhul, kui vanaema haigestub reisil olles ning pereliige peab temaga planeeritust kauem sihtriigis viibima.
Samuti on lastega reisides oluline, et kõik dokumendid vastaksid sihtriigi nõudmistele. Juhul, kui lapsega reisiv täisvanu on hoopis vanaema või tädi, mitte seaduslik hooldaja, tuleks reisile kaasa võtta ka lapsevanemate ühine nõusolek. Kohalikust omavalitsusest tasub kaasa võtta ka rahvastikuregistri ingliskeelse väljavõtte, mida saab kasutada sünnitõendi asemel. See on kasulik dokument, kui ühel vanematest on lapsega erinev perekonnanimi. IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuht soovitab olulised dokumendid kaasa võtta käsipagasisse, et nad kaotsi ei läheks ja oleks pideva järelevalve all.
7. Reisikindlustus krediitkaardiga – kas piisav?
Paljud krediitkaardi omanikud reisisid enne pandeemiat julgelt teadmisega, et kaardiga kaasnevast reisikindlustusest piisab. Paraku selgus, et osad kaasnevad kindlustused ei olnud siiski koroonasse haigestumisel abiks. Teadlik klient ostab lisaks reisikindlustuse, mis hüvitab haigestumise COVID-19-sse reisil olles või ka enne reisi, kui haiguse või karantiini tõttu reisile minna ei saa või tekib koroonasse haigestumise tõttu reistõrkeid – reis pikeneb haigestumise või eneseisolatsiooni tõttu ning lisanduvad majutuskulud ja tagasisõidupiletite vahetuskulu.
8. Mis saab, kui reis jääb sihtriigis uue laine tõttu ära?
Eelmise aasta praktika näitab, et enamus reisikorraldajaid ja transpordiettevõtted võimaldasid lisatasuta reisi aega muuta või tagastasid ettemakstud reisi kulud.
Peamised IIZI reisikindlustuse soovitused:
- Vaata üle olukord ja nõuded sihtriigis.
- Tee reisikindlustus kohe, kui reisi broneerid.
- Ära unusta, et lisaks COVID-19 on ka muid riske.
- Kindlusta korraga kogu reisiseltskond.
- Pea spetsialistiga nõu või jälgi päevakohaseid soovitusi.