Metsloomad on ettearvamatud
Kaamerasalvestisi vaadates on regulaarselt näha loomade ettearvamatust: järske suunamuutusi, ootamatuid hüppeid, vahetult lähenevate autode eest läbi joosta üritamist. Kõik see on ka mõistetav, arvestades kuidas maantee lõikab pooleks metsloomade loomuliku elukeskkonna ning millist stressi taolise tiheda liiklusega barjääri ületamine nende jaoks tähendab. Kui uluk on teel või tee ääres, võta hoog maha ja pane ohutuled peale. Ära pidurda järsult ega kaota kontrolli sõidu üle. Esimese looma järel võib tulla ka teine ja kolmas. Ära anna signaali, sest see ehmatab looma ja paneb ta ettearvamatult liikuma.
Liikluskindlustuse „Metsloomaga kokkupõrke“ lisakaitse aitab autot remontida
Liikluskindlustus on küll liikluses osalevatele sõidukitele kohustuslik, kuid autojuhtidele tuleb sageli üllatusena, et metsloomaga kokkupõrkel tekkinud kahjusid liikluskindlustus ei kata. See tähendab, et kui tegemist on vanema sõidukiga, millel kaskokindlustus puudub, siis tuleb juhil endal auto remont kinni maksta. Õnneks saavad juba mõnda aega vanemad sõidukid, millele kaskot soetada ei saa, kaitsta end ootamatuste eest “Loomaga kokkupõrke” lisakaitsega, mida saab osta koos liikluskindlustusega. Selle olemasolul ei pea autoomanik metsloomaga kokkupõrkel tekkinud kahjusid kinni maksma, vaid need hüvitab kindlustus.
Eesti riigiteedel registreeritakse aastas ligikaudu 6000 liiklusõnnetust metsloomadega. Nendes õnnetustes saab vigastada ligi 20–30 inimest aastas. Keskkonnainfo telefonil 1247 registreeritakse aastas ligi kuue tuhande looma hukkumine, sealjuures jääb tõenäoliselt enamik väiksemate loomadega seotud õnnetusi registreerimata. Viimastel aastatel on probleem pigem suurenenud, sest sõidukeid liigub Eesti teedel rohkem.
Transpordiamet annab nõu, kuidas vähendada kokkupõrkeriski:
- Keskendu juhtimisele! Kui juhid, ära tegele telefoni ega teiste nutiseadmete kasutamisega. Jälgi maanteed ja selle ümbrust.
- Vali ohutu kiirus! Vali ilmastiku- ja teeoludele vastav sõidukiirus. Loomad võivad olla aktiivsed ka halva ilmaga, eriti uduvihma ja kergema tuisu korral.
- Jälgi liiklusmärki “Metsloomad teel”! Ole selle märgi piirkonnas eriliselt tähelepanelik, sest seal ületavad ulukid teed sagedamini. Samuti tasub valvsaks jääda ka mujal metsatukkade vahel ja põldude lähedal.
- Hoia pikivahet! See peab olema piisav, et vältida otsasõitu ees järsult pidurdavale autole, kui temale peaks loom ette hüppama.
Loomaga kokkupõrke korral on abiks kolm telefoninumbrit:
112 – helista, kui viga on saanud inimesed
1247 – helista, et teavitada vigastatud loomast
666 0300 – helista IIZI 24/7 Kahjuabisse, et küsida nõu ja abi edasiseks tegevuseks