Swedbanki tööstusuuring näitab, et tänavu otsivad aktiivselt uusi turge 47% puidutööstusettevõtetest, kuhu oma tooteid müüa. Peamisteks uuteks sihtturgudeks on näiteks Prantsusmaa, USA ja Holland.
Eesti töötleva tööstuse suurim haru on puidutöötlemine, mis annab ligikaudu viiendiku töötleva tööstuse lisandväärtusest. Statistikaameti andmetel vähenes Eesti tööstustoodangu maht 2024. aasta augustis 6% võrreldes eelmise aastaga. Kuigi mäetööstuses toodang veidi kasvas, langes see oluliselt nii töötlevas tööstuses kui ka energeetikas. Puidutöötlemises oli langus suurim, teisalt metalltoodete tootmine jäi peaaegu stabiilseks. Tööstustoodangust eksporditi augustis 67%. Küll aga seisab puidutööstus silmitsi väljakutsetega, mida põhjustavad nii sõda, inflatsioon, energiahinnad aga ka metsanduse regulatiivsed muutused.
Atradiuse krediidikindlustuse spetsialist Ilari Hanhimäki sõnul sõltuvad puidutööstuse tulevikuväljavaated suuresti ehitussektorite tõusudest ja mõõnadest praktiliselt kõigis turupiirkondades. Puidutööstuse turuhinnad kõiguvad, eriti tooraine hindade puhul, mis mõjutab otseselt ettevõtete kasumlikkust ja klientide maksevõimet. „Puidutööstuse krediidiriskid võivad olla märkimisväärsed tulenevalt tooraine kättesaadavusest ja välisturgude nõudlusest, mistõttu on selle valdkonna väljavaated pigem ebakindlad”, lisab Hanhimäki.
Puidutööstuse krediidiriskid = pikad rahvusvahelised tähtajad ja kõikuvad turuhinnad
Välisturgudel edukalt tegutsemiseks on kaks peamist eeldust: kvaliteetne toode ja tõhus riskide maandamine. “Puidutööstuse kõikuv tooraine hind ja kättesaadavus suurendavad oluliselt krediidiriski, mis võib mõjutada ühel või teisel moel välispartnerite maksevõimet,” selgitab krediidikindlustuse spetsialist Eeva Arnover.
Eestis võib veel võlgnikega mingil moel kontakti saada, kuid piiriülesed makseprobleemid või kohtuvaidlused võivad osutuda märksa keerulisemaks ning kulukamaks. Sellistel juhtudel on sageli palju tõhusam investeerida riskide kindlustamisse. „Kindlustusandjad toetavad krediidikindlustuse olemasolul võlgade sissenõudmise protsessi, mis suurendab võimalust, et ettevõte saab vähemalt osa oma rahast, sh omavastutuse, tagasi,“ lisab IIZI krediidikindlustuse spetsialist.
Krediidilimiit määratakse iga ostja põhiselt ning kui ostjate finantsseis muutub või tekivad probleemid maksekäitumises, siis krediidilimiite vähendatakse või erandkorras peatatakse. IIZI kindlustusmaakleri sõnul annab see krediidikindlustuse sõlminud ettevõttele kiire tagasiside konkreetse ostja krediidimüügi vähendamiseks.
Artiklis kasutati Swedbanki tööstusuuringu andmeid, kus osales sel aastal 265 Eesti tööstusettevõtet, kelle hulgas oli masina- ja metallitööstuse ettevõtteid 57.