5 levinud küsimust suvekodu kindlustamise kohta

6. juuli 20183 minut(it) lugemist
5 levinud küsimust suvekodu kindlustamise kohta

Puhkused saavad läbi ning taas jõuab kätte aeg, mil suvekodud järgmist suve ootama jäetakse. Selleks, et idülliline paik Sind alati ootaks, tasub kindlustamisele mõelda. IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuht Pille Plees vastab viiele enamlevinud küsimusele, mis puudutavad suvekodu kindlustamist.

1. Kas on vahet suvekodu kasutamisel aastaringselt või vaid hooajaliselt?

Suvila, kus viibitakse vaid nädalavahetustel või 4-5 kuud aastas, klassifitseerub mittealaliseks elukohaks. Kui näiteks elad maal talumajas püsivalt, siis on see võrdväärne ükskõik, mis teise kodu kindlustamisega. Tihti aga asuvad majad suvilarajoonides, kus inimasustus on hõre. See aga suurendab riski, et pahatahtlikud inimesed Sinu varale kahju teevad või koguni midagi väärtuslikku suvilast ära viivad.

Suvekodu oleks mõistlik kindlustada aastaringselt, riskid eksisteerivad nii hooajavälisel ajal, kui ka aktiivsemal perioodil.

2. Mis mõjutab kindlustuse hinda? 

Kodu või suvila kindlustusmakse kujunemisel mängivad rolli mitmed erinevad asjaolud, lisaks sellele, kas tegemist on alalise või mittealalise elukohaga. Suvila kindlustamisel on oluline hoone renoveeritus – väga vanu, poolenisti lagunenud ning renoveerimata hooneid ei pruugi kindlustusseltsid kindlustada. Üldjuhul vajab täpsustamist ka kütte- ja elektrisüsteemi, torustiku ja katuse korrasolek. Suvekodude ja mitte alaliste hoonete maksed võivad olla 2-3 korda kõrgemad kui alalisel hoonel, samas pakuvad osad kindlustusseltsid soodsamat makset, kui nii põhiline elukoht ja ka suvila on neil kindlustatud. Hinnatundlikuma kindlustaja puhul on heaks nipiks suurendada omavastustust, kuid riskide osas valida siiski võimalikult lai kindlustuskate.

3. Kas saan suvila kindlustada ka äikese kahjude vastu?

Jah, kodukindlustus hüvitab äikesest tekkinud kahjud. „Äike võib lisaks hoonele tekitada kahju ka kodusele varale nii põlengu kui ka voolu kõikumise tagajärjel. Seda kõike saab leevendada kodukindlustusega,“ kommenteerib IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuh. Oluline on jälgida, mida kindlustus katab, näiteks ei hüvita põhiriskidega kodukindlustus voolu kõikumisest tekkida võivaid kahjusid seadmetele ja kodusele varale, selleks tuleks valida laiem kindlustuskaitse.

4. Kas saan kindlustada suvilas olevat vara?

Sageli hoitakse suvilas näiteks muruniitjat või muud hinnalisemat aiatehnikat, jalgrattaid või ka kodutehnikat, mis muidu linnakorteri panipaigas pideva valve all on. Koduse vara kaitse tuleb kodukindlustusele lisaks valida. IIZI klientide statistika põhjal ligi 60% kindlustatakse koos koduga ka seal olev vara. Koduse vara alt on kindlustatud näiteks nii mööbel, rõivad ja jalatsid, kui ka elektroonika, kodu- ja aiatehnika. Kindlustatud on kõik suvilas olev vallasvara, kuid pakutakse ka kaitset väljaspool suvilat kaasaskantavale varale. Sellise vara puhul on üldjuhul seatud piir, mis olenevalt kindlustusseltsist jääb 1000-2000 € vahele.

Esmapilgul võib iga pakutav lisateenus kallis tunduda, siis tegelikult see nii ei ole, eriti kui arvestada, mis kulu tuleks endal kahju korral katta. Kui võtta näiteks 1990. aastal ehitatud või renoveeritud 50m2 suurune kivist korterelamu, kus kodune vara on kindlustatud summale 10 000€, lisandub kindlustusmaksele 30-50 € aastas, puidust korteri puhul aga pisut enam.

5. Kas abihooned tuleks eraldi kindlustada?

Kui Sinu suvekodu kõrval on kõrvahooneid, siis kuni 20m2 hooned on kindlustatud koos suvilaga. Arvestada tuleb, et saun tuleb alati eraldi kindlustada.

Sinu kodukindlustus on siin!