Islandil kuulutati maavärinate tõttu välja eriolukord ning kardetakse peatset vulkaanipurset. Seevastu Sitsiilias pole enam karta midagi, sest maailma aktiivseim vulkaan Etna juba purskab ja seda pea iga paari kuu järel. Kuigi mõlemal juhul on tegemist ohupiirkonnaga, kuhu pole mõistlik lähiajal reisida, siis on paslik meelde tuletada, mis võimalused on reisi tühistamiseks ja kuidas aitab looduskatastroofi korral reisikindlustus.
Islandil on 33 aktiivset vulkaani, mis Euroopas ühe riigi kohta on suurim arv. Oktoobri lõpust on Islandil registreeritud tuhandeid maavärinaid. Sealse valitsuse hinnangul võivad maavärinad muutuda tugevamaks ja viia vulkaani purskamiseni, mistõttu on riigis väljakuulutatud eriolukord. Vulkaani aktiveerumine tooks kaasa sadade lendude tühistamise.
Etna on aktiivses seisundis püsinud juba terve sajandi. Aastas ja isegi ühe kuu jooksul võib vulkaan mitu korda pursata. Augustis tuli Sitsiilia pealinna Catania lennujaam ajutiselt sulgeda Etna vulkaanipurske tõttu, mis paiskas atmosfääri tohututes kogustes tuhka. Erinevate väljaannete teatel pole hetkel õnneks mingeid märke, et rahvusvahelised lennud Itaalia saarele oleks häiritud, kuid see võib kiiresti muutuda.
Kas plaanitud pakettreisi on võimalik tühistada?
TTJA ütleb, et reisijal on õigus pakettreisilepingust taganeda, kui sihtkohas või selle vahetus läheduses esinevad vältimatud ja erakorralised asjaolud, mis mõjutavad olulisel määral pakettreisi teenuste osutamist või reisijate vedu sihtkohta. Sellisel alusel pakettreisilepingust taganemisel on reisijal õigus tasutud reisitasu tagastamisele.
Euroopa Liidus kehtiva pakettreisi ja seotud reisikorraldusteenuste direktiivi põhjendustes on välja toodud, et sellised asjaolud võivad olla näiteks sõjategevus, muud tõsised julgeolekuprobleemid nagu terrorism, märkimisväärsed ohud inimese tervisele või loodusõnnetused, nagu üleujutused, maavärinad, või ilmastikutingimused, mis muudavad võimatuks reisida sihtkohta turvaliselt pakettreisilepingus ette nähtud viisil.
Mis puudutab omal käel reisijaid, siis neile eelpool toodu ei kehti. Lennupiletite ja majutuse tühistamisel on abi vaid õigeaegselt sõlmitud reisikindlustusest.
Reisikindlustus hüvitab ootamatult juhtunud loodusõnnetusega seotud kulud
Ootamatused ei hüüa tulles, seetõttu on mõistlik leida sobiv reisikindlustus kohe peale majutuskoha broneerimist või lennupiletite ostmist. “Nii saad kindel olla, et kaetud on kõik ootamatused, mis võivad juhtuda juba enne reisi algust. Näiteks haigestub pereliige, muutub lennuplaan, streigivad lennufirma töötajad või lööb reisiplaanid segi ootamatult aktiveerunud vulkaan,” soovitab IIZI isiku- ja varakindlustuse tootearendusjuht Pille Plees ja lisab, et isegi, kui midagi ei juhtu, siis annab reisikindlustus turvatunde, et kui midagi peaks juhtuma, saab kindlustuse abiga kulud kaetud.
Plees rõhutab, et reisikindlustus hüvitab vaid ootamatult tekkinud juhtumiga seotud kulud. “Kui kindlustusega tegelemine on jäänud viimasele hetkele ja enne kindlustuse vormistamist on sihtriigis toimunud maavärin või aktiveerunud vulkaani tõttu väljakuulutatud eriolukord, mis reisiplaanid segi lööb, siis ei ole enam tegemist ootamatu juhtumiga,” selgitab kindlustusspetsialist ja lisab, et sellisel juhul kindlustusest abi pole.
Samas kui inimene viibib parasjagu ohupiirkonnas või reis sinna on lähiajal algamas ja reisikindlustus on õigel ajal sõlmitud, siis aitab see katta näiteks uued lennupiletid tagasi koju või ärajäänud reisi maksumuse. “Mõned aastad tagasi toimus Balil vulkaanipurse, mille tagajärjel oli turistidel keeruline saarelt minema pääseda ja paljude pikalt planeeritud puhkusereisid jäid hoopis ära. Tekkisid täiendavad majutus- ja transpordikulud ning oli vaja leida uued lennupiletid,” toob Plees näite, kus reisikindlustusest oli palju abi.
Seega soovitab Plees igasuguste murede ennetamiseks soetada reisikindlustus esimesel võimalusel.
Kui plaan on siiski ohupiirkonda või selle lähistele reisida, siis tuleks reis kindlasti registreerida välisministeeriumis. Nii saab reisijale tagada kiire ja efektiivse konsulaarabi ning teavitada võimalikest ohtudest piirkonnas.