Hea teada! Kuidas oma sõiduki esiklaas puhtana hoida?

4. aprill 20223 minut(it) lugemist
hea teada kuidas oma soiduki esiklaas puhtana hoida

Autoroolis olles pole midagi olulisemat kui korralik nähtavus. Vaatame üle paar nippi, mida teha, et esiklaasist näeks välja igasuguse ilmaga.

Autogeenius soovitab esiklaasi puhtana hoida korralike kojameeste ja vahatamisega. Viimane vähendab ka kojameeste tööd ning parandab oluliselt sõiduelamust, turvalisust ning mis eriti hea, pole üldse kallis.

Korralikud kojamehed päästavad nähtavuse

Öeldakse, et kojamehi tasuks vahetada iga poole aasta tagant, kuid see on liialdus ja läheneda tasuks pigem vajaduspõhiselt. Kojamehi müüakse lisaks autopoodidele ja esindustele ka tanklates ja supermarketites. Kuid missuguseid osta?

Kojamehi aitab valida autopoe müüja

Kõige parem oleks minna autokaupadele spetsialiseerunud poodi ja paluda sealt endale ulatada õige paar.

Kuid ka seal küsitakse ilmselt küsimusi nagu, mis auto, mis aasta ja mis mudel? Asi võib veelgi peenemaks minna (V1 või V2 tüüp?) ja lõpuks taandub kõik VIN-koodile või auto registreerimisnumbrile. Selle järgi saab müüja ise kõige täpsemini otsida. Seega on poodi minnes mõistlik võtta autost kaasa tehniline pass või vähemalt teada oma auto numbrit. Edasise teeb ära müüja.

Kuidas ise valida?

Uuemate autode puhul on enamasti asi lihtne. Kaubanduskeskuses on kojameestele peale kirjutatud auto mark, mudel ja tootmise aasta. Näiteks Škoda Octavia ’04-’13 tähendab, et kojamehed sobivad sellele mudelile, kui auto on toodetud vahemikus 2004-2013.

Vanemate puhul võib juhtuda, et sellist marki või mudelit ei ole karbile märgitud või on, aga lõpuks kojamees ikkagi ei sobi. Seega riskide maandamiseks soovitaks ikkagi spetsiaalsesse poodi sõita. Kojamehi müüakse eraldi, seega nii vasak- kui parempoolne tuleb üles leida.

Raamiga või raamita?

Tänapäeval on pigem levinud raamita kojamehed ja väga maailmamuutvat vahet ei ole, kummad osta. Ilma raamita näevad natuke elegantsemad välja ja tõenäoline on, et tavapoodides ongi just sellised müügil.

Kojameeste pealt ära kokku hoia

Kojameeste puhul küll. Kummisegu, painduvus, puhastusvõime – seda kõike on kallima otsa vahenditel põhjalikumalt arendatud kui tundmatu nimega säästukatel. Kokku hoida ei tohiks ka selle pealt, et ostad ainult ühe kojamehe, kuna teine enam vähem veel töötab. Mõistlik on see mure lahendada ikka nii, et vahetad kaks korraga.

Vahatatud esiklaas parandab kordades sõiduelamust

Katteid, mida saab klaasidele panna, on tänapäeval mitmeid. Alates odavamatest ja lihtsamini kasutavatest Turtle Wax ja Rain-X klaasivahadest kuni keraamiliste- või nanokateteni välja.

Vett hülgavad kaitsekihid klaasil vähendavad klaasipuhastajate tööd, sest suurematel kiirustel lendab vesi ise klaasilt ära. Madalamatel kiirustel, ei pruugi kogu vihm klaasilt ise ära joosta, kuid see-eest jäävad piisad täppidena klaasile, millest on palju parem läbi näha, kui lainetavast üleni märjast klaasist.

Vahatamine pakub kaitset terveks aastaks

Klaasikaitset toodavad mitmed firmad nagu Gyeon, Nanolex, Gtechniq jne. Kõik tootjad pakuvad väga head lahendust autoklaaside kaitsmiseks, mis õige kasutamisega kestab ka Eesti tingimustes vähemalt aasta aega. Tooteid tasub otsida autotarvikute poodidest.

Kui sõidad, siis kindlustusega! Leia oma sõidukile sobiv liiklus– või kaskokindlustus.