Hea teada! Mida välismaal autot rentides silmas pidada?

27. mai 20244 minut(it) lugemist
Hea teada! Mida välismaal autot rentides silmas pidada?

Sihtriigist saab üldjuhul kõige parema ülevaate rendiautoga seigeldes. Seepärast tuletame koos Avisega meelde, millistele asjadele tähelepanu pöörata, kui on plaanis puhkusereisil otsustada rendiauto kasuks.

Reisile minnes on piirkonna avastamiseks erinevaid variante, kuid sageli näib auto rentimine neist kõige mõistlikum viis. Kuigi sõiduki rentimine on tänapäeval õige lihtsaks tehtud, pakkudes broneerimisvõimalusi veel enne kui lennukile hüppad, siis tasub võõra vara kasutamisel teatud asjadele rohkem tähelepanu pöörata. Sestap uurisime rahvusvaheliselt autorendifirma Avis Eesti esinduselt, mida tasuks auto rentimisel silmas pidada ja kuidas valida kindlustust.

Pööra tähelepanu renditingimustele

Kõige sagedasem viga see, et inimesed ei loe enne rendilepingule alla kirjutamist renditingimusi läbi või ei vii end kurssi kohaliku riigi Avise renditingimustega. Kuna Avis on frantsiisettevõte ning iga riik seab oma renditingimused ise, siis see tähendab, et renditingimused ei ole igal pool ühtsed. Sestap tasub end enne sõiduki rentimist tingimustega kurssi viia, et vältida hilisemaid arusaamatusi.

Veendu, et tangid õiget kütust

Renditavate sõidukite valik on lai ja leidub nii diisli kui bensiiniga liikuvaid masinaid. Kuigi õige kütuse tankimine vastavasse autosse ei tundu eriti keeruline, siis kipuvad inimesed hajameelsusest ikkagi autosse vale kütust tankima. Õnneks on selle õnnetuse vältimiseks mitmete sõidukite kütuseluukidele paigaldatud vastavad kütuseliiki meelde tuletavad kleebised.

Fikseeri sõiduki vigastused

Sageli võetakse sõiduk ja hüpatakse rooli, kuid eelnev ülevaatus ja võimalike vigastuste fikseerimine, mis on tekkinud eelmisest rentnikust, jäetakse tegemata. See võib tähendada aga hilisemat arvete klaarimist, sest puuduvad tõendid, mis kinnitaksid, et autolt leitud vigastuste tekitaja on eelmine rentnik. Seega, autot kätte saades vaata see hoolega üle ning tee pildid ja vajadusel ka video nii seest kui väljastpoolt kogu auto ulatuses.

Tangi sõiduki kütusepaak enne tagastamist täis

Hea tava on tagastada rendisõiduk täis tangitud kütusepaagiga. Tühja paagiga sõidukit tagastades tuleb arvestada, et rendilepingule lisandub kütuseliitri eest oluliselt suurem summa kui ise tankides. Kui tagastad sõiduki lennujaama läheduses olevasse tagastuspunkti, siis uuri, kas lennujaama lähedal on (ööpäev läbi lahti olevaid) tanklaid, kus saad autopaagi täis tankida.

Jälgi liikluseeskirju

Kuigi puhkusel oleks justkui kõik lubatud, siis liikluseeskirjad kehtivad ka välisriigis ja rendiautoga. Paraku juhtub liiga tihti, et välismaal olles sealseid liikluseeskirju tähele ei panda või eiratakse, misjärel võib hiljem üllatuda, kui trahvisummale lisandub ka haldustasu rendileandjale.

Tasub meeles pidada, et reeglina lubatakse autot juhtida ainult ühel reisijal, kelle krediitkaardilt (erineb deebetkaardist) võetakse maha tagatis kuni rendiperioodi lõpuni. Sõltuvalt automargist võivad summad olla neljakohalised. Teiste autojuhtide lisamine on üldjuhul lisatasu eest. Kui juhib keegi teine, kellel pole selleks õigust, siis näiteks kahju korral ei pruugi kindlustus enam kehtida.

Millise kindlustuse peaks välismaal autot rentides tegema?

Avis Eesti soovitab vähemalt lõunamaades rentida sõiduk 0€ omavastutuskindlustusega. Lõunamaades juhtub palju, kui tänavad on kitsad ja sõiduki kriipimisi esineb tihti ning viimasel juhul ei pea selles ise süüdi olema. Paarsada eurot rendi eest lisaks maksta annab suurema südamerahu sõidukit kasutades.

Kui tead juba enne reisi, et plaan on rendiautoga sihtkohta avastada, siis tasub rendiuto omavastutus kindlustada juba Eestis, võttes reisikindlustusele juurde autorendi lisakaitse. See aitab katta autorendi omavastutuse summat olenevalt kindlustusseltsist kuni 2000€ ulatuses. IIZI reisikindlustuse kalkulaatoris saad autorendi märke teha pakkumust võttes või ka hiljem, pöördudes kõnealuse sooviga otse kindlustusmaakleri poole telefonil 666 0300 või aadressil info@iizi.ee.

Autorendi täiskindlustus kõike ei kata

Avis Eesti esindaja sõnul jääb klientidele tihti arusaamatuks, kui autol on täiskindlustus, siis see ikkagi päris kõike ei hõlma.  Kindlustus ei kata näiteks klaasi, põhja, katuse, rehvi/velje ja interjöörikahjusid seepärast, et klient oleks ka ise hoolas ning kasutaks sõidukõlbulikke teid, hoiaks interjööri puhtana, ei pargiks katuse alla, kust võiks variseda auto katusele raske jää/lumi jms.

Sageli arvatakse ka, et esiklaas on kindlasti 0€ omavastutusega nagu tavapäraselt kaskokindlustuse olemasolul, kuid nii see rendiautode puhul ei ole. Rendiautodel tuleb see kindlustus soovi korral lisaks soetada. Avis rõhutab, et siin ei pea jällegi klient ise süüdi olema – vahel juhtub, et eessõitva auto alt lendab kivi esiklaasi ning ongi vigastus sinu rendi jooksul tekkinud ja kuulub rendileandja ees korvamisele.

Ära unusta dokumente!

Autorendifirma nõuab kehtivat autojuhiluba, passi/ID-kaarti ja krediitkaarti (mõnel pool sobib ka deebekaart). Väljaspool Euroopat võib olla vajalik ka rahvusvaheline juhiluba. Sisuliselt on tegemist Eesti siseriikliku juhiloa tõlkega prantsuse, inglise, hispaania ja vene keelde. Seda väljastab Maanteeamet.

Üldiselt aitab heaperemehelik käitumine ka võõra varaga ära hoida igasuguseid jamasid ning kui tekivad sinust mitte sõltuvad mured, siis on abi kindlustusest.

Arvuta reisikindlustus!

Tagab muretud reisi- ja puhkuseplaanid!

Alusta Alusta kindlustamist