Hea teada! Miks on turvavööde küljes silmus?

8. veebruar 20232 minut(it) lugemist
Hea teada! Miks on turvavööde küljes silmus?

Kas tead, mis eesmärki kannab turvavöö küljes olev silmus või vanemate sõidukite puhul plastikust mumm?

Turvavöö on automaailma mõistes juba iidne, aga jätkuvalt üks olulisimaid turvaelemente, mis elusid päästab. Aga ka seda saab vaikselt aina paremaks teha. Seega – miks on uuematel autodel turvavöö sees silmus?

Silmus teeb vajadusel turvavööd pikemaks

Ei, see pole materjali ülejääk, mida õmbleja ei osanud kuhugi panna. Selle eesmärk on avarii korral vajadusel järgi anda ja turvavööd natuke pikemaks teha. Suurte jõudude korral avaldab turvavöö reisijale päris tugevalt mõju ja seega annab see peale esimest suuremat keha kinnihoidmist järgi, et kahjustused oleks väiksemad.

Miks juhi turvavööl silmust pole?

Seepärast, et juhi ees on rool ja seega ei ole seal mõistlik anda mitte ühtegi lisasentimeetrit ning leppida tuleb füüsikaliste jõududega.

Aga see ei ole veel kõik. Lisaks aitab see silmus turvavöö pannalt hoida õiges kohas neil hetkedel, kui seda keegi ei kasuta. See tähendab, et pannal ei kolksu vastu auto külge või põrandat, vaid püsib õigel kohal.

Juhi turvavöö taaskord seda funktsiooni ei vaja, sest kui auto juba liikuma läheb, siis järelikult on keegi roolis ja variant, et turvavööd peale ei ole, ei tule kõne alla. Sellisel juhul ongi juhile paras, kui vöö kolksub, siis äkki tuleb meelde see peale panna.

Tundub, et silmusega vöö on pigem uuemate autode lahendus ning vanemad piirduvad ainult plastikust mummuga, mis ei lase vööpandlal kolksuda, aga avarii korral mingit mõju ei oma.

Teemad