Inimesed teevad julgemalt reisiplaane! Kindlustuspoliiside arv on kerkinud 300%

12. oktoober 20218 minut(it) lugemist
inimesed-teevad-julgemalt-reisiplaane-kindlustuspoliiside-arv-on-kerkinud-300

Koduseintest väsinud inimesed kibelevad puhkusereisile ja seda näitavad ka hüppelise kasvu teinud IIZI numbrid. Panime kokku kasuliku meelespea, millest lähtuda, et reis õnnestuks ja kindlustus peaks.

Igatsus suvesooja järele paneb inimesed päikest püüdma ja nii ka sel sügisel, mil leevenenud piirangute ja vaktsiinide toel on puhkusereisid soolas ning reisikindlustusi sõlmitud märkimisväärselt rohkem kui mullu. Vaatame üle,mida tasuks teada enne kui kohvrid pakid ja lennukile istud.

IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuhi Pille Pleesi sõnul on reisimine taas hoogustumas. “Inimesed on pikast kodusolemisest väsinud ning teevad julgemalt reisiplaane. Pea pooled reisisellidest on reisikindlustuse valikul teadlikumad kui varem ning kindlustavad reisiga kaasnevad riskid kohe peale reisi broneerimist.” sõnab spetsialist. 

Kui 2020 vs 2019 kukkus reisikindlustuste sõlmimiste arv pea 90%, siis tänavu on põhjust rõõmustada, sest 2021 vs 2020 on poliiside arv kerkinud suisa 300%. „Kuna oktoober on veel pooleli ja valdav enamus reisijatest hakkab kindlustuse peale mõtlema ca nädal enne reisi, siis ilmselt tuleb oktoobris tõus võrreldes eelmise aastaga veelgi suurem,“ lisab Plees. 

Enne reisile minekut tutvu olukorraga sihtriigis 

Reisi planeerimisel tee põhjalik eeltöö – vaata üle sihtriigi olukord ja nakkuskordaja info välisministeeriumi lehelt. Pea meeles, et kui kindlustamise hetkel on sihtriigi piir suletud ja seda ei avata kuni reisi alguseni, ei ole kindlustusest kasu, sest tegu ei ole ootamatu olukorraga.  

Üle poole reisijatest jätab reisikindlustuse sõlmimise viimasele hetkele, kuid siis ei pruugi leida enam parimat kindlustuslahendust. Osad kindlustusandjad pakuvad laiemat kindlustuskaitset vaid piiratud aja. “Paljud reisisellid ei tea, et reisi ärajäämise kaitse haigestumise tõttu ei hakka kehtima kohe, vaid 3-4 päeva peale kindlustuse sõlmimist,” märgib Plees. Varakult kindlustamine tagab hüvitise olukorras, mil reis tuleb ära jätta näiteks terviserikke tõttu.  

Reisikindlustus sõltub selgelt reisi iseloomust ja sihtkohast  

IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuht rõhutab, et täna sõlmitud reisikindlustus võiks anda võimalikult laia kindlustuskaitse koroonaviirusega seotud kindlustusjuhtumitega – nii haigestumisel kui ka lähikontaktsena karantiininõude täitmisel enne reisi või reisil olles. Seega peaks reisikindlustus sisaldama COVID-19 haigestumise tõttu tekkivaid meditsiiniabikulusid aga ka võimalikult laia kindlustuskattega reisitõrke kindlustuskaitset ja reisitõrke lisakaitset. Viimase puhul hüvitab kindlustus lisaks ürituse tühistamisega kaasnevatele kuludele ka ärajäänud reisi maksumuse kui sihtkohta ei ole võimalik minna näiteks maavärina, üleujutuse või terrorismi tõttu. 

Reisil koroonasse haigestumisel hüvitab kindlustus tekkivad meditsiiniabikulud 

Juhul, kui haigestud välismaal mistahes viirushaigusesse, sh koroonaviirusesse, hüvitab kindlustus sellega seoses tekkivad meditsiiniabikulud (visiiditasud, haiglakulud, lisaks vajalikud kulutused arsti poolt välja kirjutatud ravimitele). Pleesi sõnul peaks lisaks otsesele meditsiiniabile jälgima, kas kindlustus katab karantiini jäämise ning tagasisõidupiletite maksumuse. Paljudel kindlustusandjatel on piirangud või ei kindlustata neid asju üldse. 

Põdesin läbi või olen vaktsineeritud – kuidas käitun? 

Koroonaviiruse läbipõdenutel tasub kindlasti jälgida, kas ja mis tingimustel neile reisikindlustust pakutakse. „Ka varasemalt läbipõetud või vaktsineeritud inimesed võivad taas koroonasse haigestuda, mistõttu võib reis katkeda,“ hoiatab Plees. Seetõttu on oluline otsida kindlustust, mis katab reisitõrke kulud ka COVID-19 haigestumisel. Võib juhtuda, et reisi ärajäämise või katkemise kindlustuskaitset pakutakse vaid neile, kellel on olemas negatiivne PCR test, mis on tehtud peale läbipõdemist, kuid enne reisi algust. Samuti peaks arvestama, et negatiivset koroonatesti võib nõuda ka teele jääv transiitriik, kus toimub ümberistumine järgmisele lennule,“ rõhutab IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuht. 

 Koroonaviirus ei ole reisil ainuke risk 

„Kuigi koroona on fookuses, siis see ei tähenda, et reisimist puudutavad muud riskid on taandunud,“ tõdeb Plees. Reisimist võivad jätkuvalt mõjutada näiteks enne reisi haigestumine kõhuviirusesse, streikivad lennufirmad, vulkaani ootamatu aktiveerumine, terrorismiakt, lennugraafikute muudatused, ürituste tühistamine või edasilükkamine jms. Samuti juhtumid, mis tekivad võõrsil purjetamise, surfamise või mõne muu spordiala harrastamisel. Tasub läbi mõelda, millise transpordivahendiga reisitakse, mis väärtusega on pagas ning mis on üldse reisi eesmärk. 

Perega reisides hoolitse, et kindlustatud oleksid kõik reisijad  

Kõikide reisile minevate pereliikmete kindlustamine on oluline, sest enamasti hüvitatakse pereliikme haigestumisel teistele reisijatele reisi ära jäämise või reisitõrkega seotud kulud. Näiteks olukorras, mil kauaoodatud reisi saabudes selgub, et lapsed on haigestunud ning reisile minna ei ole võimalik. Reisikaaslase lisakulud hüvitatakse ka juhul, kui vanaema haigestub reisil olles ning pereliige peab temaga planeeritust kauem sihtriigis viibima. 

Lastega reisides peaksid kõik dokumendid vastama sihtriigi nõuetele  

Juhul, kui lapsega reisiv täisvanu on hoopis vanaema või tädi, mitte seaduslik hooldaja, tuleks reisile kaasa võtta lapsevanemate ühine nõusolek. Kohalikust omavalitsusest tasub kaasa võtta ka rahvastikuregistri ingliskeelne väljavõte, mida saab kasutada sünnitõendi asemel. See on kasulik dokument, kui ühel vanematest on lapsega erinev perekonnanimi. IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuht soovitab olulised dokumendid pista käsipagasisse, kus on need pideva järelevalve all ja alati olemas. 

Reisikindlustus krediitkaardiga ei pruugi olla piisav 

Paljud krediitkaardi omanikud reisisid enne pandeemiat julgelt teadmisega, et kaardiga kaasnevast reisikindlustusest piisab. Paraku selgus, et osad kaasnevad kindlustused ei olnud siiski koroonasse haigestumisel abiks. Teadlik klient ostab lisaks reisikindlustuse, mis hüvitab haigestumise COVID-19-sse reisil olles või ka enne reisi, kui haiguse või karantiini tõttu reisile minna ei saa või tekib koroonasse haigestumise tõttu reistõrkeid (reis pikeneb haigestumise või eneseisolatsiooni pärast ning lisanduvad majutuskulud või tagasisõidupiletite vahetuskulu). 

Mis saab, kui reis jääb sihtriigis uue laine tõttu ära? 

Juhul, kui tekib uus haigestumislaine, pandeemia ei ole veel lõppenuks kuulutatud ning riigid või transpordifirmad seavad uusi piiranguid riiki sisenemisele või reisimisele, siis sellise olukorra kindlustamiseks häid võimalusi paraku ei leidu. Üks vähestest variantidest on osta reisi omal soovil tühistamise kindlustuskaitse, mis lisab olenevalt reisi maksumusest kindlustusele ca 40-100€. Lisaks tuleb täita teatud eeltingimused – kui reisi maksumus on näiteks 1000€ ja reisini on veel pikalt aega, siis tasub seda võimalust kaaluda. Antud kindlustuskaitse hüvitab 70% tehtud kulutustest. 

„Kindlustusandjad on viimase aasta jooksul muutnud oma koroonaga seotud tingimusi sageli üleöö, mis tähendab, et sobiva lahenduse leidmine on äärmiselt keeruline, kui Sa just reisikindlustuse spetsialist ei ole,“ tõdeb IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuht. IIZI muudab oma reisikindlustuse soovitusloogikat vastavalt olukorrale, et praegusel ajal reisikindlustuse ostmist lihtsustada. 

Peamised IIZI reisikindlustuse soovitused: 

  1. Vaata üle olukord ja nõuded sihtriigis. 
  2. Tee reisikindlustus kohe, kui reisi broneerid. 
  3. Ära unusta, et lisaks COVID-19 on ka muid riske. 
  4. Kindlusta korraga kogu reisiseltskond. 
  5. Pea spetsialistiga nõu või jälgi päevakohaseid soovitusi. 

Sinu reisikindlustus on siin!