Kasulikud nipid, mis muudavad autoreisi mugavamaks

28. aprill 20238 minut(it) lugemist
Kasulikud nipid, mis muudavad autoreisi mugavamaks

Võta ette autoreis, kui igatsed elamusi, teistmoodi reisimuljeid, privaatsust ja oma aega.

Autoga reisima minek võib tunduda esialgu keeruline ja isegi tüütu, kuid tegelikult on emotsioonid hiljem väga positiivsed. Näha ja kogeda saab palju rohkem, lisaks oled oma aja peremees ega sõltu lennuaegadest ja ühistranspordist.

Selleks, et autoreis lähivälismaale või Euroopasse laabuks, tasuks rõhku panna eeltööle ja planeerimisele ning veenduda, et valitud sõiduk reisiseltskonna ikka õnnelikult sihtpunkti ja tagasi koju veaks. Sestap panime koostöös Autogeeniusega kokku kasulikud nõuanded, mida järgida enne, kui autole hääled sisse paned ja piiri taha põrutad.

Planeerimine on A ja O

Selleks, et autoreis õnnestuks, tasub enne teele asumist oma käigud läbi mõelda ja planeerida. Nii on ka ootamatustega lihtsam toime tulla.

Teades ette umbkaudset sihtkohta jõudmise aega, tuleks teekonnale kavandada piisavalt puhke- ja söögipause. Samuti annab planeeritava teekonna pikkus ülevaate reisile kuluva autokütuse ligilähedasest kogusest. Nii saab märkimisväärse osa sõidukuludest juba enne teele asumist kokku lüüa. Ka plaanitud marsruudile jäävate teemaksude ja muude lisakulude kohta saab juba enne minekut internetist asjakohast infot otsida.

Mis puudutab nii ajalist kui rahalist ressurssi, siis siin tasub mõlema puhul jätta omale arvestatav reserv. Ajalises mõttes jõutakse alati vähem kui planeeritud ning rahaliselt kulub enamasti rohkem (ca 20% lisa) kui eelarvestatud kuna erinevalt lennureisist, jääb autoreisil ette palju rohkem huvitavaid paiku ja peidetud aardeid, mida kogeda sooviks.

Vaata üle sõiduki tehniline seisukord

Kõige olulisem on suunduda pikemale reisile korralikult hooldatud autoga. See tähendab, et enne sõitu on läbitud tehniline hooldus või on oskaja juht ise teinud kindlaks, et auto on töökorras. Autoga reisides võib kliima pidevalt muutuda, mistõttu tasub üle kontrollida konditsioneeri seisukord ning see vajadusel täita lasta.

Auto ettevalmistamise juurde kuulub ka vajaliku varustuse kaasa pakkimine. Lisaks kohustuslikule autovarustusele võiks pagasiruumis olla rehviparanduskomplekt, ”krokodillid” või muu käivitusabi, pukseerimisköis, õli ja jahutusvedelik.

Poole reisi pealt end katkise autoga tee äärest leida on paras peavalu. Lisaks on võõras riigis ja keeleruumis auto remondi korraldamine stressirohke, rääkimata rahast, mis meist palju kõrgema elatustasemega Lääne– ja Põhja-Euroopa riikides autoremondi eest paratamatult maksta tuleb.

Ära alahinda unetunde ja puhkepause

Soovituslik on iga kahe sõidutunni tagant vähemalt 15 minutit jalgu sirutada, et sõidust puhata. Kuid puhkuse planeerimine algab tegelikult juba enne reisi. Eelmisel ööl korralikult välja maganud juht naudib sõitu tõenäoliselt rohkem kui see, kes juba reisi algul veidi väsinuna rooli istub.

Samuti tuleks reisi planeerides panna paika kindel plaan, kus ja millal ööbitakse. Vastasel korral võid leida end olukorrast, kus järgmise puhkekohani on kahetunnine sõit, sest arvasid eelmises peatuses, et tee peale jääb kindlasti veel mõni hostel.

Kaasavõetud toit päästab kesistest tanklasnäkkidest

”Võtame midagi tee pealt” tundub küll esialgu hea mõte, kuid reaalsus on teine. Kõige soodsam ja parem variant on pikemate peatuste ajal autosse piisavalt toitu varuda, et päeva jooksul oma kõhu täitmise heaks eraldi peatusi tegema ei peaks. Kõhu võib korralikult täis süüa näiteks õhtul, kui jõutakse puhkekohta.

Esiteks säästab oma toidumoon hulgaliselt aega ja raha ning teiseks ei ole hea söögikoha leidmine võõras riigis sugugi lihtne, mistõttu lepitakse tihti alla arvestuse kiirtoiduga.

Unustada ei tohi ka vee joomist, mis tähendab vahest ehk tihedamaid vetsupeatusi, kuid tagab hea enesetunde.

Paki asju nutikalt ja pane rõhku mugavusele

Arvesta, et pikema autoreisi puhul koondub su elu mõneks ajaks väikesesse ruumi, kus viibid palju sundolekus. Sestap jäta viimased moeröögatused kõrvale, riietu mugavalt ehk eelista dresse. Tukastamise muudab mõnusamaks reisipadi, mis aitab sul ka kesiste võimaluste ja veidramate pooside juures end mugavalt tunda.

Mõtle asjade paigutusele autos nii, et need oleksid vajadusel kättesaadavad, kuid turvalisuse huvides ei vedeleks niisama. Esmatarbeid, nagu näiteks joogid ja salvrätid, saab lihtsalt hoida autos olevates sahtlites ja hoidikutes. Jaga asjad kategooriatesse, et neid oleks vajadusel hea leida. Näiteks võib samasse sahtlisse pakkida mänguasjad ja kokkuvolditud rannatarbed, et ruumi võimalikult hästi ära kasutada. Kohvris keera riided rulli ja paki vertikaalselt. Pagasiruumi täites lähtu reeglist ”esimesena sees, viimasena väljas” ehk paigutuse juures on tähtis mõelda sellele, milliseid asju läheb sihtpunkti jõudes kõigepealt vaja. Kohvreid või kotte peale laadides võiks jälgida, et sangad jääksid ülespoole – nii on neid pärast lihtsam välja tõsta.

Raskemad kohvrid peaksid jääma kõige alla ja võimalikult taha. Vale paigutuse korral võivad ka pagasiruumi paigutatud asjad muutuda reisijatele ohtlikuks. Näiteks 100 km/h sõites ja äkitselt pidurdades muutub 30 kilo kaaluv pakk 90 kiloseks viskekehaks.

Peleta igavust meeldiva vaimutoiduga

Pikemad autoreisid võivad üksi olles muutuda igavaks, perega sõites tüdinevad lapsed kulgemisest kiiresti hakates õige pea vanemate kannatust proovile panema. Sisuliselt on autosõiduks tegevuste leidmine samasugune osa ettevalmistustest nagu reisi marsruudi planeerimine. Pikad sõidud annavad hea võimaluse kuulata taskuringhäälinguid või muid jutusaateid, tutvuda uue muusikaga või mängida erinevaid reisimänge.

Osad reisiblogijad soovitavad isegi uude kohta reisides kuulata täiesti uut muusikat, mis hiljem selle kohaga seostuma hakkaks. Leidub ka neid, kelle arvates tasub vahel lihtsalt vaikust nautida, et silmadega paremini uusi vaatamisväärsusi ja asukohti tähele panna.

Tark vaatab üle dokumendid ja maandab riske

Autoga reisile suundudes on mõistlik end võimalike riskide eest juba eos kaitsta ning see tähendab oluliste dokumentide üle käimist. Veendu, et sinu sõidukil on kehtiv liikluskindlustus ja võta kaasa Roheline kaart – see on ingliskeelne dokument, mis tõendab välismaal liikluskindlustuse olemasolu. Lisaks võta ühes juhiluba, sõiduki tehniline pass ja kõikide reisijate dokumendid.

Autoreisi puhul on riske mõnevõrra rohkem ja piiri taga võib vaja minna ka autoabi. Sel juhul tea, et liikluskindlustusele on võimalik juurde valida lisakaitse, mis sisaldab autoabi. Kaskokindlustuse puhul on aga autoabi paketis sees ehk kui sõidukiga peaks midagi juhtuma ja vajad näiteks puksiiri, siis autoabi kehtib kogu Euroopas ja auto pukseeritakse lähimasse töökotta. Vastasel juhul oled võõras riigis teadmata, kuhu helistada ja kuidas asju ajada. Kahju korral helista IIZI 24/7 kahjuabisse 666 0300 ja sulle korraldatakse kõik vajalik.

Samuti ei tasuks autoreisi planeerides unustada reisikindlustust. Esialgu ei tule paljud selle pealgi, et ka autoga reisides aitab reisikindlustus hüvitada tekkinud lisakulud. Autoga Euroopas reisimisel peaks reisikindlustus lisaks meditsiiniabi kaitsele sisaldama nii reisitõrke kui pagasikindlustust. Reisitõrkekindlustus hüvitab näiteks lisandunud majutus- ja transpordikulud (nt: rendiauto või lennupiletid) sihtkohta jõudmiseks või koju naasmiseks, kui reisiks kasutatavat autot ei saa kasutada (nt: auto varastatakse, sõidukil on tehniline rike või saab auto õnnetuses viga). Samuti on kindlustusest kasu siis, kui reisil haigestutakse või saadakse viga õnnetuses ja vajatakse eritransporti koju naasmiseks. Ära ei tasu unustada ka autos olevat pagasit, mis võib reisil sattuda varaste saagiks.

IIZI 24/7 reisiabi number on 666 0300 – nõustame, kui sind peaks tabama reisitõrge, õnnetus, tervise-, pagasikahju või muu mure.

Kasulikud abimehed, mille peale koheselt ei tule:

  • Külmik – kui eelpool soovitasime kaasa pakkida toiduvaru, siis kohe tekib küsimus, kus teatud toiduaineid säilitada. Lahendust koos jahutusega pakub külmik.
  • Elektrooniliste seadmete hoidikud – kulub ära, et mugavamalt GPS’i abil telefonist teekonda jälgida või meelt mõne filmiga lahutada.
  • Helitehnika – podcast’ide kuulamiseks on abiks bluetooth kõlar või kaabel, mis võimaldab audiokaabli/bluetooth’i abil autoraadiost meelepärast muusikat kuulata.
  • Raadiosaatja – mitme autoga reisides on omavahel telefoni asemel oluliselt mugavam suhelda raadiosaatjaid kasutades. Nende leviulatus on piisav ka siis, kui autod ei ole päris üksteise sabas ning reis muutub üldiselt palju lõbusamaks.
  • Pardakaamera – võimalusel osta või laena! Iga väiksemgi kõks kuskil välisriigis võib lõppeda palju odavamalt, kui sul on tõendusmaterjal juhtunu kohta. Teine variant on hakata kohaliku, halvimal juhul umbkeelse seltskonnaga maid jagama. Lisaks võib õnnestuda ka midagi toredat filmile saada!

Niisiis on üheks õnnestunud autoreisi aluseks korralik ettevalmistus igas mõttes. Tee tutvust läbitavate riikide olukorraga, ole avatud ja hoia varuks plaan B! Kuigi aeg on piiratud, mille jooksul tahaks näha ja kogeda palju, siis ära unusta piisavalt puhata. Ainult puhanuna suudad vastu võtta häid otsuseid, nautida ümbritsevat ning koguda reisimälestusi täpselt sellisena nagu sa ette kujutasid.

Reisikindlustus

Tagab muretud reisi- ja puhkuseplaanid!

Alusta kindlustamist
Alati olemas

Kahju on alati ootamatu

Kui see juhtub, siis võta meiega ühendust. Anname nõu ja aitame Sind lahendusele lähemale.

Helista 666 0300 Esita kahjuteade