Kuidas aitab kindlustus äikesetormist või rahest põhjustatud kahjude korral?

1. juuli 20243 minut(it) lugemist
kuidas-aitab-kindlustus-aikesest-voi-rahest-pohjustatud-kahjude-korral

Külmade ja soojade õhumasside vaheldumine lõpeb sageli äikesetormiga, mis toob kaasa nii tugevamaid tuuleiile, kuid halvemal juhul ka ootamatu rahe. Kuidas aitab sellises olukorras kindlustus?

IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuhi Pille Pleesi sõnul tuleb äikesetormist tingitud kahjuteateid sisse juba esimeste tormidega varasuvel. Näiteks selgus, et peale äikest ei tööta ühes majapidamises robotniiduk, elektrivärav ja valveseadmed,“ ütleb Plees ja lisab, et samuti laekub aina enam teateid rahekahjudest. Viimasel juhul saavad enim kahjustada garaažide ja terrasside katused ning sõidukid. „Näiteks sõiduki kapotile tekitatud kahjude tõttu võib juhtuda, et asendada tuleb terve detail ning kaskokindlustuseta tuleks endal rahakotti kergendada,“ lisab tootejuht, et heitlike ilmaolude tõttu võiks sõidukil olemas olla kaskokindlustus.

Rahekahjud
Rahekahjude vältimiseks on sõidukile asetatud kaitset pakkuvad tekid, mis aitavad vaid juhul, kui need on kinnitatud.

„Äikese ajal on ikka kõige enam ohustatud elektriseadmed, mis pikselöögist tekkinud voolukõikumise tõttu kahjustada saavad,“ selgitab Plees ja lisab, et enamasti piirduvad koduse majapidamisega seotud kahjud küll digiboksi ja ruuteriga, kuid juhtub ka teiste majapidamises olevate elektriseadmetega alustades veekeetjast ja külmikust kuni maakütteseadmete ja basseinitehnikani välja. „Viimastel aastatel on äike arvukalt kahjustanud just robotmuruniidukeid,“ rõhutab ta, et äikesehoiatuse korral peaks selle vooluvõrgust lahti ühendama.

Kodukindlustuse poliisile võiks kindlasti lisada koduse vara, mille alla kuulub ka mainitud robotniiduk. Samuti ei tohiks eramu kindlustamisel unustada krundil olevaid kõrvalhooneid – saunamaja, garaaž, väliköök vms, mis vajaksid samuti kaitset ja kindlustuspoliisil ära märkimist. „Kõige kindlam on, kui kodu ja kodus olev vara on kindlustatud koguriskikindlustusega, mis on kõige laiema kattega“ soovitab Plees, et sel juhul hüvitab kindlustus ka voolukatkestuse tõttu kahjustada saanud kodutehnika ja -seadmete remondi või asenduskulud.

Naabritele tekitatud kahju korral aitab vastutuskindlustus

Tormituuled murravad oksi ja puid, lennutavad aias vedelevaid asju või tõstavad õhku batuudi – need kõik võivad kehvemal juhul maanduda naabriaeda, kahjustades piirdeaeda, hoovis parkivat sõidukit või vigastada katust. „Kui murdunud puu lõhub naabri aias oleva auto, siis on suureks abiks koduomaniku vastutuskindlustus,“ rõhutab Plees ja lisab, et kindlustust ostes tasub tähelepanu pöörata kindlustussummale ja valida see võimalusel suurem. Oleks ju täbar olukord, kui naaber on endale värskelt uue sõiduki muretsenud, mis murdunud okstega pihta saab…

Kuidas vältida äikesehoiatuse korral rikkeid ja õnnetusi:

  • Enne tormi on mõistlik varju tõsta väljas lahtiselt olevad esemed nagu aiamööbel, lillepotid ning kinnitada kergesti tuult alla võtvad esemed nagu batuudid, lauad ja varikatused.
  • Sule aknad ja uksed, et vältida nende väändumist
  • Pargi auto katuse alla või vähemalt puude alt eemale. Rahekahjude vältimiseks on abi ka paksematest tekkidest või vaipadest, millega sõiduk enne tormi katta
  • Äikese korral või juba ennetavalt kodust lahkudes eemalda kodutehnika ja elektroonika vooluvõrgust