Kuidas hoida oma kodu, kui sa reisil oled?

12. aprill 20244 minut(it) lugemist
Kuidas hoida oma kodu, kui sa reisil oled?

Kodukindlustus tagab meelerahu, kui pead pikemaks ajaks kodust eemale minema. Tuletame meelde, milliste kahjude korral on kodukindlustusest abi.

Kodu on tõenäoliselt igaühe jaoks üks maailma parim paik, mille heaolu tagamiseks annavad paljud endast parima. Üks viis oma kodu eest hästi hoolitseda on teha laialdase kaitsega kodukindlustus, mis aitab erinevate ootamatustega toime tulla.

Hea on kodust ära käia, kuid veel parem on koju tagasi jõuda. Tööpäeva lõppedes või reisilt tulles tunneme ikka rõõmu oma voodist ja kodulõhnast ning viimane, millele mõtleme on korterit üleujutav veetoru või tormi tagajärjel murdnud puu maja tuulekastil. Ometi tuleb inimestel selliste muredega tegeleda ning kuigi kodukindlustus õnnetusi ära ei hoia, siis aitab see tagajärgedega kuluefektiivsemalt toime tulla.  

Veekahjud on kõige sagedamini esinev kodukahju 

Kahjustatistika kohaselt on veekahjud koduses majapidamises kõige tihemini esinev mure, mis ulatub lahti ununenud kraanist äkiliselt purunenud vett kasutatavate seadmete (pesumasin, nõudepesumasin, boiler) ja naabri korteri üleujutamiseni välja. Kui kodumasinaga seotud jamad vajavad enamasti inimkätt, siis ootamatult purunenud survevoolik, mis naaberkorteri üle ujutab, koduomaniku poolt initsieerimist ei vaja.  

IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuhi Pille Pleesi sõnul võivad järgi anda nii torude ühendused kui survevoolikud, mille tagajärjel võivad veekahjud ulatuda 20 000 euroni välja. ”3.korruse korteris purunes keset tööpäeva wc-poti survevoolik. Kuna kedagi kodus polnud, siis jõudis katkisest torust väljavoolanud vesi päris palju kurja teha ja tekkinud kahjud olid ulatuslikud,” räägib Plees, et lisaks oma korteri vannitoa remondile, põrandate ja uste vahetusele vajas korralikku uuendamist ka alumise naabri korter koos mööbli ja tehnikaga. “Naabri kahjud aitas kinni maksta vastutuskindlustus,” lisab ta. 

Varguste arv on kasvanud 

Plees sõnul näitavad tõusvat joont ka vargused, kus garaažidest ja panipaikadest varastatakse peamiselt jalgattaid. Pikanäpumeestele lähevad kaubaks ka erinevad kallid tööriistad, muruniidukid, – traktorid ja -robotid. Kuigi kodukindlustuse alt on vargused kaetud, siis saab ka koduomanik ise palju ära teha veendudes, et kodust lahkudes on keldriboksi ja garaaži uksed lukustatud. 

Torm ei hüüa tulles 

Teinekord pole suurte okste murdumiseks vaja isegi tormi, vaid piisab tugevamast tuuleiilist. ”Tormikahjude puhul hüvitab kindlustus otseselt tormi poolt tekitatud purustused majale, kuid voolukõikumise või -katkestuse korral rikki läinud tehnikat ei hüvitata. Kõige kindlam on, kui kodu ja kodus olev vara on kindlustatud koguriskikindlustusega,“ selgitab Plees, et sel juhul hüvitab kindlustus ka voolukatkestuse tõttu kahjustada saanud uuema kodutehnika ja -seadmete remondi või asenduskulud. 

Vastutuskindlustus maksab kinni naabritele tekitatud kahjud  

Aias kasvavad puud tuleb igal aastal üle vaadata ning vajadusel vanad või ohtlikud oksad eemaldada. Kukkuvad oksad, murdunud puu või tormiga lendu tõusnud batuut võivad kahjustada naabri hoovi pargitud autot, vigastada maja katust või lõhkuda piirdeaia. „Kui murdunud puu lõhub naabri aias oleva auto, siis on suureks abiks koduomaniku vastutuskindlustus,“ rõhutab spetsialist ja lisab, et kindlustust ostes tasub tähelepanu pöörata kindlustussummale ja valida see võimalusel suurem. Oleks ju täbar olukord, kui naaber on endale värskelt uue sõiduki muretsenud, mis murdunud puuga pihta saab… 

Kodune vara on kindlustatud ka väljaspool kodu  

Hea on teada, et kodune vara on kindlustatud nii teel tööle kui reisil olles. Tihti võetakse reisile minnes lisaks nutitelefonile kaasa sülearvuti või fotoaparaat. Kui reisil peaks äparduse tõttu fotoaparaat basseini kukkuma, ümberläinud mahlaklaas sülearvuti rikkuma või mobiiltelefon rattaga kukkudes purunema, siis sellised kahjud aitab katta koduse vara kindlustus. Küll aga aitab lennureisil pagasi hilinemisest tekkinud kulusid katta vaid reisikindlustus.   

Meelespea! Mida teha enne, kui lähed pikemaks ajaks kodust ära: 

  • Tõmba kodumasinate stepslid seinast välja 
  • Keera võimalusel vesi kinni 
  • Pane aknad kinni 
  • Tõmba kardinad ette 
  • Lukusta uks, aga ära jäta võtmeid porimati alla
  • Jäta mõni väiksem tuli põlema
  • Pikema reisi puhul palu naabril või lähedastel kodul silma peal hoida  
Kodune vara

Kodukindlustusega on elu mureta

Kui soovid nõustamist, vajad abi või tahad olemasoleva kodukindlustuse koos spetsialistiga üle vaadata, siis võta ühendust IIZI spetsialistidega aadressil info@iizi.ee või helista 666 0300.

Alusta kindlustamist