Kuidas on reisikindlustusest abi koroonasse haigestumisel?

18. veebruar 20203 minut(it) lugemist
Kuidas on abi reisikindlustusest koroonasse haigestumisel

Hiinast alguse saanud koroonaviirus mõjutab reisiplaane, tuues kaasa lendude tühistamisi ning segadust reisikindlustuse tingimuste mõistmise osas. IIZI reisikindlustuse spetsialist Moonika Kaste selgitab, kuidas viiruspuhang reisikindlustust mõjutab ja annab soovitusi, kuidas ärevas olukorras sobiv kindlustuskaitse valida.

Täna saame veel pakkuda kindlustuskaitset ka viirusesse haigestumise korral

Maailma Terviseorganisatsioon kuulutas koroonaviiruse rahvusvaheliseks terviseohuks ning epideemiat, kui sellist, veel ei eksisteeri. „Tegemist on haiguspuhanguga, mis tähendab, et meditsiiniabi kindlustuskaitse enamike kindlustusandjate puhul kehtib,“ lisab IIZI reisikindlustuse spetsialist Moonika Kaste. Kindlustusandjaid hüvitavad ravi- ja transpordikulud ootamatu haigestumise või õnnetusjuhtumi korral, ka koroonaviirusesse haigestumise puhul.

„Juhul, kui Maailma Terviseorganisatsioon defineerib olukorra epideemiaks, siis on turult kindlustuskaitse leidmine oluliselt keerulisem,“ lisab Kaste. Kindlasti tasub kindlustusmaakleriga nõu pidada.

Kas kindlustus hüvitab reisist loobumise?

Koroonaviiruse hirmus reisist loobujate kulusid kindlustusandjad tavalise reisitõrke kindlustuskaitse tingimuste alusel ei hüvita.  Selleks, et riske maandada on täna veel võimalik poliisi vormistamisel juurde valida lisakaitse, mis võimaldab reisi omal soovil tühistada. „Loobumise põhjust ei küsita ning kindlustus hüvitab 70% tehtud kulutustest,“ lisab Kaste. Soovitame reisiplaanide tegemisel vastav lisakaitse kindlasti juurde valida, eriti reisides Austraaliasse, Taisse, Vietnami või mõnda teise Aasia riiki. Selle lisakaitse rakendumiseks tuleks reisikindlustus sõlmida hiljemalt 2 nädalat jooksul peale reisi soetamist. Kui reis on juba varem ostetud või broneeritud, siis omal soovil reisi tühistamise kaitse juurde valida ei ole võimalik. 

Kui olen sunnitud jääma karantiini?

„Kui viibid piirkonnas, kus on riiklikult välja kuulutatud karantiin, siis seda tõlgendavad kindlustusandjad erinevalt,“ märgib Kaste. On neid, kelle puhul karantiiniga seotud kulud on kaetud kuni epideemia väljakuulutamiseni, kui ka neid, kes võrdsustavad nakkushaiguse puhangu epideemiaga, mis nõuab ulatuslikku nakkustõrjet, milleks on ka karantiin ja selle tõttu kahjusid ei hüvitata.

Mis saab, kui mind lennukile ei lasta?

Juhul, kui oled haigeks jäänud ning lennujaama turvakontrollis selgub, et tervislik seisund ei võimalda reisi jätkata, siis kehtib meditsiiniabikindlustus. „Kuni epideemia ei ole välja kuulutatud hüvitatakse ravikulud,“ märgib IIZI reisikindlustuse spetsialist.

Samas on oluline on teada, et reisitõrke kindlustuskaitse alla ei liigitu olukord, kui jääd lennust maha turvameetmete või tervisekontrolli tõttu. „Selliseid kontrolle tuleb ka muudes olukordades ette, näiteks lõhkeainete kahtlus või narkotest,“ lisab Kaste. Soovitame varuda aega, sest kindlustus ei hüvita reisile mitte jõudmist, mis on tekkinud ametivõimude tegevuse tõttu.

IIZI reisikindlustuse vanemspetsialisti soovitused:

  • Võimalusel loobu reisiplaanidest Aasiasse (eriti Hiinasse)
  • Enne reisi tutvu Välisministeeriumi lehel oleva infoga
  • Varu reisides aega, sest turvakontrollis võib minna pikemalt
  • Pea kinni tavapärastest hügieenist
  • Jälgi infot kohalikus meedias
  • Väldi rahvarohkeid kohti