Kuldreegel, millest autojuht läbipõlenud pirne vahetades lähtuma peaks

7. november 20222 minut(it) lugemist
Kuldreegel, millest autojuht läbipõlenud pirne vahetades lähtuma peaks

Pimedal ajal tasub erilise hoolega üle käia oma sõiduki tuled, mille pirnid kipuvad läbi põlema kõige ebasobivamal ajahetkel. Pane tähele, et lambipirni vahetamisel kehtib üks kuldreegel!

Talvisel ajal torkavad liikluses eriti teravalt silma autod, millel mõni pirn on läbi põlenud. Kui teistel aastaaegadel, eriti suvel, muutuvad selliste “ükssilmadega” sõitvad autojuhid iseendale ja teistele liiklejatele ohtlikuks vaid teatud öötundidel, siis talvisel ajal on oma sõiduki nähtavuse eest hoolitsemine tunduvalt kriitilisem.

Jutt käib siis natuke vanematest autodest, sest enamikel uutel sõidukitel on juba LED-laternad, mille läbi minemisel on juba tõsisemad põhjused ja ise ei saa seal midagi vahetada.

Kõige levinum on tõenäoliselt esitulede pirnide läbipõlemine, kuna need põlevad autoga sõites pidevalt ning on ka kõige võimsamad tuled, mida tavalisest autost leiab. Enamasti ei põle pirn läbi seisval ja väljalülitatud autol, mistõttu tuleb pirni vahetamisega sageli just maanteel või mujal liigeldes tegeleda.

Enamike sõidukite puhul ei ole esipirnide vahetamine sugugi keeruline protsess, kuigi mõistagi leidub mudeleid, mille tuledele ja pirnidele nii kergesti ligi ei pääse (näiteks on vaja eemaldada aku või kogu esituli). Sellest, kuidas oma sõiduki esituledele ligi pääseda ning kas pirne on võimalik ise vahetada, peaks olema teadlik iga autojuht.

Ära näpi!

Esitule pirni vahetamine on suure osa sõidukite puhul väga sarnane ja üpris lihtne protsess, kus täpsed juhised vastavalt tootjale ja mudelile erinevad. Küll on aga üks kuldne reegel, millest kõik autojuhid kinni peaksid pidama.

Nimelt ei tohiks pirni vahetades puudutada palja käega pirni klaasist osa, kuna see on kaetud spetsiaalse ainega, mis pirni kulumise eest kaitseb. Inimese käte küljes olevad õlid ja mustus kahjustavad pirni pinda. Põledes kuumeneb inimese kätega kokku puutunud pirni osa rohkem kui ülejäänud pirn, lühendades sedasi pirni eluiga. Pigem tasuks kinni hoida pirni metallosast või kanda vahetamise ajal puhtaid töö- või kummikindaid.

Kui tead, et sinu auto esituledele on võimalik ise ligi pääseda ning pirnivahetus ei võta rohkem kui 10 minutit, tasuks auto kindalaekas igaks juhuks paari varupirni alati kaasas kanda.

Alati olemas

Kahju on alati ootamatu

Kui see juhtub, siis võta meiega ühendust. Anname nõu ja aitame Sind lahendusele lähemale.

Helista 666 0300 Esita kahjuteade