Küttearvete vähendamiseks tasub enne talve aknad põhjalikult üle kontrollida

1. november 20223 minut(it) lugemist
Küttearvete vähendamiseks tasub enne talve aknad põhjalikult üle kontrollida

Enne talvekülmade saabumist tuleks tarbetult kõrgete küttearvete vältimiseks aknad üle kontrollida ja talvehooajaks ette valmistada.

Aknaekspert selgitab, kuidas igaüks saab hoolitseda selle eest, et soe õhk talvel toas püsiks.

Kas aken sulgub täielikult?

„Kõik aknad vajavad enne talve hooldamist. Paljud tegevused nagu tihendite vahetamine ja liikuvate detailide määrimine ning mitmed muud, on jõukohased igale koduomanikule,“ sõnas akende ja uste restaureerimisettevõtte Scandinor juht Madis Tarum.

Esmalt tasub akende tuulepidavust katsetada lihtsa paberitestiga. Selleks on vaja tavalist A4 paberit, mis tuleb panna akna vahele ja viimane seejärel sulgeda. Kui paber tuleb akna vahelt ära ilma suurt jõudu kasutamata, tähendab, et aknad lasevad tuult läbi. Ent kui paber akna vahelt tõmmates ära ei tule, võid kindel olla, et aken hoiab kenasti tuule kinni. Seda testi võib korrata ühel aknal erinevates kohtades, et näha, kus aken tuule kinni hoiab ja kus läbi laseb.

Kui selgub, et aken tuult kinni ei hoia, tuleks esmalt teha akendele visuaalne kontroll, et tuvastada, kas aken läheb täielikult kinni. Kaheraamsete akende puhul tuleb jälgida, et täielikult sulguksid nii sisemine kui ka välimine aken. „Juhul, kui nähtub, et aken on näiteks suve jooksul paisunud ja täiesti kinni ei lähe, võiks puitakna puhul seda veidi lihvida tavalise liivapaberiga. Kui majapidamises juhtub olema höövlit või lintlihvijat, siis sobivad ka need suurepäraselt akna töötlemiseks,“ sõnas Tarum.

Ega akende tihendid pole väsinud?

Mitte sulgumise põhjus võib peituda ka vanades tihendites. „Kui tihendid enam akent avades oma endist kuju ei võta ja on surve all kortsu läinud, tähendab, et need ei hoia ka enam tuult kinni,“ sõnas restaureerimisettevõtte juht. Kui selgub, et tihend vajab vahetamist, tasub võtta akna küljest väike osa tihendit ehituspoodi kaasa ning selle abil endale analoogsed uued aknatihendid soetada.

Aknaraami mitte täielikult sulgumisel võib probleem hoopiski olla katkistes kinnitustes või ära vajunud hingedes. Seetõttu tuleks jälgida, et aknaraam on ühtlaselt lengis. Leng on akna liikumatu osa, millele on kinnitatud aknaraam. „Kui akent toast vaadata, peaks see olema sirgelt seinas ega kummalegi poole kaldunud. Juhul, kui on näha akna kaldumist, võib suure tõenäosusega ka aknaraami ja lengi vahelt toast sooja õhku õue imbuda,“ kirjeldas Tarum. Kuna aknaraami kaldumist on keerukas ise koduste vahenditega parandada, tasub ühendust võtta ekspertidega.

Kas õhuvõtuklapp toimib nii nagu peab?

Koos akendega tuleks üle kontrollida ka õhuvõtuklapid, mis on tavaliselt paigaldatud akende lähistele seinale või aknalaua alla. Nende klappide eesmärk on tagada ruumi ventilatsioon, mistõttu tasub nende korrasolu üle vaadata ja reguleerida kinnisesse asendisse, et liialt külma tuult tuppa ei tuleks. Kui klapid on väsinud, tuleks need talvekülmade eel välja vahetada.

Muuhulgas tasub võtta mõned minutid ka akna osaks olevate liikuvate detailide määrimiseks. Aknasulgurid, -hinged ja muud detaili vajavad määrimist iga poole aasta tagant. Kui nii tihti taolist tegevust ette võtta ei soovi, võib aknadetailid määrida ka enne talvehooaega, et kindlustada nende töövõime. Vajaliku määret müüvad kõik suuremad ehituspoed.

Kui aknad on sulguma saadud, tihendid vahetatud ja liikuvad elemendid määritud, ongi aknad talveks valmis seatud!