Podcast: mis huvi on küberkurjategijatel andmeid varastada?

11. märts 20211 minut(it) lugemist
Podcast Mis huvi on kuberkurjategijatel andmeid varastada
Pettused veebis on hüppeliselt kasvanud. Kahjuks tuleb üha enam teateid näiteks pettuste kohta, mille käigus esinevad kurjategijad lepingupartneritena, sekkuvad meilivestlustesse ning muudavad arvetel olevat infot endale kasulikul viisil. Andmete teemal arutlevad Hedmani andmekaitsenõunik Andres Ojaver ja IIZI küberkindlustuse ekspert Helen Evert.

edmani andmekaitsenõuniku Andres Ojaveri sõnul on pahatahtlik tegevus internetis ning teadmatusest või hooletusest tekkivad intsidendid inimeste privaatsete andmetega on jätkuvalt kasvavas trendis.

Kuigi tähelepanelikkuse ja hoolika kontrollimisega saab näiteks arvepettusi ära hoida, siis tasub arvestada, et kurjategijad on mõjuvad psühholoogid ning ka küberteadlik ja koolitatud inimene võib õnge minna. Kiire ja õigeaegse reageerimise korral on võimalik näiteks ülekanne tagasi kutsuda või loota raha tagasi saada kurjategija tabamisel, kuid üldjuhul on kaotatud raha tagasisaamine keeruline ja sageli võimatu.

Helen Everti sõnul tasub kindlustada alati, kui ettenägematu finantskulu võib ettevõtte edasist tegutsemist oluliselt mõjutada. Ühe kindlustuslepinguga on võimalik kindlustada enam, kui vaid arvepettused ja arvutikuriteod. Kindlustuslepingu sõlmimisel tuleb veenduda, et leping sisaldaks ka arvepettuste hüvitamist, sest kõik lahendused seda ei paku.