Millal saab elektrimootoriga jalgrattast mopeed?

14. juuni 20222 minut(it) lugemist
Millal saab elektrimootoriga jalgrattast mopeed?

Populaarsust koguvad elektrimootoriga varustatud jalgrattad. Ent kust lõppeb jalgratas ja algab midagi muud?

Jalgratas on vähemalt kaherattaline sõiduk, mis liigub sellega sõitva inimese lihasjõul pedaalide või käsiväntade-hoobade abil, ja eelnimetatud tingimustele vastav sõiduk, mis on varustatud kuni 0,25-kilovatise püsi-nimivõimsusega elektrimootoriga, mille väljundvõimsus väheneb sõiduki kiiruse kasvades ning mille toide lakkab, kui sõitja lõpetab väntamise või enne, kui sõiduki kiirus saavutab 25 kilomeetrit tunnis.

Keeruline, eks? Tegelikult mõeldakse eeltoodud lõigus siis neid rattaid, kus elektrimootor aitab väntamisel kaasa, aga puudub nö. gaasihoob, mida vajutades ratas liiguks ilma väntamata.

  • kui elektrilise jalgratta mootori võimsus on suurem kui 250 vatti, aga valmistajakiirus ei ületa 25 km/h, on tegemist pisimopeediga;
  • kui elektrilise jalgratta valmistajakiirus on suurem kui 25 km/h, on tegemist juba mopeediga;
  • mopeed on mootorsõiduk ja liikluses osalevad mootorsõidukid peavad olema registreeritud. Mopeedi juhtimiseks on vajalik vähemalt AM kategooria juhtimisõigus (juhtimisõigust ei nõuta isikult, kes on sündinud enne 1993. aasta 1. jaanuari). Registreerimata mootorsõidukiga avalikus liikluses osaleda ei tohi.
  • kui kaherattalise mootorsõiduki mootori võimsus on suurem kui 4 kilovatti, või valmistajakiirus on suurem kui 45 km/h, on tegemist juba mootorrattaga.

Aina rohkem puutub politsei kokku ka ise ehitatud sõidukitega, mille puhul arvatakse, et tegu on jalgrattaga ja kokkupuuted on enamasti seotud liiklusõnnetustega. Kui sõiduki andmed ei ole tuvastatavad, on vajadusel tehtud sõiduki kategooria määramiseks ekspertiis ja senine praktika näitab, et tegu on olnud kokkuvõttes mootorratastega.

Politsei toob ka näite lähiajast, kui lapsele kingiti sünnipäevaks elektriratas. Sõiduk, mille mootori võimus on 7 kilovatti ja valmistajakiirus 80 km/h ei ole päris kindlasti jalgratas.

Õnnetusjuhtumikindlustus

Õnnetus ei hüüa tulles. Vali parem kaitse!

Alusta kindlustamist