Puugihammustus võib viia haigestumiseni: millal pöörduda arsti poole?

20. mai 20224 minut(it) lugemist
Puugihammustus võib viia haigestumiseni: millal pöörduda arsti poole?

Koos rohelusega ilmuvad välja puugid, kes kipuvad inimkehale nii koduaias, suvilas kui metsarajal. Mida puugihammustuse korral teha ning kuidas erinevad teineteisest puukborrelioos ja puukentsefaliit.

Mida rohkem on meie ümber rohelust, seda suurem võimalus on kohata puuke. Putukate eemaldamine kehalt on üsna lihtne, kuid nii mõnigi isend on mürgine tuues endaga kaasa kaks võimalikku haigust – puukborrelioosi ja puukentsefaliidi. Kuidas neid haigusi ära tunda ja mida ette võtta, selgitab MinuDoc’i perearst Sergey Saadi.

Puuke otsi keha kõige soojematest kohtadest

Puugid on pisikesed putukad, keda tihti ei märkagi. Paraku võib puugi mittemärkamine osutuda ohtlikuks, sest mõnel juhul võib puugihammustus olla mürgine – haigus kandub inimkehasse puugi süljega, mida ta hammustusel kehasse pritsib. ”Puuke tuleb otsida keha kõige soojematest kohtadest – kehavoltide vahelt ja vastupidi, kõige lihtsamini ligipääsetavatest kohtadest. Puukide meeliskohtadeks on juuksed, kõrvatagused, kael, kaenlaalused, naba, kubemepiirkond ning reied ja sääred. Harvemini võib neid leida seljalt, kätelt või näo pealt,” selgitab perearst Sergey Saadi.

Punane laik on ohumärk

”Kahel juhul kolmest ilmub hammutuskohale mõne päeva, harvematel juhtudel kuni paari kuu pärast, suurenev punakas-lillakas laik, mille diameeter võib kasvada kuni 16 sentimeetrit. Laigu suurus oleneb paljuski konkreetse inimese immuunsüsteemist, hammustuse täpsest asukohast ja haiguse kestusest,» selgitab perearst. ”Mida suurem laik, seda lihtsam on seda märgata – selle keskel on tavaliselt väike punane täpp, mida ümbritseb pisut heledam ala, millel on ümara või ovaalse kujuga punane serv.” Saadi sõnul ei pruugi hammustuse koht valutada ega sügeleda, kuna puugi sülg sisaldab tuimestavat ning verd vedeldavat ainet.

Puukborrelioos – millised on sümptomid?

”Borrelioosi sümptomiteks võivad olla üldised sümptomid – nõrkus, lihasvalu, liighigistamine, palavik kui ka spetsiifilisemad nähud. Viimasel juhul on borreeliate mürk jõudnud juba närvikoeni, liigestesse või lihastesse, mis toob endaga kaasa tugeva peavalu, nägemishäired, jäsemete krambid, tasakaaluhäired, topeltnägemise ja tundlikkushäired jäsemetes,” selgitab Saadi ja lisab, et tekkida võivad ka liigesekaebused nagu valu või turse.

Puukentsefaliit – millised on sümptomid?

Puukentsefaliit ajupõletik on teine kardetud haigus, mille võivad puugid inimesele üle kanda. Ajupõletiku korral muutusi nahal ei teki. Siin on esikohal närvisüsteemi kahjustuse nähud nagu tugev peavalu, kangus kaelas, valguskartus, nägemis-, kuulmis- või kõnehäired, tasakaaluhäired, topeltnägemine, tundlikkushäired ja isegi kehaosade halvatus.

Kuidas puugihaigusi diagnoositakse?

”Puukborrelioosi ja puukentsefaliidi diagnoosimiseks kasutatakse vereproovi või seljaajuvedelikku, kuid samas, kui inimene oskab arstile ise rääkida, et teda hammustas puuk ja läbivaatuse käigus arst avastab borrelioosi jaoks tüüpilise punase laigu, siis on võimalik borrelioosi diagnoosida ning ravida ilma lisa-analüüsideta. Puukentsefaliidi kahtluse korral on vereproov ja muud lisauuringud diagnoosi panemiseks kohustuslikud,” selgitab perearst.

Puugihaiguse kahtluse korral pöördu perearsti jutule

Borrelioosi diagnoosib ja ravib tavaliselt perearst, kes võib vajadusel patsiendi diagnoosi kinnitamiseks suunata infektsioonhaiguste arsti vastuvõtule. ”Seda tehakse juhul, kui esinevad ebatüüpilised sümptomid või puudub ”migreeruv erüteem” ning ka siis, kui tekib vajadus raviskeemi korrigeerimiseks. Tavaliselt ravitakse borrelioos antibiootikumidega välja. Aga puukentsefaliiti ravitakse ainult statsioonaaris, sest tegemist on eluohtliku haigusega,» ütleb perearst.

Puugihammustuse vältimiseks kanna õigeid riideid

Puugi õigeaegseks märkamiseks võiksid riided olla ühtlaselt heledat tooni. Püksid tuleks sokkidesse ja kingadesse tõmmata, ülakeha riided peavad olema krae ja varrukatega. Särki tuleb pükstesse panna. Kasutama peaks ka puugitõrjevahendeid.

Puugi võid eemaldada kodustes tingimustes

Puugi eemaldamiseks ei pea kohe EMOsse minema – seda võib julgelt teha ka kodus. ”Apteekides on saadaval spetsiaalne abivahend puugi eemaldamiseks nahalt. Lisaks tuleb meeles pidada, et hammustuskohta peab desinfitseerima nagu iga teist haava,” soovitab Saadi.

Peale puugi eemaldamist pea nõu arstiga

Pärast puugi eemaldamist oleks mõistlik pöörduda pereõe või -arsti poole. ”Esimestel päevadel tuleb jälgida oma enesetunnet ning vaadata, kas hammustuse kohale tekib laik. Tavaliselt juhtub see paari-kolme nädala jooksul pärast hammustust. Ka analüüse ei tehta varem kui kolm nädalat peale puugi hammustust, kuna organism ei jõua borreeliate vastu lühema perioodi jooksul piisavalt antikehi toota.”

Pole olemas keerulisi küsimusi

IIZI Tervisega saad alati arstiabi

Täienda oma riiklikku ravikindlustust! IIZI Tervis katab kulud, mida Haigekassa ei korva.

Vaata lähemalt