Suusareisi juurde vali sobiv reisikindlustus

1. jaanuar 20155 minut(it) lugemist

Kuna Eestis kõrgeid mägesid ei ole, siis on talverõõme nautivate eestlaste jaoks saanud tavapäraseks talvised puhkusereisid kodust kaugemale suusamäele. Reisiplaanid, mis on seotud talispordiga, on keskmisest kõrgema riskiga ning vajavad kindlustamisel suuremat tähelepanu. Tavaline reisikindlustus ei ole siin piisav. Vajalik on spordikaitse lisamine. Lisaks tavapärasele meditsiiniabi kaitsele ja spordikaitsele tuleb mõelda ka teistele lisakaitsetele, mida on võimalik poliisi sõlmimisel juurde valida.

Reisikindlustus saad teha kohe, kui on teada reisile minevad inimesed, täpsed kuupäevad ja tehtud esimesed maksed piletite või majutuse eest. Kui jätta reisikindlustuse sõlmimine viimasele hetkele, siis võib tekkida olukord, kus kindlustusjuhtum saabub juba enne poliisi sõlmimist. Näiteks kindlustatu enda või tema lähedase ootamatu haigestumine enne reisi algust, lennuettevõtte pankrott või ettearvamatu streik ja ka loodusõnnetus. Kindlustuse jaoks on oluline on, et tekkinud olukord oleks ootamatu ja ettenägematu. Kui juhtum on juba toimunud või selle toimumine on kindel ja näiteks ka meedias kajastust leidnud, siis kahjuks ei paku kindlustusseltsid katet.

Tänapäeval on väga palju erinevaid suusatamise liike alates tavalisest mäesuusatamisest ja lumelauasõidust ning lõpetades ekstreemsemate ja ohtlikema stiilidega. Enamik seltse pakub kaitset siiski vaid tavalise mäesuusatamise või lumelaua sõidu korral ja seda märgistatud radadel. Kui aga tegeletakse ekstreemsema harrastusega või plaanis on minna märgistamata rajale sõitma, siis tuleks sellest pakkumise koostamisel teada anda. Eraldi tuleks ka vaadata osalemisi treeningutel ja võistlustel ning lisada tuleb vastav kaitse.

Meditsiiniabi pakuvad kindlustusseltsid erinevas suuruses kaitsega. Kindlasti tuleks kõrgem kaitse valida kogu maailma piirkonna puhul ja samuti kui tegeletakse spordiga. Meditsiiniabi alt on kaetud kulutused kannatanu arstiabile, kuid samas ka kulutused, et abivajaja mäelt raviasutusse toimetada.

Kulutused võivad oodatust suureks minna kui kannatanu on vaja suusamäel juhtunud õnnetuse korral helikopteriga raviasutusse toimetada. Meedias on olnud korduvalt näiteid juhtumitest, kus tõsise õnnetuse puhul näiteks 30 000 € suurusest kaitsest ei piisa.  Eriti just kui on vaja kannatanu peale õnnetust ka  Eestisse transportida.

Tuletame meelde, et Euroopa Ravikindlustuskaart annab õiguse vajaminevale arstiabile Euroopa Liidu territooriumil ja Euroopa Majanduspiirkonnas viibimise ajal. Euroopa Ravikindlustuskaart ei kata kõiki reisil tekkida võivaid kulutusi. Paljudes Euroopa riikides on valdavalt erameditsiin, kus Euroopa Ravikindlustuskaart kahjuks ei kehti. Kaardiga ei ole kaetud ka järgmised kulutused: arsti visiiditasu erakliinikus, haigla voodipäevaraha, 100% ulatuses kõigi vajaminevate ravimite maksumus ja haige erakorraline transport Eestisse.

Pagasikindlustuse summa peaks olema tegelik pagasi väärtus, kindlasti peaks selle summa sisse arvestama ka kohvri ja koti maksumuse.

Mõistlik on oma kaasa võetav spordivarustust kindlustada. Seltsid pakuvad spordivarustusele kaitset erinevalt ja osad seltsid on kehtestanud summalised piirangus spordivarustuse kaitsele.

Reisitõrke alt pakutakse kaitset reisi ära jäämise-, lendude hilinemise- ja reisi katkemise korral. Selle kaitse  kogusumma võiks olla sama suur kui reisile tehtud kulutused. Kokku tuleb arvutada piletid, majutus ja muud kulutused (nt autorent, mäepiletid).

Kui reisiplaanides tuleb ette muutusi seoses transpordi hilinemisega ja tänu sellele ei jõua enam jätkulennule, on tegemist reisitõrke juhtumiga. Tavareisitõrke alt on hüvitatav hilinemine, mis on tingitud tehnilisest rikkest või halvast ilmast. Mõne seltsi puhul kuulub tavalise reisitõrke alla ka hilinemine, mis on tingitud lennugraafiku muudatustest enne reisi algust.  Siis hüvitatakse tehtud kulutused uutele piletitele või nende ümbervahetamisele. Kui aga  hilinemine on tingitud loodusõnnetusest, streigist või pankrotist, siis peab olema valitud reisitõrke lisakaitse.

Reisitõrke lisakaitse soovitame kindlasti valida kui  plaanis on kauge ja mitme ümberistumisega reis.

Suusareisi edukus  sõltub palju ilmast. Kahjuks ei  saa reisiks sobivat ilma aga tellida. PZU ja Seesam pakuvad kaitset „omal soovil tühistamine“ . Selle kaitse valimisel on kliendi lõigus reis tühistada 72 h enne reisi algust ükskõik, mis põhjusel.  Siia alla võib lugeda ka lume puuduse suusakeskuses. Kindlasti aga soovitan tutvuda seltside kehtestatud nõuetega antud kaitsele. Üheks nõudeks on, et poliis peab olema vormistatud hiljemalt 2 (PZU) või 3 (Seesam) päeva enne reisi algust. 

Suusareiside puhul tasub kaaluda kas valida lisaks ka vastutuskindlustuse kaitse. Kõik seltsid seda kaitset küll ei paku aga siiski on palju seltse, kes lasevad seda kaitset valida. Sellest kaitsest on abi kui suusamäel juhtub õnnetus ja kannatada saab kolmas isik või tema vara.

Võrdle erinevate seltside pakkumisi ja osta endale sobivaim reisikindlustus >>
Enne kindlustamist tutvu reisikindlustuse tingimustega või konsulteeri spetsialistiga numbril 16660. 

IIZI Kindlustusmaakler AS on Eesti kapitalil põhinev kindlustusvahenduse ettevõte, olles samas ka esimesi internetipõhiseid kindlustusteenuse pakkujaid. Täna osutatakse kvaliteetset maakleriteenust nii väike- kui ka suurklientidele läbi personaalsete lahenduste ja internetipõhise iseteeninduskeskkonna. IIZI Kindlustusmaakler AS tegutseb turul aastast 2000 ning on tänaseks suurima maaklerina saavutanud Eestis 20-protsendilise turuosa. Rahvusvaheliselt on IIZI esindatud Läti ja Soome turul. IIZI Group AS-is töötab üle 150 inimese.

Kindlustamine on iizi.